Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

People Per Hour

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од default, 21 Септември 2013.

 1. default

  default Истакнат член

  Зачленет:
  14 Јуни 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  130
  Се работи за сајт кој е клон на фивер. (http://peopleperhour.com/)

  Овде можете да продавате и да купувате услуги (Hourlies) кој вие да одредите цена за вашата услуга. Сајтов го дознав пред околу 1 месец и решив да пробам да продавам некој услуги (twitter followers, youtube views..) и поставив околу 5-6 услуги.

  Платив 14$ за гигот да ми биде featured една недела. Во тој период добив 1 нарачка, ја завршив и добив позитивен фидбек. После 1 недела ми ги суспендираја сите услуги затоа што услугите кој сум ги продавал биле "spam".

  Пробав и од друг акаунт, и на тој акаунт ми ги суспендираја услугите. Исто така и едно другарче мое проба и него му се случи истото.

  А гледам дека многу такви услуги постојат кој се активни без проблем.Јас мислам дека тоа што bybogames го кажа е точно.

  Што мислите вие за овај сајт ?
  Споделете ваши искуства :)
   
  На bybogames му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MAX HOSTING

  MAX HOSTING Нов член

  Зачленет:
  17 Септември 2013
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  otvoriv account i cekam prva naracka.
   
 3. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
 4. default

  default Истакнат член

  Зачленет:
  14 Јуни 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  130

   
  На kon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NickyyOH

  NickyyOH Нов член

  Зачленет:
  18 Јануари 2013
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  Web and graphic designer
  На сајтов се регистрирав пред околу 14-15 дена.
  Креирав така наречени houlies (познато како gig на фивер)..
  После една недела и нешто ми пристигна емаил со првата нарачка.
  Првата нарачка беше успешно завршена и сега све останува да ја чекам следна нарачка...
  Доколку некој има поголемо искуство со сајтов би било дробро доколку сподели искуство. :)
   
 6. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Околу што ти беше нарачката(што стави на hourly-то aka gig-от) дека нудиш? Нешто инфо ова она, не треба точно само да знаеме околу што иде на оваа страна иако се зависи од индивидуалните знаење и способности на луѓето кои ги ставаат(ние). :)

  Инаку исто така со среќа многу да ти се множат и добри пари да си земеш. :D
   
 7. NickyyOH

  NickyyOH Нов член

  Зачленет:
  18 Јануари 2013
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  Web and graphic designer
  Здраво,
  Поминаја околу 2 месеци одкако се регистрирав на овој сајт, се почна така безнадежно како што беше Fiverr. Креирав така наречени hourlies претежно за графика:
  - Дизајнирање на лого
  - Уредување на фотографии (retouching and airbrushing)
  - Дизајнирање на флаери, постери, ..итн.

  Првата нарачка ја добив некаде после 1 недела, па од тогаш на секои 3-4 дена имав по нарачка, еве 2 месеци и неколку дена имам заработено околу 100$. Но се надевам дека во следниве месеци оваа сума од 100$ ќе се дуплира или повеќе.

  На сите им посакувам големи успеси.

  [​IMG]
   
  На kiko и default им се допаѓа ова.
 8. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Глупо прашање али ми требит одговор итно.

  Како по ѓаволите да ја комплетирам нарачката и да ги земам парите? Го барам тоа што на фивер беше deliver work, ама никако неможам да се снајдам.
   
 9. NenadS

  NenadS Член

  Зачленет:
  9 Април 2013
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  13
  Професија:
  Web Developer
  Истото прашање и од мене :) Првпат добива нарачка и не може да најдам како можам да ја доставам нарачката или ако евентуално затреба да ја откажам.

  Исто ако има некој искуство на PPH, ќе му бидам благодарен ако може да пише дали има опција за mutual cancellation како на Fiverr
   
 10. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Го најдов, овде се вика Raise Invoice
  Подолу имаш и за Refund
   
  На NenadS му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NenadS

  NenadS Член

  Зачленет:
  9 Април 2013
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  13
  Професија:
  Web Developer
  Да и ја ги гледав тие опции, малку е поразлично од Fiverr и треба малку време да се привикнеш.

  Фала :) Ти посакувам успешна работа на PPH.
   
  На Колман му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Фала исто и на тебе.:)

  Ама и овде имало мутави купувачи. Му пишеш да ти остави фидбек, и место фидбек ти враќа порака дека се е супер. Незнам дал да плачам ил да се смејам.
   
 13. NickyyOH

  NickyyOH Нов член

  Зачленет:
  18 Јануари 2013
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  Web and graphic designer
  Внимавајте со рефундите. Доколку направиш рефунд поради било која причина самиот систем автоматски ти остава фидбек 1 звезда. Па треба да имаш добра причина и да им пишеш во супорт за некако да ти го тргнат фидбекот... :D
   
  На NenadS му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  Пробав да поставам така наречен "Hourlie" на PPH и ми побара да му додам телефонски број..
  Треба некоја верификација со давање на бројот? Зошто таму пиши ако треба да ви се јавиме..
  Би ценел секој одговор. :D
   
 15. AleksandarJ

  AleksandarJ Активен член

  Зачленет:
  18 Април 2014
  Мислења:
  263
  Допаѓања:
  97
  Професија:
  Article writer
  Не памтам дали ми бараа број ама сигурен сум дека никој не ми се јавил. Сеуште имам две hourlies на PPH од пред една година и имам само една нарачка до сега :)
   
  На FiliP.D му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FiliP.D

  FiliP.D Активен член

  Зачленет:
  24 Септември 2012
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  79
  Бараат да ставиш број во онаа страната кога пишиш за тебе..
  Што ти е професија, телефонски број, краток опис за тебе, од кој град си итн..:)
  Фала сепак.
   
 17. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Колку е активна странава? Се исплаќа да се плати за твојот Hourlie да биде на врвот во пребарувањето една недела? Да не се зезнам да не добијам ни една нарачка...
   
 18. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  никој не може да ти го одговори прашањето, прво не многу од нас имале искуство со таа страна да не кажам може и никој, а второ зависи и од тоа што го нудиш и од индустријата. Така да додека не пробаш неможеш да знаеш. Страната е активна тоа е сигурно....
   
  На Колман му/ѝ се допаѓа ова.
 19. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  32
  Активна страна имам направено 75$. Не е лоша ама сепак на фиверр повеќе пари се прават отколку овде..
   
  На Колман му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Има само два feautured hourlies според тоа што го нудам јас. Па ако е активна страната би требало да добијам некоја порачка.
  Презаситен е Фивер, никако да ми тргне пак како порано.
   

Сподели: