• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

People Per Hour

default

Истакнат член
Зачленет/а
14 јуни 2012
Мислења
248
Реакции
125
Се работи за сајт кој е клон на фивер. (http://peopleperhour.com/)

Овде можете да продавате и да купувате услуги (Hourlies) кој вие да одредите цена за вашата услуга. Сајтов го дознав пред околу 1 месец и решив да пробам да продавам некој услуги (twitter followers, youtube views..) и поставив околу 5-6 услуги.

Платив 14$ за гигот да ми биде featured една недела. Во тој период добив 1 нарачка, ја завршив и добив позитивен фидбек. После 1 недела ми ги суспендираја сите услуги затоа што услугите кој сум ги продавал биле "spam".

Пробав и од друг акаунт, и на тој акаунт ми ги суспендираја услугите. Исто така и едно другарче мое проба и него му се случи истото.

А гледам дека многу такви услуги постојат кој се активни без проблем.Јас мислам дека тоа што bybogames го кажа е точно.

Што мислите вие за овај сајт ?
Споделете ваши искуства :)
 

default

Истакнат член
Зачленет/а
14 јуни 2012
Мислења
248
Реакции
125hehe Можи да си во право
Но ако го осетиш Peopleperhour.com ќе заприметиш дека многу хоурлиа(гигови) од други лица со иста содржина(youtube views , facebook likes ect) се достапни без никаков проблем.

За разлика од нив пробај да направиш твои и во рок од 24 часа ке ти бидат избришани 
  • Like
Реакции: kon

NickyyOH

Нов член
Зачленет/а
18 јануари 2013
Мислења
30
Реакции
7
Веб-страница
www.brdaroski.com
На сајтов се регистрирав пред околу 14-15 дена.
Креирав така наречени houlies (познато како gig на фивер)..
После една недела и нешто ми пристигна емаил со првата нарачка.
Првата нарачка беше успешно завршена и сега све останува да ја чекам следна нарачка...
Доколку некој има поголемо искуство со сајтов би било дробро доколку сподели искуство. :)
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
На сајтов се регистрирав пред околу 14-15 дена.
Креирав така наречени houlies (познато како gig на фивер)..
После една недела и нешто ми пристигна емаил со првата нарачка.
Првата нарачка беше успешно завршена и сега све останува да ја чекам следна нарачка...
Доколку некој има поголемо искуство со сајтов би било дробро доколку сподели искуство. :)

Околу што ти беше нарачката(што стави на hourly-то aka gig-от) дека нудиш? Нешто инфо ова она, не треба точно само да знаеме околу што иде на оваа страна иако се зависи од индивидуалните знаење и способности на луѓето кои ги ставаат(ние). :)

Инаку исто така со среќа многу да ти се множат и добри пари да си земеш. :D
 

NickyyOH

Нов член
Зачленет/а
18 јануари 2013
Мислења
30
Реакции
7
Веб-страница
www.brdaroski.com
Здраво,
Поминаја околу 2 месеци одкако се регистрирав на овој сајт, се почна така безнадежно како што беше Fiverr. Креирав така наречени hourlies претежно за графика:
- Дизајнирање на лого
- Уредување на фотографии (retouching and airbrushing)
- Дизајнирање на флаери, постери, ..итн.

Првата нарачка ја добив некаде после 1 недела, па од тогаш на секои 3-4 дена имав по нарачка, еве 2 месеци и неколку дена имам заработено околу 100$. Но се надевам дека во следниве месеци оваа сума од 100$ ќе се дуплира или повеќе.

На сите им посакувам големи успеси.

 

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Глупо прашање али ми требит одговор итно.

Како по ѓаволите да ја комплетирам нарачката и да ги земам парите? Го барам тоа што на фивер беше deliver work, ама никако неможам да се снајдам.
 

NenadS

Член
Зачленет/а
9 април 2013
Мислења
31
Реакции
13
Истото прашање и од мене :) Првпат добива нарачка и не може да најдам како можам да ја доставам нарачката или ако евентуално затреба да ја откажам.

Исто ако има некој искуство на PPH, ќе му бидам благодарен ако може да пише дали има опција за mutual cancellation како на Fiverr
 

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Истото прашање и од мене :) Првпат добива нарачка и не може да најдам како можам да ја доставам нарачката или ако евентуално затреба да ја откажам.

Исто ако има некој искуство на PPH, ќе му бидам благодарен ако може да пише дали има опција за mutual cancellation како на Fiverr
Го најдов, овде се вика Raise Invoice
Подолу имаш и за Refund
 

NenadS

Член
Зачленет/а
9 април 2013
Мислења
31
Реакции
13
Да и ја ги гледав тие опции, малку е поразлично од Fiverr и треба малку време да се привикнеш.

Фала :) Ти посакувам успешна работа на PPH.
 

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Фала исто и на тебе.:)

Ама и овде имало мутави купувачи. Му пишеш да ти остави фидбек, и место фидбек ти враќа порака дека се е супер. Незнам дал да плачам ил да се смејам.
 

NickyyOH

Нов член
Зачленет/а
18 јануари 2013
Мислења
30
Реакции
7
Веб-страница
www.brdaroski.com
Внимавајте со рефундите. Доколку направиш рефунд поради било која причина самиот систем автоматски ти остава фидбек 1 звезда. Па треба да имаш добра причина и да им пишеш во супорт за некако да ти го тргнат фидбекот... :D
 

FiliP.D

Активен член
Зачленет/а
24 септември 2012
Мислења
179
Реакции
79
Пробав да поставам така наречен "Hourlie" на PPH и ми побара да му додам телефонски број..
Треба некоја верификација со давање на бројот? Зошто таму пиши ако треба да ви се јавиме..
Би ценел секој одговор. :D
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Не памтам дали ми бараа број ама сигурен сум дека никој не ми се јавил. Сеуште имам две hourlies на PPH од пред една година и имам само една нарачка до сега :)
 

FiliP.D

Активен член
Зачленет/а
24 септември 2012
Мислења
179
Реакции
79
Бараат да ставиш број во онаа страната кога пишиш за тебе..
Што ти е професија, телефонски број, краток опис за тебе, од кој град си итн..:)
Фала сепак.
 

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Колку е активна странава? Се исплаќа да се плати за твојот Hourlie да биде на врвот во пребарувањето една недела? Да не се зезнам да не добијам ни една нарачка...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Колку е активна странава? Се исплаќа да се плати за твојот Hourlie да биде на врвот во пребарувањето една недела? Да не се зезнам да не добијам ни една нарачка...
никој не може да ти го одговори прашањето, прво не многу од нас имале искуство со таа страна да не кажам може и никој, а второ зависи и од тоа што го нудиш и од индустријата. Така да додека не пробаш неможеш да знаеш. Страната е активна тоа е сигурно....
 

escape2007

Активен член
Зачленет/а
11 ноември 2013
Мислења
119
Реакции
28
Активна страна имам направено 75$. Не е лоша ама сепак на фиверр повеќе пари се прават отколку овде..
 

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
никој не може да ти го одговори прашањето, прво не многу од нас имале искуство со таа страна да не кажам може и никој, а второ зависи и од тоа што го нудиш и од индустријата. Така да додека не пробаш неможеш да знаеш. Страната е активна тоа е сигурно....
Има само два feautured hourlies според тоа што го нудам јас. Па ако е активна страната би требало да добијам некоја порачка.
Активна страна имам направено 75$. Не е лоша ама сепак на фиверр повеќе пари се прават отколку овде..
Презаситен е Фивер, никако да ми тргне пак како порано.
 
На врв Дно