Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Penguin Update

Дискусија во форумот 'SEO' започната од Goranski, 5 Октомври 2014.

 1. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Од саботата рано сабајлето гледам дека е започнат апдејтот, после една година конечно почнав да гледам враќање на пенализирани страни на 3-4 страна на Google, кои беа пенализирани од минатата година. Нема ништо официјално од Google но сигурно од утре ке почне да се пишува.

  Колку што слушав и читав изминатиов период, Penguin апдејтов го планираат да биде исто како и Panda т.е секој месец да има refresh. Тоа би било супер да не мора да се чека по една година.

  Ако има некој подобрувања или пенал, нека пише на темава!!!
   
  На FilipD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Јас имам вратено страна која ја немаше месец дена од серп. За арно нека е :)
   
 3. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Засега немам ниту позитивни ниту негативни резултати... Али се надевам на позитивни :D
   
 4. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37
  Јас да си се пожалам, имам ужасни резултати. И од пингвинот и од пандата. А не знам дали се класифицира како пенал ако одрени страни од ист сајт се спуштат за 2-3 позиции, а други за 50 или 80, ама за жал баш тоа ми се случува. Само има големи варирања нагоре надоле, па се надевам ќе се стабилизира погоре :)
   
 5. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  На Search Engine Land пишува дека е уште Panda 4.1 работи... Вчера цела вечер разгледував разни ничиња и наидов на ничиња каде што страните се направени во август оваа година и истите се ранкирани од 1-3 место за неполн месец...
   
 6. Mako

  Mako Нов член

  Зачленет:
  7 Септември 2013
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  1
  Професија:
  SEO Master
  Пад од неколку места надолу, осетив дека има некој апдејт гугл, очекуваме вести што и како во најскоро време.
   
 7. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  ако се само неколку места надоле, тогаш според мене тоа е Панда. Појачај го контентот дополни текст слики и видеа.
   
 8. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Пад на 12 позиции wtf?!
   
 9. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  12 позиции, тоа би требало да е панда и треба да си среќен, одма можеш да го решиш, панда има рефреш на секој месец, ако ја средиш содржината, достави неколку нови параграфи, уникатни слики и видеа од YouTube (никако iframe само стариот код со Embed) логично интер линкирање на суб страните, средување на грешки од Webmaster Tool. Никако не ги користи посакуваните киворди, измешај ги логично да ти помине Hummingbird. Интегрирај Markup - Schema.org.
  За линкови уште неможам ништо да ви кажам додека не помине Penguin апдејтот, но ако е локален бизнис страната, можеш да направиш субмитирање по локални бизнис директориуми - Pigeon Update.
   
  На stefan_v, Professor и Аце им се допаѓа ова.
 10. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Толку од мене и моето работење со СЕО! Ти Е*ам и гугл и се... Го блокирам и ќе си пребарувам со Бинг!
   
 11. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  А каде ќе ранкираш?
   
 12. Костур

  Костур Активен член

  Зачленет:
  11 Септември 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  77
 13. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Шо да ранкирам? Не гледате дека гугл станува се поглуп и поглуп? Бараш за којн ти излегува авион?! Страна со 20 реферинг домејн што се наоѓаше 15 место е пенализирена од каде 10 домена беа од исто ниче?!
  --- Надополнето, 18 Октомври 2014, Дата на објавување: 18 Октомври 2014 ---
  @Goranski -> Шо чудо сме направиле на mydentistgames.com? Никако да падне? Се чудам самиот на себе... Зар толку среќа имам јас? Таман ќе продадам 1 сајт и Бум нема да го фати ниту 1 абдејт?
   
 14. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  :)
  --- Надополнето, 20 Октомври 2014, Дата на објавување: 19 Октомври 2014 ---
  И официјално од петокот Google го пушти новиот Penguin 3.0.

  Мислам дека дојде крајот на спами беклинкирање и крајот на PBN-и, како и злоупотреба Guest Blogging. Кој не чистел линкови минатава година, сигурно е афектиран од апдејтов. Ако има нешто со вашите рангови, репортирајте!
   
 15. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Ха... Баш и не се сложувам за Спам беклинковите :) Напротив Спам беклинковите владеат сега. Сега му е мајката јас мислам. Качување на ПА & ДА и еве ти топ 5.
   
 16. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  не заборавај дека Penguin сакаат да му прават рефреш секој месец исто како Панда...
   
 17. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  И како би можело сега со Пингвин апдејтов да се рангира сајтот најдобро/најлесно? Ако со ПБН неможе?
   
 18. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Како што сватив јас, со овој абдејт гугл дава приоритет на оние што имат засега најдобар ПА па потоа ДА. Не сум проверил дали и CF и TF имат некакво значење.
  БТВ... Инаку и приватните мрежи ќе си работат како што си работеа (само ако се неоткриени). Моментално тестирам еден метод. Ако работи ќе ви го покажам :)
   
  На LaFea и Аце им се допаѓа ова.
 19. naduvan

  naduvan Истакнат член

  Зачленет:
  20 Август 2014
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  14
  Ја да кажам до сега одлична е пандава :p
   
 20. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  пингвин е, не е панда, ама добар е....
   

Сподели: