• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Penguin 2.0

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Според она што досега можев да откријам во новиот упдејт на Google, Article линковите се девалвирани. Внимавајте каде постирате артикли.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
како откри дека се девалвирани? дај нешто подетално...

исто ме интересира дали некој забележа измена во пејџ ранк?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
како откри дека се девалвирани? дај нешто подетално...

исто ме интересира дали некој забележа измена во пејџ ранк?


Открив со искуство, неможам да ти дадам "Know How..." Овој апдејт не беше наменет за PageRank, таков имаше пред неколку месеци.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
па можеш да наведеш што си направил за да ти се девалвираат.... може си претерал со кијворд линкови....
иначе знам дека апдејтов не е за пејџранк, ама во брзо време треба да има и за пејџранк....барем така предвидуваат по нетов.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
па можеш да наведеш што си направил за да ти се девалвираат.... може си претерал со кијворд линкови....
иначе знам дека апдејтов не е за пејџранк, ама во брзо време треба да има и за пејџранк....барем така предвидуваат по нетов.

има премногу "Crappy" Артикал директориуми, и еден тон артикли на нив, така да решиле едноставно да ги девалвираат. Со киворд, никогаш не претерувам. Доколку постирате Артикли, барајте да ви биде директориумот во ист ниш. Нема да има за брзо време апдејт на PageRank скоро имаше, нема логика пак да има... Според моја лична претпоставка, ке следи уште еден Penguin 2.1 за брзо време, кој ке биде апдејт на овој, знаши пак Backlinks-wise[DOUBLEPOST=1369839225,1369838540][/DOUBLEPOST]сеуште е многу рано да се каже дека само артиклите се афектирани, но за сега со сигурност знам дека артиклите се деввалвирани.
 

blackcoffe

Член
Зачленет/а
29 април 2012
Мислења
26
Реакции
0
Via update e za da ispadnat spam sites na page 1 na google za da moze timot na Matt da vide deka e dupkata... :) + koga baras za sto i da e na google pogledni dole, nema veke 100 pages, najnogu neka se do 50.

Pozdrav
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
има премногу "Crappy" Артикал директориуми, и еден тон артикли на нив, така да решиле едноставно да ги девалвираат. Со киворд, никогаш не претерувам. Доколку постирате Артикли, барајте да ви биде директориумот во ист ниш. Нема да има за брзо време апдејт на PageRank скоро имаше, нема логика пак да има... Според моја лична претпоставка, ке следи уште еден Penguin 2.1 за брзо време, кој ке биде апдејт на овој, знаши пак Backlinks-wise[DOUBLEPOST=1369839225,1369838540][/DOUBLEPOST]сеуште е многу рано да се каже дека само артиклите се афектирани, но за сега со сигурност знам дека артиклите се деввалвирани.

Јас колку што знам последниот пејџранк беше февруари, а од тогаш веке навршуваат 3 месеци. Иначе сигурно ке следи уште еден пингвин апдејт најмалце.
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Via update e za da ispadnat spam sites na page 1 na google za da moze timot na Matt da vide deka e dupkata... :) + koga baras za sto i da e na google pogledni dole, nema veke 100 pages, najnogu neka se do 50.

Pozdrav

Google, го смени пребаруванјето скроз, ке преовладуваат Google + резултатите. Ова се го прават само за да ги насочат луѓето на AdWords. Секако има време додека ова дојде во пракса.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
појше логика има да ги насочат на гугл+ социјалната мрежа отколку на адвордс... и таму ке има пари од реклами ... сигурно не сакаат да им пропадне уште еден продукт
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
појше логика има да ги насочат на гугл+ социјалната мрежа отколку на адвордс... и таму ке има пари од реклами ... сигурно не сакаат да им пропадне уште еден продукт

Абе јас незнам од кај ја црпиш твојата мудра логика, ама знам дека се се врти околу платено рекламирање. Ако прогуглаш малце ке најдеш доста колумни на оваа тема.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
не е мудра, проста логика е .... адсенс, фејсбук адс не е платено рекламирање?
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
не е мудра, проста логика е .... адсенс, фејсбук адс не е платено рекламирање?

Adsense, нема врска со рекламирање, тоа е заработка. а Facebook Ads, самото име ти кажува дека е платено рекламирање. Изгледа логикава стварно ти е проста а не мудра...!
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
добро бе не се љути, нема да те задевам веке
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
не е мудра, проста логика е .... адсенс, фејсбук адс не е платено рекламирање?

Мислам дека мислеше на AdWords, нели?:)


Adsense, нема врска со рекламирање, тоа е заработка. а Facebook Ads, самото име ти кажува дека е платено рекламирање. Изгледа логикава стварно ти е проста а не мудра...!
Не му замеравај до толку бре. :D
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
само Чак Норис се рекламира на Adsense сите останати на Adwords..:eek:
 
На врв Дно