Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Оптоварување на лаптоп

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од asus, 30 Август 2014.

1. asus

asus Член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    45
    Допаѓања:
    20
    Здраво колеги вака сега сакам да прашам ако има некој што се разбира повеќе во хардвер да ми даде совет имам лаптоп со i7 процесор и 8GB рам и имам некои ботови сега на него ми работат во врска се со ИМ ама ми влечат многу рам значи не е проблемот деке се троши многу рам толку и си треба сакам да прашам дали можам да си го заебам лаптот да ми се расипе зашто работи рамот ми се оптоварува цело време околу 85% а процесоро цело време си е околу 25% имам кулер на него и не грее ич ама плус и работи 24/7 па затоа прашувам дали ке ми се заебе нешто ако ми работи 24/7 со 80-90% оптоварен рам. :(

2. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Не се секирај многу ако се работи за само 25% оптуварување на процесорот и не грее. За рамот нема да имаш никаков проблем.
    Иначе кога се купува лаптоп кој ќе работи 24/7 обавезно се зема Дел поради гаранцијата од 3/5 години.

3. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Јас имам ассус со послаба конфогурација од товјата исто едно 3-4 месеци го пукав со ботови нонстоп со максиумум оптеретување и нема мака. Нормално е нешто ако се терети повеќе да се расипе побргу но немора да значи дека ке ти се расипе.

4. asus

asus Член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    45
    Допаѓања:
    20
    И мојот а Асус процесорот дури и помалце се користи еве сега он е 15% а рамот 85% ама јас коа го купував лаптопот не планирав дека ке работи 24/7 ама почнав со една метода и тоа а :) може сега ке земам десктоп за да работам со ботовите па нема да го мислам :)

5. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    А да си платиш 10$ за ВПС и да не те бољи глава? Ем помалку струја ќе платеш, ем нема да ти кочи лаптотпот :D

На Goranski му/ѝ се допаѓа ова.
  6. asus

asus Член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    45
    Допаѓања:
    20
    Сега тестирам една метода и нај веројатн ке земам десктоп со 32 или 64GB рам за работа а инаку баш за ова што го работам неможе да се користи VPS мора ako sakam taka dedicted server само :)

7. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    Не е се до рамот, гледи да ти биде исплатливо бидејќи што повеќе меморија троши,шо повеќе процеси работат, шо повеќе струја трошиш. Направи си убаво математика за да не се исплашеш од белешката на ЕВН :D

8. asus

asus Член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    45
    Допаѓања:
    20
    Уште тестирам и затоа бројките не се добри овие денови ама сепак мислам дека ке се исплати :)

Прикачени податотеки:

• Untitled.png
      Untitled.png
      Големина на датотека:
      9.4 KB
      Прегледи:
      0
  9. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Рам не јаде многу струја, во најлош случај само може да ти цркне рамот,а тоа денес е многу ефтино. Да копаш Бит-мајнери, да, они лапаат малце повеќе струја, ама има математика.

@asus
    Не знам што алатки користиш, ама ако се за интернет маркетинг и ти земаат големи ресурси од компјутерот, највероватно алатките се крш испрограмирани. ЈА секојдневно работам со Принт фајлови по мин 20гб и рендери по 100 гб. Не сум имал проблем со цркање на рам, процесор или слично.

Интернет маркетинг алатки ми се цело време на VPS со 4гб рам и до сега никогаш не ми се десило да ми заглави или да рестартирам сервер.

пс. Мој совет ти е да обезбедиш дополнително ладење на системо! и да си го појачаш електричното напојување. Овие 2 работи се круциални за еден систем да функционира безпрекорко.Без разлика колку ти е јака машината, ако немаш добро ладење и напојување...

10. asus

asus Член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    45
    Допаѓања:
    20
    Не се лошо испрограмирани толку си трошат 2 бота моментално ми работат н лптопот а како што реков со VPS небива може само Dedicted server а инаку ова ми е една метода за 100% автоматизирана CPA со ботовите носам посети ќе видам како ќе помине септември месец и или ке земам Desktop со 64GB рам да му пуштам 10-12 ботови или се оставам и одиме понатаму секако фала за советите Позз :)

11. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Џабе е и со 128гб да му ставиш рам пак ќе го троши цел рам, не троши пари за џабе.

12. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Ова што го збориш се празни муабети, прво не знаеш кој ботови ги користи, а исто изгледа и дека си лаик за хардвер... мислам дека ако не сте 100% сигурно во тоа што го зборите, подобро е да избегнете да коментирате.

13. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Јас ако сум лаик ти што си? Знам јас кои ботови се достапни и кои би можел да ги користи затоа не какај. Не е до ботовите туку апликацијата што ја користи има баг за тоа терети цела рам меморија.

14. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    детле, ја сум со компјутер до 1990 година ти сигурно и не си бил роден тогаш, би ти било подобро ти да не какаш. Како што напишав погоре, лошо се кодирани и не оптимизирано лапаат рам. Но тоа нормално се решава многу лесно, ке сетираш по колку рам да јадат и тоа е тоа...

15. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Де бе друже, дојде ред некој на мене да ми кажува за ботови, немој. Ништо не ти поммага, џабе ке сетираш колку рам да ти јадат, прај виртуелни машини, ништо не помага. нема што не сум пробал. Ти кажувам од лично искуство. најдобро е да се пуштаат по полаку ботови од повеќе машини мада и тоа не е некоја гаранција дека нема да заглавуваат. Не сум видовите како тебе ама мислам дека сум постар од тебе ако не повеќе едно, 7-8 години ;)

16. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    ај добро чим се правиш толку паметен, објасни ни на сите, како сетираш колку рам да зема еден бот? Не верувам дека си постар од мене.... освен ако си роден пред '82 год.

На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: