Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Onpage SEO за .мк страна

Дискусија во форумот 'SEO' започната од tool, 4 Ноември 2014.

1. tool

tool Член

Зачленет:
    10 Ноември 2011
    Мислења:
    70
    Допаѓања:
    14
    Дали има разлика помеѓу onpage SEO за страна на англиски или македонски?

Дали е подобро линковите да се кирилични како strana.com/категорија/наслов-на-пост или strana.com/kategorija/naslov-na-post? Која е предноста на двата начина? Ако Петре бара на Гугл: здрава храна (кирилица), предност има strana.com/zdrava-hrana или strana2.com/здрава-храна? Само според тој критериум, доколку се исклучат другите СЕО фактори
    Страниците на сајтот како sitemap, privacy итн, ќе ги препознае Гугл според структурата и да се на македонски: strana.com/uslovi-za-koristenje?

Нека не остане темава само заради прашањава, може слободно да пишувате и ваши совети за .мк СЕО

2. Oliver

Oliver Нов член

Зачленет:
    21 Октомври 2014
    Мислења:
    19
    Допаѓања:
    0
    Професија:
    Student
    Мене ме интересира кои работи треба да ги превземам пред да направам страна на интернет што треба да истражам?
    Дали можи некој редоследно да ми објасни како треба да те4и работата за да биди популарна страната (да има добар гоогле рејтинг) да има многу посетители за да можам да ставам реклами од гоогле и од нив да заработувам?
    Кои работи треба да ги превземам од кога ќе ја активирам страната?
    Како треба да ја оптимизирам (СЕО, киворд и.т.н.)
    Јас мислам дека треба да течи вака работата:
    1. Треба да се одбери добар домеин (на која страна или со која алатка можам да го направам тоа)
    2. Треба да купам хостинг
    3. Треба да имам добар темплејт или веќе да ми е изработена страната
    4. Да започнам да постирам содржини на страната
    5. Да аплицирам за google adsense
    6. Ги добивам рекламите
    Што потоа и ако имам нешто испуштено дополнете ме.

3. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Кирилица има предност во кирилично пребарување!!! наскоро ке има и кај нас кирилични домејни па оваа дилема ке се затвори.

За сега цепај /здрава-храна :)
    --- Надополнето, 4 Ноември 2014, Дата на објавување: 4 Ноември 2014 ---
    1. Одбери домејн, не ти треба никаква алатка, смисли кул име, (јас тоа го правам со 2-3 пива)
    2. Треба да си купуш хостинг и да си го сетираш
    3. Ако си почетник треба да научиш да инсталираш Wordpress и да го работиш, треба да сетираш Webmaster tool, Google Analytics,
    4. Адсенсе можеш да аплицираш уште одма ама не ти препорачувам да ставаш реклами додека не добиеш некој интересн трафик,
    5. Да постираш содржини еднаш дневно наредниот период - не се замарај конкретно со киворди, едноставно постирај корисна содржина, понатамо коа ке имаш некоја дата во Webmaster i Analytics ке ги оптимизираш страните за тие киворди кои ти се највредни. Битно е страната да си набилда авторитетност и да биде убава за тој што ке ја посети.
    6. После треба да ја промовираш за старт почни со Yahoo Answers, Facebook, twitter, pinterest

На Naneski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Oliver

Oliver Нов член

Зачленет:
    21 Октомври 2014
    Мислења:
    19
    Допаѓања:
    0
    Професија:
    Student
    Фала многу ќе пробам по овај редослед да работам, па после тоа ако имам други прашања ќе пишам тука :D

5. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    види ова не е некој редослед според кој мора да се движиш, ова е само еден мал дел....

Сподели: