Onpage оптимизација на YT видео

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
1. Наслов
Насловот треба да привлекува внимание и да биде многу убедлив. Не е препорачливо да се користат симболи како ! ... * , бидејќи го прават видеото да изгледа поаматерско. Наместо цел датум(XX.XX.XXXX), напишетеја само годината. Настојувајте наместо * да користите ().
Примери:
LOL Riot Points Generator Насловите во примериве се неубедливи и
LOL Riot Generator ***WORKING*** изгледаат многу непрофесинално.
Riot Points generator -*tested December*

Riot Points Generator (Working Proof Video) 2014
Working LOL Generator - Unlimited Resources
How to Generate Riot Points - PROOF VIDEO

Исто така гледајте во насловот да имате главен *KW+варијанта

2.Опис (description)
При пишување опис, најчесто ги гледам описите на другите видео, од секаде земам по некој параграф, потоа му правам rewrite на текстот и зголемувам *KD. Кога ќе добиете текст со повеќе од 250 зборови и со висок *KD, ставетего текстот во опис. Најгоре секако ставете *CTA текст со линк. На крајот од опсот често ставам 1-2 линкови до авторитетни сајтови, пример ако видеото ми е за LOL Riot Points Genrator, ќе ставам линк од Wikipedia во врска LOL.

3. Тагови
Во таговите треба да ги напишете сите зборови за кои сакате да се рангирате и сите нивни варијанти. Пример ако сакаш видеото да го рангираш за LOL point generator, таговите ќе се следните
Код:
LOL points generator,LOL,riot points, riot points generator, generator riot points,
points generator, riot generator, League of legends, LOL generator, LOL hack, riot points hack
Друга доста интересна финта за таговите е да се копираат сите таговите од првите 2-3 видеа и да ги ставиш на твоето.


***
KW= Keyword, збор за кој сакаш да се рангираш
KD= Keyword density, означува колку пати се повторува keyword-от, се изразува во %
CTA= Call to Action, текст кој го повикува корисникот да направи нешто, пример да отвори линк.
 

escape2007

Активен член
Зачленет/а
11 ноември 2013
Мислења
119
Реакции
28
Пробувам ова со еден Channel демек генератори хакови за игри ама не оди нема прегледи иначе со adf.ly метода... ама нема прегледи и незнам каде да го рекламирам видеото :/
 

besy

Истакнат член
Зачленет/а
7 јануари 2012
Мислења
312
Реакции
119
Нместо adf.ly ти препорачувам CPA/PPD да ставиш, така повеќе ќе заработуваш. А за прегледи, пробај да го рангираш видеото и прави social bookmarking.
 

s.a

Член
Зачленет/а
7 мај 2013
Мислења
36
Реакции
15
Друга доста интересна финта за таговите е да се копираат сите таговите од првите 2-3 видеа и да ги ставиш на твоето.

Како да знам јас кои тагови користи одредено видео ?
 
На врв Дно