Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Направив свој блог.

Дискусија во форумот 'Блогирање' започната од aleksandar4o, 4 Март 2012.

 1. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  .....Ме остави без зборови :frustrated: Да како што рекоф мислам да купвам домен но кога ќе имам пари од онлајн што правам на некој страни..кога ќе соберам ке си купам домен и хостинг и потоа ке ги префрлам сите содржини и ке го избришам блого.Фала за идејата Чак.
   
 2. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Ти го разгледав форумот, и мислам дека е навистина добар. Доколку сакаш од сега да го монетизираш користи
  Мислам дека брзо ќе те примат и ќе можеш да почнеш да заработуваш, додека да поминат неколку месеци, а потоа можеш да вградиш адсенсе
   
 3. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Ми го менаја датумот на адсенсе и ми рекоја дека можам сега да направам апликација од почеток али се думам дали да пробам сега..:frustrated: еве имам околу 650 посети сјачвам :laughing:
   
 4. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  едно прашање? дали имаш 650 посети дневно или се на се досега
   
 5. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Се на се досега... треба да свати дека 600 посети дневно се премал број а не пак за 5 дена од кои 70% му се од овој форум и од негови пријатели односно нема таргетирани посетители.
   
 6. Slavko

  Slavko Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  33
  Здраво другар блогер. Упс- проблогер ( нели така му доага)
  За Adsense би ти преборацал да поцекас малку. Фокусирај се на социјални мрежи и граденје сообракај на страната. Пробај guest blogging, размислувај за брендирање усте од сега. Прави квалитетен материјал, и фокусирај се на on site SEO колку мозес повеке. За пари никогаш не брзај- ако планираш да одиш на долги патеки, тие сами ке си дојдат.
   
 7. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Се на се досега 832 посети, а денес 120 посети

  Грешка си од ибиз ако добив околу 40-50 посети максимум..

  Ќе почекам, како мислиш guest blogging ? и брендирање? ако можеш да објасниш исто така и за on site SEO..не знам многу се надевам дека нема да биде проблем да објасниш.
   
 8. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  aleksandar4o, ценам што имаш ентузијазам.. ама rtfm прво па после прашувај.

  ми делува како да си почнал од наопачки.. ок, си отворил блог, ама ако сакаш да монетизираш од него, треба да седнеш и да почнеш да читаш и тоа да читаш нон-стоп.

  за сите овие прашања што ги прашуваш треба само да куцнеш на google и ќе ти даде сосема солидни резултати, па ќе имаш од нешто да почнеш, колку да се запознаеш со концептот, па како ќе продолжиш да читаш, ќе наидеш на нешто што не можеш да го сфатиш или не го разбираш, па тек тогаш ќе прашаш конкретно прашање.. па ако некој знае, ќе ти одговори.

  форумов е тука за да си помагаме, ама немој да очекуваш дека сме должни да ти објаснуваме некои глобално познати работи кои многу лесно можеш да ги дознаеш и самиот.

  значи, правец google и:
  SEO
  onsite SEO
  offsite SEO
  what are backlinks
  how to adsense
  what is guest blogging
  is it smart to post 10 articles per day on my blog
  what is article submission
  how to structure an article
  ways to monetize from a blog
  what is the best blogging platform....

  ова се само некои од работите кои треба да ги прочиташ, сфатиш, разбереш..
  почни со читање, па кај ќе заглавиш.. прашај.
   
  На aleksandar4o и Аце им се допаѓа ова.
 9. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Имаме неколку SEO теми на форумот, доколку нешто не е јасно слободно прашај тука ако може ќе помогнеме.
  Исто така добро е да се отворат теми и во врска со тоа што го пиша Milton погоре...

  И според мене еден совет, не го гледај блогот/сајтот како извор на пари, прави го тоа од кејф и со тек на време кога ќе достигнеш добар квалитет ќе ти се врати се тоа што си го работел.
   
 10. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Ееее.. извинете ах шо мрза сум понекогашш....еве јас веќе сум имал неколку електронски книги и од овај форум и од други и нешто на нет ќе најдам па за месец дена се надевам се ќе биди средено.И да Аце во главно за ќеф го правам...меѓутоа пари си е пари :lick:
   
 11. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  Абе не ми е сватлив муабетов!!! „кога ќе соберам пари ќе купам домејн и хостинг“... како да се работи за купување на комбајн ебаго...

  Ај собери пари за домејн па пиши ми ПМ да ти дадам хостинг - прва година без пари кај мене!!!

  п.с. НИКОГАШ НЕ БРИШИ ШО ИМАШ НА ИНТЕРНЕТ!!!
   
 12. Hristijan :)

  Hristijan :) Нов член

  Зачленет:
  5 Април 2012
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  0
  130 посети можеш и сам да ги направиш што значи, можеби никој не ни ти дошол али нема врска тоа ajде да ти кажам мој идеи:
  1.Посети deluxtemplate.net
  2.Инсталирај добра тема (претежно 2 колумни-блогпост и слајдбар)
  3.Креирај фејсбук страна и објави ја секаде кај што е потребно.
  4.Се што ќе работиш труди се да биде со зборување на видео.
  5.Стави домен, ако не ти се плаќа стави .co.cc
  Со среќа
   
 13. ivco

  ivco Нов член

  Зачленет:
  8 Февруари 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  3
 14. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866

Сподели: