Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Направив свој блог.

Дискусија во форумот 'Блогирање' започната од aleksandar4o, 4 Март 2012.

 1. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Значи здраво ми треба некои предлози па да ви кажам , пред некој ден направив блог линкот е на мојот потпис.Значи засега имам околу 130 посети , кој би ми дал идеа како може да го промовирам овај блог и да добијам повеќе.Знам за промовирање на некој форуми , сега можеби ке направм и видео и ке го објавам на јутуб , меѓутоа нешто друго доколку имате споделете ве молам,исто така аплицираф за адсенсе два пати денес али не ме прифатија :stupidme2: ..... и дооколку имате некоја идеа исто така кажете ве молам.Фала секој совет е добредојден.
  http://www.computingnetwork.blogspot.com/
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Дали претходно ги прочита овие 2 теми?:
  http://www.ibiz.mk/ppc/58-adsense-i-vo-makedonija.html
  http://www.ibiz.mk/ppc/65-koi-uslovi-treba-da-gi-ispolnuva-stranicata-za-adsense.html
   
 3. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Да..151 преглед на блогот засега имам.. и околу 15 артикли кога ќе направам над 40 ке аплицирам пак .И овај проблем види на блог има слободно место помеѓу првиот и вториот пост,по следните постови тоа си е без простор, како би можел да го поправам тоа да биде првиот и вториот пост не толку раздалечено?
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Поради што те одбиваат? сигурно треба да пишат пример немаш доволно содржина или нешто друго...

  Не гледам разлика околу постовите, може да сликаш и да покажеш за кој дел се работи? Иначе можеш да вршиш промени на дизајнот со избирање Template од менито на blogger и Edit HTML.
   
 5. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Воах...фк... Issues:
  - Minimum age requirement
  :spank:
   
 6. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Според ова што го пишува значи дека имаш под 18 години, според датумот кој го имаш ставено на ИБиз или нас или гугл еден лажеш. Подобро промени го за да нема понатамошни недоразбирања.
  AdSense може да аплицира секој полнолетен, во случајов ти не си.
   
 7. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Договори се со некој родител, со негово име да аплицираш, ем ќе си немаш проблеми со ова ем ќе си немаш проблеми со исплата ;)
   
 8. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Готово му ја зедоф на мајками личната карта и аплицираф да ја менам и башка аплицираф на Пеерфлу ке почнам и со ЦПА.Ај ќе видиме што ќе бидне.Иначе Аце 17 год имам 1995 сум роден..
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  aleksandar4o, подуспори малце :)

  сфаќам дека сакаш да почнеш да заработуваш што поскоро и секоја чест за блогот што си го отворил.. се надевам дека ќе го изнаполниш со содржини и ќе имаш еден куп посетители.

  сепак, би ти предложил неколку работи.

  1. разработи го блогот.
  стотињак посетители се прилично малце.. малце бар во очите на Affiliate Manager-от кој ќе ти го разгледува и оценува блогот. ти требаат бар 1000 месечно за да си немаш проблеми при приклучување на CPA мрежи.

  2. размисли да се префрлиш на платен хостинг.
  иако blogspot е лесен за користење и за кратко време можеш да си направиш блог, ќе имаш туѓи реклами и може да ти го загушат блогот. од она што го гледам до сега.. wordpress е правата платформа. ако не друго, google ја обожава, башка има еден куп plug-ins.

  3. немој да копираш содржина од други сајтови
  за твојот пост: 23 Ways To Speed Windows XP,not just defrag.
  Copyscape пронајде барем 10 идентични артикли со оваа содржина.
  а и ти се приметува англискиот кога ти ги пишуваш лично артиклите, а кога ти се копи/пејстани

  4. направи некои grey-hat фори
  почни да си пишуваш коментари на артиклите, чисто колку да има некаква интеракција. не мораш ни ти самиот да го правиш тоа. замоли некој од пријателите да коментираат..

  5. првиот post
  не знам како е кај blogspot, ама во wordpress можеш првиот post да го направиш default и тој секогаш да се појавува кога некој ќе слета кај тебе на блогот. па внатре во првиот post ќе напишеш некое кратко објаснување за блогот и ќе ги вметнеш клучните зборови (keywords) за кои сакаш да рангираш на google (ако воопшто планираш off-site SEO стратегија)

  одприлика тоа се предлозите.. сега за сега.
  ај, со лесно нека е, па сподели го искуството со Peerfly што ќе направиш.
   
  На Monstrum му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Во никој случај доколку аплицира во некој CPA сајт да не го става блогот.
  Автоматски ќе биде одбиен при првата посета од менаџерот.

  Луѓе купуваат артикли на Odesk, fiverr по 400-500 зборови, доколку немаш доволно средства да го правиш ова најди некој веб сервис каде што ќе можеш да правиш спин на некоја содржина, имаше тука тема околу содржините.
   
 11. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  a zosto si vnesol 8mi januari 1991 !!!

  PRVO I POSLEDNO predupreduvanje, sledna greska se znae ;)
  pisi mu na ace tocen datum da ti smeni! i ako si 95ta ne gledam pricina da lazes, (ali znak ? i za 95ta)

  a vo temata e i odgovorot zosto e staveno toa so godinite,!!!

  pozz
   
 12. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Не дека разбрав нешто Аце..Иначе и во претстависе темата напишаф дека имам 17 год сигурно некоја грешка кога сум се регистрирал..ке му пишам порака на Аце да го менам датумо.Иначе како да ја промовирам страната знае некој? Засега имам 200 посети.
   
 13. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Велам да пишуваш повеќе теми на блогот.
   
 14. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Еве
  Празно мест помеѓу пост 1 и пост 2 [​IMG]
  Еве како изгледа надоле..нема празно место [​IMG]
  Пс пробаф со друг темплејт неможи исто е..а едит хтмл тешко малце незнам убаво да работам..
  Да 17 год имам ти пишаф порака да го мениш сигурно некоја грешка кога сум се регистрирал..

  1. Ќе биди во иднина :juggling:
  2. Блогот ми е дур не направам некој денар онлајн па ќе си купам домаин
  3. хаха јбг.. мора нешто.. ќе се потрудам во иднина да не копирам
  4. да да знам веќе ми беше во план лесно е тоа .. :)
  5. Ете имам едно слично под насловот и тоа можам да го едитирам со поголеми букви
  Не разбраф убо ако можи да ми објаснис за да се рангирам на гугл прв пат ова ке го правам па..сакам да ставам keywords.. ај ако знаеш поможими..

  Сакаш да речеш да не го ставам блогот кога аплицирам?Зошто така мислиш.Не мислам да давам пари да знаеш xD :mwahaha: и што мислиш на спин поубаво објасни појма неам оти ...
  И да во иднина се разбира повеќе
  Иначе извинете шо ве намачиф вака ... прв пат влегувам во овај бизнис па појма неам.... пак извинете. тоа грешка со датумот исто така..И неможеф да пишам преѓе оти немаф време па дури сега направив се заедно во еден пост
   
 15. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Празното место ти е наменето за рекламите од гугл што ти ги става. Али ако не ти се одобрени адсенс рекламите, ке ти стое така празно, ке зјае. Тргни ги додека да ти одобрат ;)
   
 16. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Фала kon готово средиф работа фала многу друже..:dance:
  пс се приближувам кон 300 посети на блого.
   
 17. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  300 посети ти се многу малку, да имаш 2-300 посети дневно па да почнеш да размислуваш за реклами, мој предлог ти е убаво наполни го сајтот со КВАЛИТЕТНА содржина и после почни рекламирање и стави реклами
   
 18. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Толку дал господ..се разбира дека ќе го наполнам со квалитетна содржина во иднина..некако неам време со ова училиштето што да правам тоа е... како мислиш со рекламирање? Да го рекламирам насекаде на пример на форуми јутуб и слично? А да ставам реклами од адсенсе така? Ај ај се надеваме дека ќе бидне нешто..
   
 19. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  И евеме со 500 посети на блого..сеа за викендот ќе пробам да ставам многу постој па ќе видиме шо ќе бидне..Му пишаф порака на адсенсе да го менам датумот али ми немаат вратено ставив лична карта слика нема ништо можеби го имаат менато кој знае.
   
 20. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Друже знам какво време е, знам дека сите мислат на заработка. Но може да ти дадам еден многу добар совет?
  Стави на сметка 600 денари, купи домен, купи саглам хостинг, инсталирај вордпрес и стави пристојна тема (ги има милион бесплатно). Пишувај квалитетна содржина затоа што само тоа може да ти гарантира успех во голем број на посетители. Многу е важно содржината да ти е уникатна но доколку неможеш веќе да пишуваш уникатна пробај барем rewrite прави на артиклите колку-толку. И за крај, најважно. Блогот/сајтот ќе ти е млад, со 30 посетители дневно ќе собереш пари за една милка годишно. Затоа батали Гугл Адсенс првите 4 па и 5 месеци. После тоа кога ќе имаш константни посетители и нови извори на посети може слободно да ставиш реклами но кои ќе изгледаат и естетски добро а не да го пренатрупаш целиот сајт.
   

Сподели: