Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Најновиот Google алгоритам е IM кошмар

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг дискусија' започната од Milton, 24 Јануари 2012.

 1. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  после Panda update-от кој страшно ги погоди интернет маркетерите, стига уште еден нов update/algorithm кој се однесува на количината на огласи кои се наоѓаат во "above-thefold" делот од сајтовите (above-the-fold = видливиот дел од страната кој се гледа без да скролувате надолу).

  муабетот е дека добиле жалби од корисниците дека webmaster-ите претеруваат со ставање огласи на нивните сајтови и ја гушат содржината, односно не можат да стигнат до потребната содржина оти има премногу огласи кои бодат очи.

  google на тоа возвраќа со овој нов алгоритам (тек ќе му се смисли име.. мада, ја би го нарекол: The IM Nightmare algorithm)... кој на сајтовите кои имаат премногу огласи above-the-fold ќе ги бутка надоле во SERP-овите (Search Engine Results Page).

  така да, момци и девојки.. ако имате сајтови или блогови со многу огласи во видливиот дел..
  оптимизирајте со време!

  еве едно алатче од google за различни резолуции на екранот кое ќе ви помогне за оптимизиацијата.
   
 2. viksamkd

  viksamkd Истакнат член

  Зачленет:
  6 Ноември 2011
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  40
  според мене сето ова Google го прави за да си ја зголеми заработката и да ја исчисти конкуренцијата.
  Сепак мислам дека и ако имаш повеќе од 1-2 огласи во главниот дел на страната(делот што ти се покажува одма) драстично ќе си ја намалиш конверзацијата.Less is better.
   
 3. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  less is можда better од естетска гледна точка, да оставиш впечаток дека си сериозен.. па уште и ако огласите ти се правилно таргетирани.. још боље. ќе има конверзија.

  ама ако сајтот/блогот ти има многу посети, ондак горните делови се premium позиции за поставување огласи (банери).. има некои сајтови кои дебело наплаќаат за тие позиции.

  погледни им ги само цените на on.net на пример.
  1, 2 и 8 се above-the-fold.
  *цените се за неделен закуп.

  а ова е македонски сајт..
  а камо ли странски сајтови со милионски посети.

  идејата не е дека не е добра.. ќе се подисчистат првите страни на google... ама ги менуваат правилата на играта и едноставно треба да се адаптираме постојано.

  е сеа да е некој паметен, искусен и упатен па од ова да направи WSO или e-book и да си направи солидна паричка...... (како што направија многу батки со WSO-a после Panda Update-от)
   
 4. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Сите македонски страни се пренадувани со цените. Пред некое време налетав на оглас еден тип продаваше банер ист како позицијата на он.нет со 50.000-55.000 уникатни посети, од кои 70% се од Гугл а 80% од посетите се од УСД и УК. Да имав добар буџет тогаш дефинитивно ќе го закупев просторот, бидејќи 1 месец чинеше само 700 долари ако добро памтам.
   
 5. makedon4e

  makedon4e Член

  Зачленет:
  21 Ноември 2011
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  2
  Се сложувам дека цените на македонските страни се пренадуени. ГОлем дел од нив не стигнуваат ни до 10,000 посетители дневно, а бараат повеќе од 200 евра за една недела.
   
 6. milkovski

  milkovski Нов член

  Зачленет:
  18 Јануари 2012
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  јас пак имам инсталирано AdBlock плагин за Хром, не се сеќавам кога последен пат имам видено попап или адсенс..
   
 7. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  Ако некој сака, можам да му обезбедам добра цена за рекламирање на 2 (ДВА) македонски портали кои имаат по 10.000 јуник дневно, односно 300.000 месечно
  Цена - 300 евра месечно за секој посебно.
   
 8. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Тука на овој форум зборуваме за ЗАРАБОТКА, не ЗИЈАН :D ххаха
   
 9. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Покрај членови кои сакаат да заработат имаме и луѓе кои водат сајтови и кои би биле заинтересирани за мала сума да се рекламираат така да би било пожелно во иднина да нема оффтопик. ;)
   
 10. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Јас мислев дека ме "чепна" новата промена на алгоритамот зашто пред недела дена, ми се изгубија страните од резултатите, а не бе де-индексирани. Но иако беа индексирани никаде ги немаше во резултатите. Си реков толку е...пепел...кога наеднаш вчера се појавија пак и тоа едната се качи за неколку места нагоре на првата страна. Сепак фала ти што ми објасни за што била новата промена, јас не ни пробав да најдам по нет пошто бев малку разочаран од Google.
   
 11. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  Си имал среќа значи :) супер!

  а ќе ни се пофалиш која ти е страната? или ќе ја држиш во тајност? :)
   
 12. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Зошто да не, овде сме да разменуваме мислења, знаења, страни...:)
  Еве ја страната
  Има две интересни работи.
  1. Постот котира погоре отколку root доменот.
  2.Google буквално ме зафркна. Пред да го купам доменот(стар е околку 2 месеци) главниот kw имаше околу 1000 Exact Match Searches. Последен пат кога проверив околу 200. Изгледа џабе го правев, му паднала популарноста на производот :)
   
 13. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Вчера:
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  Доколку имаш сајт и нема никаква промена тогаш имаш голема среќа :).
   
 14. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  RicoSoto супер сајтче имаш направено!
  би ти препорачал малце на граматиката на текстовите да поработиш.. има некои грешки, мада не се страшни.. проаѓаат :)

  а ѕирнав на gkt..
  Earth4Energy има 1.300 локални Exact matches, што и не е така лошо.
  ама Earth4Energy Review има 480 со тенденција за опаѓање.
  тоа е и фрката со такви.. сезонски keywords.. и затоа треба да се обрне внимание на Local Search Trends колоната во gkt. ако има осцилации во изминатите година дена.. не е добар знак.

  туку..
  имаш продажби од сајтов?
  задоволен си од конверзијата?
  ова е ClickBank производ, така?

  иначе..
  имаш слушнато за Google Sniping методот?
  срчни на google.. интересен е методот.. земи го во предвид за понатака.

  @Aце..
  тенкс за линкот.
  добро/лоша вест :)
  треба да се прати Matt Cutts.. знае да даде некои тизери за новите алгоритми.
  ама примерите за страни што ги има дадено се крв! :)
   
 15. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
 16. Seophisticated

  Seophisticated Истакнат член

  Зачленет:
  4 Ноември 2011
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  57
  Хаха, и јас го промовирав продуктов едно време. Но преку google trends оставав коментари, го тестирав методот што го имам постирано тука и направив доста продажби ама некако опадна интересот за продуктов па баталив.
  Еве го блогот што го направив за него: My solar powered home
   
 17. blackcoffe

  blackcoffe Член

  Зачленет:
  29 Април 2012
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  10
  Професија:
  SEO
  Ајде барем ние македонците да не се лажеме... вака таман почнаме со другарчето affiliate маркетинг и се ојде у курац ( извини :) ), се заради спамерите со рокат со виа аутоматед софтвери а може и у право се пошто ногу брзо се мења нетот денеска така да кој закаче нешто од големиот кеш, закаче... :), иначе нема кој знае каков упдате освен некој си нов алго за спамерите посебно види тука и тука, солиден извор на инфо али кој да чита, а и мислам дека денеска нема време за тоа ногу, така да ако има некој што стварно знае некој добар брз лесен начин за да се направе кеш нека каже. Почнаа со социјалните мрежи? Али пак како да направиш гужва таму, бас приметив SeoQuake екстензијата има Update, брое колку tweets i likes na faceboок имаш. Така да се останува исто мислма се додека изгледа натурал а и скоро никој не лафе за Wiki backlinks a и нека кој знае со на нет за тоа EATHER... hehhee. A и нека се јаве некој со се разбира со редирект имам нешто квалитетно од странски форум, и мислам дека од шо било квалитетно а преместија темата у вип и типот издими го нем нигде се работе за амазон и google merchant... :) мислам дека е нешто со free продукт листинг. Ке го дадам фрее одма секако јас не можам да го средам. Ако некој знае па ке каже како со и ејјјјјј како сум се измачил воа да го напишам на мак се гледа по грешките али прв пат тука јеби га исфрустриран сум скрос еј хехех
  Поздрав Ibiz folks... :) ajde
   
 18. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  СЕО - Новиот алгоритам Пингвин

  Од пред една недела во сила стапи новиот алгоритам на Гугл наречен Пингвин.
  Пингвинот е доста сличен на Пандата, а разликата е во тоа што има поголема анти спам заштита, односно не ги вреднува илјадниците спам линкови од мрежи и веб страни со низок, никаков или сомнителен квалитет. Значи за сите оние што својата СЕО ја граделе со линкување од коментари на „блогенџин“ блогови веќе ќе можат да приметат дека веб страната им е со полоши резултати од порано. Авторот на текстов имаше блог кој беше на прво место на гугл за поим од два зборови, а сега не е ниту во првите 50 резултати!

  Гугл во својата необјавена војна со СЕО компаниите со најновиов апдејт им мава уште една заушка на која ќе биде многу тешко да се парира.

  Како да ја прилагодите вашата СЕО стратегија земаќи го пред вид ПИНГВИНОТ:

  - Квалитетен контент! Текстови со повеќе од 600 зборови.
  - Главниот поим само 15 до 20% од линковите. Пример „автомобилски гуми“
  - Споредните поими по можност на повеќе страни од веб страната исто толку. Пример „Зимски гуми“, „летни гуми“, „бандаши“
  - УРЛ без анчор 30%. Само линкот.
  - Лонг тејл анчор 15 до 20%. Пример „евтини автомобилски гуми“, „евтини авто гуми“, „квалитетни авто гуми“.

  Извори на линкување: Разноврсни, но потрудете се линковите да бидат од новостворен контент. Не купувајте линкови од веќе објавени содржини. Значи најдобро е гостинско блогирање, спонзорирање на блог тема и слично.
   
  На 2 членови им се допаѓа ова.
 19. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Иако овој може да се каже дека беше еден од полошите апдејти на гугл сепак од претходни искуства гледано од други експерти за интернет маркетинг треба да и се даде малце време додека се тоа си “легне“.

  ИБиз беше PR1 со некаде околу 1мил Alexa traffic rank. По пинвин забележав дека PR се изгуби и имаше мал пад на serps, денес гледам дека ИБиз е PR2 и #1 на google.mk во “internet biznis".

  Кога има апдејт најдобро е во тоа време да се користат природни линкови и да не се спамира на сите PR0 social сајтови кои не даваат некоја голема важност.
   
 20. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Google Panda 3.9, после само 1 месец од 3.8. линк до твитот
  Сеуште нема некои промени а и не се работи за нешто сериозно.
   

Сподели: