Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

[можен bug] facebook page invites

Дискусија во форумот 'Facebook' започната од Аце, 30 Октомври 2017.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  [ОБНОВЕНО НА 18.11.2017]: По неколку тестирања испадна да овој баг е поправен и дека повеќето покани пристигнуваат до корисниците.

  Прочитав некаде дека повеќето покани кои им ги праќаме на оние кои кликнале лајк на статус од нашата фан страна а притоа не се фанови на истата не пристигнуваат како нотификација кај нив на профил. Па така да неодамна решив да припазам на тоа кој е поканет или не и почнав да ги поканувам сите кои лајкнале на пост но не се фанови на мојата фан страна.

  Примерот беше со последниот статус (слика) на ИБиз фан страната каде што имаше неколку лајка и истите тие кои лајкнале им испратив инвајт. Денес гледам дека можам повторно да им испратам инвајт на веќе (претходно) поканетите.

  Барав по Facebook форумот и наидов на неколку исти или слични случаеви.
  Еве еден: https://www.facebook.com/business/help/community/question/?id=10155701575659034
  Уште еден: https://www.facebook.com/business/help/community/question/?id=10155264747693074

  Дали некој го има сличен проблем?!
   
  Последно изменето: 18 Ноември 2017
 2. Ace

  Ace VIP

  Зачленет:
  11 Март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  17
  Да. Дефинитивно, овој баг е повеќе од 5 месеци. Јас пробував на тој начин да изградам FanPage. Пуштав платена реклама за Engagement 2-3 дена и добивав по 500-600 некогаш и 1000 лајкови на слика/статус (US , стигав до 0.01$). и едвај 2-3% од испратените покани ја лајкуваа страната. Сега скоро(пред 1месец) приметив дека по одредено време повторно можеш да испратиш.
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Направив некој тест, пратив неколку покани па ќе видиме за ден два како ќе се покаже.
  Сепак не гледам некои нови теми на форумот на фејсбук во врска со оваа проблематика за жал :(
   
 4. Ace

  Ace VIP

  Зачленет:
  11 Март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  17
  Мислам дека тој пропуст го затворија во првите месеци од 2017, пред тоа функционираше одлично. Имав успех каде што над 50% од поканетите кои лајкнале слика/статус ја лајкнуваа страницата и стануваше доста вирално и преку нив и други лајкуваа.
  Можеби беше еден од најефтините и најефикасните начини за добивање реални лајкови кои ќе бидат активни.
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Од кога ја отворив темата до сега од направени 50 покани (на 30ти) и некои си 35+ до сега ниту една покана не е прифатена. Сите стојат како Invited.
  Се сомневам дека воопшто Facebook им испраќа нотификација дека им е пратена покана... :confused:
   
 6. Ace

  Ace VIP

  Зачленет:
  11 Март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  17
  Што ти реков.. :) , еден куп пари потрошив така додека сфатив дека нешто не е во ред.
   
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Изгледа поправен е багот, гледам на тие што ги имав покането повеќето лајкнале.
  Плус еден имаше пишано во една ФБ група дека функционира.
  [​IMG]
   
  На Marijan, Ace и Zerosec им се допаѓа ова.
 8. Ace

  Ace VIP

  Зачленет:
  11 Март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  17
  Ќе пуштам кампања од 2-3 дена денес и ке пишам резултати :)
  --- Надополнето, 17 Ноември 2017, Дата на објавување: 15 Ноември 2017 ---
  Дефинитивно повторно функционира, Само препорачувам паузи помеѓу испраќањето на 30тина Invite ...

  Amount Spent: $ 3.92 (по $2 дневно, денес е вториот ден)
  New Page Likes: 22
  Cost per result: $ 0.03 (0.01 ми било најниско што некогаш сум го добил за US)
  Results: 115 Engagements
  Reach: 856
  Relevance Score: 10/10
   
  На Marijan и Аце им се допаѓа ова.
 9. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  На вчерашното лајв обраќање на Таи Лопез на инстаграм, даде еден добар совет за фејсбук, каде што доколку сакаш да стартуваш фан страна подобро е првите 10к лајкови да бидат глобални и потоа да почнеш да креваш само US со помош на вирални видеа и слики каде што потоа ќе им праќаш покани.

  Ме интересира која е публиката на твојата кампања и ако не е тајна да споделиш во ПП некое кратко инфо, би ти бил благодарен.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ace

  Ace VIP

  Зачленет:
  11 Март 2014
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  17
  Да тоа е сериозно добар совет, затоа што додека е мала страната многу потешко станува вирална. Видео е многу полесно да стане вирално, обично кратките видеа имаат подобри резултати.
  --- Надополнето, 21 Ноември 2017, Дата на објавување: 18 Ноември 2017 ---
  Дали денес има некој проблем со FB Adverts Manager ? Денес имам цел ден проблем... Кликам на него или на Create Ads и Manage Ads и ме враќа на почетна, а преку апликацијата од мобилен можам да го користам и ги гледам активните кампањи.
   
 11. draey

  draey Нов член

  Зачленет:
  19 Септември 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Колку време е препорачливо да се прави пауза меѓу инвајтите?
   
 12. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  500 е дневен лимит колку што знам.
   

Сподели: