Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Монетизација на YouTube

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од Ilishev, 12 Октомври 2014.

 1. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Некој случајно да не знае како да се регистрира за Adsense на Youtube но на мк акаунт. Или пак има некоја друга финта што би се регистрирал под друга држава но парите да ги повлечуваш во МК? Гледам повеќето македонски портали имаат Adsense на нивните видеа.
   
 2. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Само си го поврзуваш јутјуб акаунтот со адсенс акаунтот и немаш гајле.
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lacialec

  lacialec Нов член

  Зачленет:
  13 Мај 2013
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  #FilipD Дали имаш искуство или само си слушнал , бидејки како шо чув дека го блокираат Ад сенсе акаунтот ?
   
 4. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Ќе го блокираат ако си местиш вјус.
   
 5. lacialec

  lacialec Нов член

  Зачленет:
  13 Мај 2013
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ај еден заклучок демек ако го остаам онака се регуларно нема да ме блокираат ?
   
 6. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  И мене ме интересира истото. Монетизација на македонски youtube канал не е возможна, како што кажа Илишев.
  На youtube каналот ставив друга држава, а на adsanse ми е Македонија со коректната моја адреса. Успешно го линкував youtube со adsanse.

  Е сега, прашањето ми е, дали е можно во иднина кога ќе дојде време за исплаќање, да ми прават проблеми?
  И друго, пред извесно време слушнав дека нашиве банки не исплаќаат чекови од adsanse. Точно е ова?

  Ве молам немојте со рекла-казала муабети, сакам да слушнам проверени/сигурни мислења.
  Благодарам.
   
 7. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Јас направив акаунт во Германија :D Одма се активира Адсенсот :) А за плаќање ќе си поставам МК Адреса :)
  Ова мислам дека е расистички шо го прават Гугл Адсенсе али ајде :D
   
  На kon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Зборуваш за Германија за youtube или adsanse?
  Јас немав проблеми да регистрација на adsanse, ниту со линкување на adsanse со youtube (откако сменив држава во youtube сетинзите, инаку во Мк вика дека не е возможно монетизирање)..
   
 9. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Мислам на gmail + youtube акаунт креиран во германија. Активирање на монетизација со Адсенсе на видео го средив за Ал-Секунд. А кај нас тоа не е возможно да се направи, пошо не е одобрена опцијава.
   
 10. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Што е битно каде е креиран акаунтот? Во youtube сетинзите можеш да смениш држава, пример Германија, со што опцијата за активирање на монетизација станува достапна. Така јас го средив youtube акаунтот и без никакви проблеми го линкував на adsense, кој пак ми е направен регуларно со МК податоци и, се ми е спремно за аплоадирање на видеата.
  Прашањето ми е, дали би било проблем доколку youtube државата ти е различна од таа на adsense?
   
 11. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  А ако еднаш те одбиле, и сега да сменам држава, ке ми го активират ли ? xD
  Почна да сум активен со видеа на yt па да имам некој минимален ако не друго income од таму..
   
 12. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Мое мислење, ако те еднаш одбиле, те имаат на пик.
  А зашто те одбиле?
   
 13. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Немам појма... одамна беше не се ни сеќавам.
   
 14. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  invalid clicks!
   
 15. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  хм? :confused:
   
 16. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Значи, заборавив горе да напоменам.

  Ќе смените држава во јутјуб каналот во било која која што прифаќа адсенс и ќе си го поврзете македонскиот адсенс акаунт.

  Нема да имате проблеми. Ни со исплаќање.

  Само ако имате македонска содржина и македонски прегледи нема да зимате ни 1 долар за 1к прегледи.

  И да, ако се ви е регуларно за што да ве банираат ? o_O
   
 17. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Дали си имал искуство? Дали некогаш те исплатиле на ваков начин? Ме интересира дали има некој што барем еднаш го исплатиле вака..

  Мислиш доколку смениме држава, нема да се плаќаат македонски прегледи, или општо?

  На пример, за што не ја користиме точната држава од која ги аплоадираме видеата и од која заработуваме? Затоа што не ни е иста адресата на YT каналот со таа на Adsense? Само правам некои, помалку или повеќе, логични претпоставки..
   
 18. FilipD

  FilipD Активен член

  Зачленет:
  4 Мај 2013
  Мислења:
  220
  Допаѓања:
  78
  Да сум имал искуство. Имав канал 6 месеци пред 1/2-2 години. Направив $2K потоа ме банираа. Али ме банираа пошто бев блек-хет.

  Ќе ги плаќаат, али со мизерен CPM (Cost Per Mile). До под $1 за 1К прегледи. Што не се исплаќа никако.

  Не, нема да имаш проблем со тоа. Ти фактички само парите од јутјуб си ги префрлаш на адсенс.
  Ќе имаш проблем ако местиш вјус. Било какви... НЕ МЕСТИ НИКАКВИ! Ќе те фатат.

  И да, како алтернатива на адсенс можете да станете партнери со FullScreen, RPM Network, Machinima, SocialBlade... etc etc.
   
 19. tupacan

  tupacan Нов член

  Зачленет:
  24 Април 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Нубско прашање, како тоа си бил блек-хет? На кој начин? :D
  И дај повеќе инфо околу овие партнерствата. Како да станеме партнери? Што добиваме? Што губиме?
  --- Надополнето, 19 Октомври 2014, Дата на објавување: 18 Октомври 2014 ---
  Другар, сеуште чекам на одговор. И уште едно прашање, како поточно adsnese ги плаќа парите? Слушнав дека одело преку директен трансфер..
   
 20. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Праќат ти чек и ти идеш у банка и ти го они „конвертират“ - ама наште банки глумат болни мајмуни и не ги прифаќат чековите од гугл у последно време :)
   

Сподели: