Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Megaupload отиде во неповрат

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Milton, 22 Јануари 2012.

 1. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  толку беше од Megaupload.. сајтот е официјално затворен од пред некој ден откако FBI му упадна во куќата на Kim Szhmitz aka Kim Dotcom и му собра се што имаше... а имаше Многу!

  живееше во куќа од 30 милиони долари во Нов Зеланд која ја рентал
  имаше коли во вредност од околу 6 милиони долари
  поседуваше јахти, бродчиња, џет ски, па дури и хеликоптер
  12.000 долари на ден го кошташе рентање на канцеларии за Megaupload во престижен хотел во Хонг Конг
  имаше 10 милиони долари вредност на владини обврзници од Нов Зеланд
  во 2010 година имаше заработено околу 40 милиони долари

  епа, така се заработува од интернет бизнис, момци и девојки :)

  ама од многу занесување и претерување, сега ќе си лежи во затвор.

  и тоа најмногу заради една многу глупава грешка..
  дел од серверите на кои беше хостиран Megaupload, биле во Wyoming, USA.. што беше доволно за FBI да го прогласи за државен непријател и да покрене обвиненија.

  еве и едно видевце:
  Kim Dotcom - YouTube
   
 2. viksamkd

  viksamkd Истакнат член

  Зачленет:
  6 Ноември 2011
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  40
  падна првата жртва на новиов предлог закон. а баш ми се свиѓаше страната гледав филмчиња с супер квалитет.

  Иако мислам дека СОПА и ПИПА нема да пројдат поради големите протести.Google,Facebook,Wikipedia се само дел од огромните корпорации кој се против и мислам дека нема да им пројде во Сенатот.
   
 3. bagata

  bagata Нов член

  Зачленет:
  16 Јануари 2012
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  5
  Да се надеваме дека СОПА и ПИПА нема да пројдат,пшто ако пројдат интернет светот ке стане.........
   
 4. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  интернет светот ќе ПРОПАДНЕ
  ќе останат само некој сајтчиња од "70десетите"..........
   
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Megaupload беше еден од подобрите сајтови од таков тип, Megavideo беше страшно добар за гледање филмови. И баш ми е жал што ете таков добар сајт пропадна. Околу основачот на Megaupload може да прочитате многу лоши текстови. Ким има направено доста големи превари, парите кои секако иделе од сајтот ги трошел за свои потреби, имал доста голем имот користел уникатни регистарски таблички и сето тоа за чалам. Секако никој не му забранува да троши од пари заработени од пиратерија но она е веќе претеризам. Иако тој не престојувал во US како што разбрав но америве имаат некаков закон каде што може да апсат и надвор од US баш читав во еден пост што и малце ми е чудно, доколку ова е некоја дезинформација поправете ме :)
   
 6. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Нека отидат да апсат во Русија, ќе ги уапси Путин. Може да апсат само во земји каде имаат потпишано договор со владите на тие земји а притоа тој што сакаат да го апсат направил штета на САД.
   
 7. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  А и меѓу тие земји е и македонија да си знаете :D
   
 8. POWER

  POWER Активен член

  Зачленет:
  31 Декември 2011
  Мислења:
  438
  Допаѓања:
  48
  Професија:
  Web developer
  Ја уште сеа да зеам да си угасам сите страници :DDD
  сигурни си е сигурно =D
   
 9. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  На интернет се појавија слики од неговото “мало“ место на живеење:
  [​IMG]
   
 10. viksamkd

  viksamkd Истакнат член

  Зачленет:
  6 Ноември 2011
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  40
  сето ова да ти отиде само зошто си имал неколку сервери лоцирани во америка...
   
 11. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  шит.

  изгледа ова со Megaupload повлече и други сајтови.

  моментално Filesonic вика:
  All sharing functionality on Filesonic is now disabled. Our service can only be used to upload and retrieve files that you have uploaded personally.

  друштво.. држтесе, ќе биде зезнато.
   
 12. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Од фајлхостови остана уште uploaded.to... Ќе почекам еден месец да се смири ситуацијава ако останат овие ќе си се вратам пак на професијата аплоадер :D
   
 13. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  Барем fileserve би требало да е океј сега за сега...
   
 14. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Fileserve ја прекина заработката пред 3-4 дена и неможеш да симнуваш фајлови т.е. мора да се аплоадирани на твој акаунт за да ги симнеш.
   
 15. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  ОМГ во право си бил... ај за заработка ќе најдиме други начини ама ако се укине пиратеријата... неписмени ќе останиме :(
  Јас пример го трошев интернетот само за семинари од областа на маркетингот, програмирање, заведување, мотивациски вештини и тн...
  Ќе ми се скинат и раце и нозе со укинувањето на пиратеријата....
   
 16. Томе

  Томе Нов член

  Зачленет:
  24 Јануари 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Кимбал ќе ја сменеше музичката индустрија со новиот сервис Megabox па затоа сигурно е уапсен, ништо не е случајно.
   
 17. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Абе торенти се затоа секогаш тука :D
   
 18. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  Не би рекол дека и торентите се имуни на ова...
   
 19. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  само приватни тракери му се мајката.
  имав среќа да налетам на отворена регистрација на еден приватен тракер баш со ваква тематика ко што пиша.. испадна.. право богатство, налетав на неверојатно добри торенти за кои не ми ни паднало на памет дека може да постојат.

  имам скинато околу 30Gb до сега..
  едина зезната работа е што мораш да држиш ratio (колку што симнуваш, цирка толку треба и да качуваш).
   
 20. DAFFY DUCK

  DAFFY DUCK Член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  12
  Професија:
  Интернет маркетар
  You are my man... Дај предложи некој по приватна порака :)
   

Сподели: