Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Масивно следење на Твитер

Дискусија во форумот 'BlackHat дискусија и техники' започната од томче, 17 Јануари 2012.

 1. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  Добив неколку гигови на фивер за следење на твитер профили
  па решив да го убрзам процесот

  финтата е да се земе листа која со освежување ке се тргнат оние кои веќе се следат
  досега најдобро што начекав е
  https://twitter.com/who_to_follow

  Еве ја скриптата
  Код:
  VERSION BUILD=7401110 RECORDER=FX
  TAB T=1
  URL GOTO=Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  TAG POS=2 TYPE=DIV ATTR=TXT:Follow
  REFRESH
  ставив само 10 со оглед на тоа што можно е и да не е голема листата па да не се прекине лупот
  за неполни 30тина минути заследив скоро 800 профили

  * немој да претерувате оти можно е да бидете банирани од твитер, незнам колку им е границата

  п.с. ако имате некој подобар процес споделете слободно :ninja:
   
 2. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
  Твитер има лимит за агресивно следење така да треба да има некој „дилеј“ од 2-3 секунди иначе после неколку ќе имаш забрана од 1 ден! Иначе подобро од twiends.com да се следи зошто добиваш поени кој ќе ги користиш за тебе да те следат додека во who to follow повеќето се познати фаци што е реткост да те следат они тебе. Трето имаше постирано алатка на форумов за да следи и многу е подобро со тоа (помолку ресурси троши) :ninja:
   
 3. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  Се зависи од RATIO на следачи и следени
  али погледнав генерално е 1000следачи дневно, нема ништо за дилеј и сл

  тоа со tviends ке го погледнам и пробам и пишам таму

  п.с. и следачи му се зголеми доста од овие ~800 од вчера барем 500 кликнаа follow back
   
 4. CofD

  CofD Активен член

  Зачленет:
  5 Декември 2011
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  28
 5. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  да го видов и тоа и на другото https://support.twitter.com/articles/15364-about-twitter-limits-update-api-dm-and-following

  1000дневно, се си зависи од ratio ако заследите одеднаш голем број а имате мал број на оние кои ве следат наравно ке забранат

  вчера заследив едно 800 и прееска едно 200 и ми пиша за тоа 1000дневно, али човекот си има 5000следачи и едно 4000следи, така да добар ratio има :biggrin:
   

Сподели: