Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Македонски Интернет Криминалци?

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од aleksandar4o, 28 Јуни 2012.

 1. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Пред неколку дена читаф на HackForums како некој FBI Agent пред 2 години направил свој форум за "Carding".Подоцна овај форум бил промовиран и тој исто така станал многу познат.На овај форум имало многу луѓе кои продавале информации за кредитни картичи и све тоа,додека никој не знаел дека форумот е акција на FBI.Некни се извршуваше крајната задача и беа уапсени многу луѓе,во сето ова време била спречена штета од над 205 милиони долари.Во случајов се воведува дека исто така имало и Македонци.Прочитај повеќе на овие два линкови
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  Исто така да наведам дека 2ца или 3ца од Hackforums активни членови се веќе уапсени а еден од ниф имал свој RAT кој е многу популарен. Што се нема по светот :)
   
 2. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Исто така знам дека пред 2 години за многу малку хакфорумс ќе беше продаден но во последен момент не дојде до продажба. Најверојатно ФБИ прво сакале да го купат хакфорумс.
   
 3. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Да во право си ,истиот Агент кој го направи овај форум за carding сакал да го купи HackForums и да го направи во таков форум.Тогаш админот го продаваше HackForums и овај агент дадол многу добра пара(админот на HF незнаел дека е тој ФБИ агент), но сепак админот не се согласил и тоа била добра идеа,бидејќи ако HackForums станел такоф форум тогаш ќе имаше многу повеќе уапсени луге.
   
  На Chuck Norris му/ѝ се допаѓа ова.
 4. antisec23

  antisec23 Баниран

  Зачленет:
  3 Јуни 2012
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  9
  Професија:
  Programing
  можеби мене ме барат :D Imao наскоро очекувајте Дифејс на микроворкерс.
   
 5. ZionPax

  ZionPax Активен член

  Зачленет:
  16 Јуни 2012
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  30
  Никој не знаел? C'mon, реалноста е мноогу поразлична.
  Секој кој е барем малку упатен во тој свет знае кои форуми и места се водени од FBI а кои се безбедни за тргување.
  Овие што ги фатиле најверојатно биле алчни за пари или пак биле ситни риби.
  Работите не се така едноставни како што ги прикажуваат FBI заедно со другиве медиуми... Не е можно 2 години да водиш форум и притоа никој да не дознае дека си од FBI.
   
 6. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  Btw, ако не сте слушнале, има гласини дека и Facebook е направено од CIA. Е сеа колку е ова точно...
   
 7. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Да бе ... Марк студира и у исто време работи за агентите ... дај не се.и .
   
 8. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Зарем мислиш дека сето ова е лага? Па стварно се лажиш нема што друго да ти кажам.Истото е ова на пример,Аце да биди ФБИ Агент а наместо интернет бизнис овај форум да биди интернет криминал,е што тогаш?? :) Отидоа сите хакери на форумот у неповрат.Иначе и админот на HackForums го наведе сето тоа па незнам зошто он би лажел :) Верувал или не тоа е реалноста.
   
 9. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Некој можеби со некоја информација кои се македонците?
   
 10. ZionPax

  ZionPax Активен член

  Зачленет:
  16 Јуни 2012
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  30
  Дали некогаш си бил член на некој приватен carding форум?
  Ако си бил, тогаш најверојатно знаеш како се шират гласините ако некое место е сомнително.
  Не реков дека е лага, само реков дека не е можно 2 години да биде воден форумот од ФБИ а притоа никој да незнае за тоа.
   
 11. dreamer

  dreamer Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  94
  Професија:
  3D Modeling
  А од кај знаеш дека Марк го направил ФБ? Така сите знаат но само он најдобро си знае што-како...
   

Сподели: