Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

МакДизајн Форум - Форум за Дизајн и Графика

Дискусија во форумот 'Дизајн' започната од kon, 10 Декември 2011.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  МакДизајн е прилично нов форум за Дизајн и Графика. Нашата цел е да ја развиеме оваа област во дизајнот.

  Можете да не посетите на:

  Код:
  линкот не работи
  Ама, со .com доменот имаме некои проблеми па доколку не ви отвара, пробајте со :

  Код:
  линкот не работи
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Форумот не го отвара ни на двата линка.
   
 3. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Ох... што ли може да му е ? :/
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Е тоа ќе си го прашате хостинг провајдерот кој ви го нуди хостинг пакетот, доколку сте на бесплатен хост не ме чуди зашто не работи. Средете го форумот во спротивно темава ќе биде избришана.
   
 5. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  патем пишете цел на тема, (коментари за тип на сајт, за дизајн,....)
  да има некаква поента темата
   
 6. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  .inf.mk доменот работи И моментално го разгледувам форумот. Бидејки со дизајн не се занимавам којзнае колку сметам дека добро ке ми дојде :D
   
 7. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Аце... не е до провајдерот... од таму ми велат дека е до Домејн Провајдерот, таму прашуваме незнаат до што е :S Земавме .info домен сега .. ке чекаме да се активира
  (namecheap rulzz :p)
   
 8. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  днс добри ли наместивте, и ептен свежо може уште не се освежиле кај ИСП,
  оти кај мене го отвара

  патем
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  ваше е ???

  п.с. наведете поента на темата, за што сакате да се дискутира тука (сакате во пост или во приватна порака ке ја едитирам темата) вака како сега е само обична реклама на форум во изработка, и како таква ке биде избришана
   
 9. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Да ... ДНС си е се средено... Од 10 луге кај 6-7 работи...
  Инаку за темава дискусија. Сакав да прашам за критика. Но ми падна мисла за двата домена и заборавив.

  Критики, предлози. Што да смениме, што да додадеме... Темплејтот го едитирав, пошто немав фатено vBulletin 2 ипол години. Значи од Default скинот е :D
  Доколку имате предлози да се додаде некој под форум и слично...

  Сакаме да додадеме 3D оддел... но сега за сега нема членови кои би пишувале таму и би дискутирале, некои што се повеке разбираат во тоа :)
   
 10. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  еве критики околу дизајнот

  форум за дизајн е, барем позадина може покреативна да биде, отколку чисто бела со една црвена линија, исто и останато, некако нафрлано изгледа

  она share (на фејсбук) копчето, како да не му е таму местото, и зарем само на фејсбук, кај се останатите :imslow:

  од една страна форумот изгледа минималистични а од друга ептен комплексен,
  тоа малку треба да се разграничи (неповрзан пример ит.ком.мк е ептен минималистичен)

  имате некои скрипти лоадирано кои само ви го спорат а и недосредени се
  пр [​IMG] ја има скриптата за она новото на вбуллетин4 што е али се губи откако ке се лоадира цената страна,..

  ви требало добро средување пред официјално да ја пуштите


  други замерки/сугестии понатаму
   
 11. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Тоа да што реков кога праша дали makdizajn.com.mk е наше, не беше за тоа :D За днс серверите беше :)
  Инаку... кој неможе со споменатите домени нека проба со овој

  makdizajn.info

  На позадината работам... а и сакам некои експерименти да направам но сега нема да ги одкријам кои се ... и ИБиз не беше кога прв пат дојдов ова сега што е, нели ? :)
   
 12. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  лоша споредба, ибиз беше технички подкован и среден
  откако го пуштивмее само хедер и футер ги досредив (од дизајнерски аспект)

  и да еден активен форум, мора нонстоп да се надоградува и поправа, тоа е така

  макдизајн не е технички среден, тоа скрипти да не работат или лошо да работат, мање више да сте почекале некој ден да се средат днс на операторите па да ви го отвара добро
  тоа е мојата замерка само
   
 13. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Хехе ... кои скрипти не работат ?
   
 14. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Кај мене сеуште не ја отвара на сите домени :/
   
 15. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Незнам до што може да е проблемот :S Некоја идеја ?
   
 16. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  прочитај во претходниот пост
  и со помалку иронија доколку може, темата и сам кажа е за критики сугестии предлози, и прифатете ги, во спротивно темата е беспотребна :cylon:

  Аце
  [​IMG]
   
 17. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Е добро де ... реков ли нешто што звучи како не прифаќање критики ? :) Инаку за Screenshotot ... експериментирав, но заборавив да го заклучам форумот :D xD А и не го бива plug-in от :/
   
 18. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  да.
  откако ти беше наведен пример на која скрипта(додаток) не работи.

  други примери понатаму


  п.с. за измената, откако ти е јавен форумот не смееш да дозволиш да го затвораш да екпериментираш, тоа си требал пред да го пуштиш за регистрација или со додатна копија на локален сервер или некоја трета варијанта
   
  1 person likes this.
 19. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  1,995
  Допаѓања:
  834
  Интересно, добро Томче неможеш да очекуваш професионалност затоа што форумот го води младо момче, грешки се прават како на пример избрзување за да се пушти нешто. Се надевам ќе учи од грешките, патем ми се чини претходно имаше форум за дизајн и истиот беше затворен по 1 година (колку што трае и доменот).
  До мене е или јас гледам премногу бел простор?
   
 20. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  да така си е,
  бел простор да има (барем на моја резолуција 1440х900)
  патем за форумот не го памтам, за портали такви има неколку кај нас пр dezen.mk

  ете ви еден пример како изгледа убаво скоцкан портал за дизајн
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: