• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

LALIGA.mk - Секогаш оригинални!

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
LALIGA.mk - Секогаш оригинални!

Код:
http://laliga.mk/

LALIGA.mk е веб портал создаден за емитување вести од шпанската фудбалска лига, LigaBBVA.

Код:
https://www.facebook.com/Official.LALIGA.mk
http://twitter.com/LALIGAmk

Предлози, коментари, критики, позитивни, негативни, секакви, никакви, добредојдени. Бујрум! :)
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Супер ти е направено сe' гледам малце по малце ти се зголемуваат и фановте на ФБ, мој предлог е да имаш место каде што ќе даваш твој типови (доколку те бива) и среди го тоа со трите цртички што се со менувања на вестите не е професионално мислам. Оцена 8/10 :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
  1. „Место за вашата реклама“ лошо лошо многу ова треба да се тргне, доколку фирмата или компанијата забележи дека твојот сајт има доста активност тие ќе те контактираат.
  2. Не си поработил на твое лого туку само си го искористил фонтот од темата и си пишал Laliga и тоа е тоа. Не велам дека не е лошо, баш едноставно, но треба барем да дава некоја слика на сајтот твој.
  3. Не ти е заштитен wp-includes фолдерот и може да се листа. Со еден празен .htaccess можеш ова да го средиш или со празен index.html во фолдерите.
  4. Предлог: пошто ќе се користат многу слики, предлагам да го тестираш WP Smush.it додаток кој ќе ти ги оптимизира сликите со тоа што ја намалува тежината на сликата, и малце квалитетот но не се забележува. Незнам дали сеуште работи добро овој додаток па така да тестирај го локално.
  5. Предлог: Дел од горното мени симни го и вметни го во црната лента во футерот со тоа што ќе направиш долу мени. А на местото на горното мени можеш да оставиш само Почеток, контакт и RSS кои ќе бидат од десната страна.
  6. Предлог: Можеш да го тргнеш подменито (noticebar) со икончињата и да ги вметнеш во горното мени а тој дел е доста добар за реклами (во иднина).
И еве како ги замислував предлозите (T-Mobile го зедов за пример):
1351177236626.png

Со овие неколку естетски промени целосно ја искористуваш темата. Има уште други позиции каде што би било погодно за реклами но за тоа ќе треба да ми платиш за да ти кажам :)
Што се однесува за овој дел мислам дека доволно кажав. Сајтот е празен па така да статиите вршат најголема улога во тоа колку ќе ти биде посетен. Лајковите сами по себе ќе си дојдат.
Фокусирај се на статии и останатото ќе си дојде.
Останатото со табели, трансфери мислам дека тука ќе имаш многу работа. Ова е голем проект што според мене мислам дека ќе биде потребен тим за редовно да се ажурираат темите. Ова не е шоубиз сајт каде што ќе ставиш слики од Ким Кардашијан со напукан задник, и ќе ставиш два три збора.
Со среќа :)
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Ви благодарам на сите за коментарите и предлозите. Ќе разгледам што ќе остане, а што ќе променам.

Има уште други позиции каде што би било погодно за реклами но за тоа ќе треба да ми платиш за да ти кажам :)

Аце, не ти го разбирам овој дел, што има тука таинствено, до сега не сум сретнал ваква работа :)
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Некои други совети од останатите членови? :)
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Changelog

0.1 - Додаден систем за коментирање преку фејсбук.:
0.2 - Импровизација на долниот дел од порталот (footer).
- Додадени категории за „нови вести“, „популарни вести“ и „актуелни вести“;
- Додаден е краток опис за нашата мисија во делот „на кратко ...“;
- Додадено е нашето заштитно лого во левиот дел;
- Додадени икони на „социјалните мрежи“, „е-адреса“ и „RSS Канал“.
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Почитувани членови, оние кои се поискусни би ги замолил доколку имаат некој совет, да ме упатат кон промовирањето, како побрзо да стигнам до поголем број фанови, на кои начини да ја промовирам страницата и слично ...

Changelog 1.0
- Под главното мени поставени логоата на сите тимови во Примера. Кога ќе се кликне на логото, автоматски ве упатува до категорија со вести исклучиво за тимот кој сте го кликнале.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Еден од начините за најбрзо собирање на фанови е да додадеш некој content locker, со тоа ќе треба да се кликне на like за да може да се пристапи до сајтот. Ова може да ти биде од корист:
Код:
http://codecanyon.net/item/social-traffic-pop-pro/1651049
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
ЕДИТ: Номинирани сме за „Најдобар спортски сајт за 2012“. За многу кратко време успаевме да се протнеме на македонската интернет сцена. :)
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
BUMP* - LALIGA.mk повторно активна, со нов, модерен и прегледен дизајн. Очекувам мислење, коментари и критики. Поздрав.
 

TheHarrabed

Нов член
Зачленет/а
30 март 2013
Мислења
65
Реакции
5
Друже моментално страната ти е суспендирана.
 
На врв Дно