Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Квалитетна содржина

Дискусија во форумот 'Содржина' започната од LaFea, 15 Ноември 2013.

 1. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37
  1. Сами ли си ги пишувате артиклите на вашите веб страни на англиски јазик?
  2. Колку се големи: 400, 600, 1000 збора?

  Јас засега сама ги пишувам ама ми одзема многу време и некако тешко ми оди, а имам со различна должина, 2-3 и со повеќе од 1000 зборови.
   
 2. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  големината зависи од темата, некогаш едвај 200 збора успевам да напишам. Отприлика еден ден ми треба да напишам текст.
   
 3. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Јас сум малце нов во ова, скоро време почнав со квалитетна содржина и артикли, да сам ги пишувам и минимум 500 збора, а максимум 600. Не се мачам повеќе ни помалку. Отприлика за 2 саати, скрос го средувам артиклот, а во тоа спаѓа да го напишам, да најдам слики, да ги оптимизирам, h1,h2 и да го објавам се разбира.
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652

  правите голема грешка ако ги пишувате артиклите сами, за да пишувате добар артукал, треба да имате барем некое новинарско искуство или школо. Должината на артиклот нема никаква врска со квалитетот кој се бара. Концентрирај се на квалитетот на артилот и информациите а не на должината.

  јас секогаш купивам артикли, освен кога пишувам за нешто што го знам многу добро...
   
 5. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37


  Баш затоа и ја пишав темава квалитетна содржина. Јас ги пишувам сама ама не ги сметам за најквалитетни, колку и да знам англиски сепак не сум native american. Колку и да има добри информации во него, квалитетот сепак е и во граматичката исправност и начинот и стилот на кој е напишан.

  А од каде ги купуваш артиклите? Odesk, Freelancer или нешто поспецијализирано како textbroker?
  Јас барам висок квалитет за прифатлива цена ама тешко дека ќе успеам да најдам такво нешто :)
   
 6. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  ги користам WLMarketing, top quality!
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
  На aleksandar4o и LaFea им се допаѓа ова.
 7. aleksandar4o

  aleksandar4o Активен член

  Зачленет:
  7 Февруари 2012
  Мислења:
  415
  Допаѓања:
  187
  Машала, јас мислев поевтинко ама ова изгор било. Сепак се исплаќа, за HQ content.
   
 8. MaximuSR

  MaximuSR Нов член

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  9
 9. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  https://www.blogmutt.com/
   
 10. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37

  Исто е. Доаѓа $20.54 за пост од 300-350 збора. На WLMarketing барем можеш да си бираш колкав сакаш да биде и да си платиш според големината и квалитетот.​
   
 11. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  добри се многу и другиве, ја работам со нив за клиент.
   
 12. Nightwalker

  Nightwalker Член

  Зачленет:
  9 Февруари 2014
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  28
  Професија:
  Преведувач и толкувач, content writer
  Веројатно јас имам мала почетна предност затоа што јазикот ми е професија и од најмала возраст сум со него?
  Anyway, откако ќе направам research на темата за која се бара да пишувам, оди отприлика вака -
  100 збора - 1.5/2 минути
  250-300 збора -15ина минути
  500 збора -40+ минути

  E сеа, пред некаде 10 дена се соочив со, за мене, најголемите текстови досега. Едниот требаше да е за Топ 15 фриленс сајтови (со истражување од нула, без никакви информации дадени однапред), а другиот за Топ 10 Ајфон апликации за мерење време (исти правила).
  Првиот сосе research, сосе пишување на конечната верзија (без поправки) ми одзема нешто над 2 и пол часа, за 1450+ зборови. Вториот излезе помал, со 961 збор (точната цифра ја помнам :D) и ми одзема 1 и пол час. Потоа, следеа уште 30ина минути во преправки од текст, рефразирање, текнување на подобри синоними и слично.

  Но да, голема улога игра и темата за која се пишува. Пример, кога некој би ме замолил да пишувам за архитектура и/или некој медицински феномен, веројатно поштено ќе се искилавам додека да направам нешто солидно. Јазикот, граматиката и правописот секако ќе се на место, но зборувам за содржината... Е, со неа петпати ќе треснам глава од ѕид. :D
   
  На LaFea и stefan_v им се допаѓа ова.
 13. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  И како ти иде? :)
  Има ли пари во тоа за тебе? :D
   
 14. Nightwalker

  Nightwalker Член

  Зачленет:
  9 Февруари 2014
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  28
  Професија:
  Преведувач и толкувач, content writer
  Има за имање, само треба трпение, пракса, како и се’ друго...
  Значи работава се исплати ако постигнеш ниво кога куцаш брзо, како робот, како по некој автоматизам.
  Кога почнав крајот на 2012-та да пишувам, за 100 збора ми требаа 7-8 минути.
  Денес, како што посочив погоре, ми требаат 1-2 минути СОСЕ читање на текстот (проверка дали е се’ добро).
  Се’ што е поврзано со СЕО, од пишување, преку реклами, кликови, застапеност на социјални медиуми, тежи колку цел златен рудник, но како и во многу други работи, зборуваме за СЕО во Македонија, така што... :)
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pLaToOn

  pLaToOn Нов член

  Зачленет:
  10 Јануари 2014
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Ме збуни со последната реченица. Пишуваш на македонски или на англиски?
   
 16. Nightwalker

  Nightwalker Член

  Зачленет:
  9 Февруари 2014
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  28
  Професија:
  Преведувач и толкувач, content writer
  Исклучиво англиски. :D
   
 17. elfo

  elfo Нов член

  Зачленет:
  5 Декември 2014
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  probav ednas spinuvan tekst da staam na blogspot
  rezultatot bese me baniraa posle 10 min

  podobro e da go preraskazes artiklot otkolku so spiineri da go spleskas i posle google da te sendboxuva
   
 18. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  абе кој спинира артикли во денешно време... тоа пред неколку години се правеше....
   
 19. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  Изгледа слабо отвараш македонски сајтови. ;)
   
 20. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  скоро ич, спинирани текстови се користат само за Tier2 линкирање.
   

Сподели: