Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Креирање реклама на Facebook

Дискусија во форумот 'Facebook' започната од Аце, 16 Ноември 2011.

 1. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  И на нови и на стари исто ти е... Финтата е што треба да бустираш од друг Профил :) Тестирав баш вчера и исти резултат добивам кaко првата реклама со солиден дури и повеќе од очекуван број на RP ... Ќе те подлажат со 1-2 реклами и после не ти се прикажува толку рекламата :)
   
 2. asus

  asus Член

  Зачленет:
  22 Октомври 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  20
  Ти што би ми препорачал како да правам да ставам уште 2-3 админи на страната и да ги менувам цело време кога правам Boost само дали ке има така ефект пошто ако после некое време си продолжи и на новите профили со исто мал reach не се ни исплати да почнувам да плаќам од други нели ;/
   
 3. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Па пробај со различни профили да бустираш и види ги резултатите. Ако има некој интересни промени пиши пак овде.
   
  На asus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Monstrum

  Monstrum Нов член

  Зачленет:
  30 Декември 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  3
  Здраво дечки, сакам да се обидам да продадам една маичка па затоа решив да направам реклама на ФБ.
  Ми треба совет од вас дали би продал нешто ако ставам буџет од $50 за еден ден? Audience-oт би изгледал вака:
  Annotation 2019-01-20 102936
  Па помагајте, да не фрлам $50 за џабе :D
   
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Не знам каква е маичката, дали имаш таргет група тука, но да се прашувам јас би ставил по мала сума како на пример 5$ дневно и би направил анализа како е заинтересираност.
  Исто така имаш и повеќе видови на кампањи, така да би направил тестирање со повеќе кампањи отколку да ги фрлиш сите 50$ на една.
   
  На Monstrum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Monstrum

  Monstrum Нов член

  Зачленет:
  30 Декември 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  3
  Фала, има логика. Ама на $5 дневно имам многу помал reach затоа си реков можда подобро 1 ден ама поголем reach. Маичката е смешен цртеж од куче што го тегне газдата додека се шета. Tаргет групата ми е Dog Lovers, Dog Walking и Golden Retriever, регионот е Los Angeles. Ја стеснив публиката колку што можев.

  Инаку нов сум во рекламирање на ФБ и општо во маркетинг кампањи и слично па затоа можда се глупирам со идеиве :). Ама ултимативно планот ми е да продавам маички онлајн со Print on Demand па полека се учам..
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Ти посакувам многу продажби, има неколку теми во дропшипинг форумот тука така да ќе добиеш доста повеќе информации за кампањите. Спомнав да тестираш повеќе за да видиш која ќе ти носи најдобар ефект, потоа другите ќе ги исклучиш или ќе ги оставиш со помал буџет и таа што највеќе ти донела резултат ќе и зголемиш или ќе ја дуплираш....

  Очекуваме дневник па да ни споделиш како оди напредокот :)
   
  На Monstrum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Monstrum

  Monstrum Нов член

  Зачленет:
  30 Декември 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  3
  Фала многу, дај боже да има продажби, ќе испробам ова со кампањите па ќе пишам како оди :)
   
  На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ace

  Ace VIP

  Зачленет:
  11 Март 2014
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  16
  Директно conversion пробуваш или веќе направи мини-тест со Engagement? По некое не пишано правило, првично би требало да пробаш на broad (широка) публика, па потоа доколку има кликање, engagement и сл. да ја стесниш публиката и да пробаш Conversion (Purchase). Мислам дека вака директно на потесна публика ќе го потроши буџетот многу брзо. Втора работа тие таргет групите на FB што ги нуди не секогаш се релевантни, некогаш може да не е публика што е заинтересирана за тоа што го продаваш или едноставно не купуваат или мнозинство се од некоја утепана земја.

  FB Ads е прилчно комплексен систем кој контуинирано се менува, другарски ти препорачувам да изгледаш некој бесплатен мини курс на Udemy, по можност објавен или обновен од 2018 нагоре за да имаш некоа основна слика како функционира се. Поздрав и пиши како ќе оди :)
   
  На Monstrum му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Monstrum

  Monstrum Нов член

  Зачленет:
  30 Декември 2013
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  3
  Директно conversion сакав. Aј викендов ќе пробам. Фала за советот за Udemy, видов има еден куп курсеви, дефинитивно ќе разгледам.
   

Сподели: