Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Креирање блогови на WordPress.com и линкување до Money Site

Дискусија во форумот 'Градење линкови' започната од Conan, 5 Февруари 2014.

 1. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Прашањево се однесува на креирање на повеќе блогови на WordPress.com, Tumblr, и слични страни, а потоа пишување блог постови, и преку нивната содржина линкување до нашиот главен сајт (money site).

  На пример:
  1. blog1.wordpress.com
  2. blog2.wordpress.com
  3. blog1.tumblr.com
  4. blog2.tumblr.com, итн...

  Сервисите како WordPress.com и Tumblr нудат можност за креирање на повеќе блогови со еден акаунт (еден username/една e-mail адреса).

  При рачно креирање на овие блогови (без користење на алатки), дали препорачувате следење на принципот „една e-mail адреса - еден блог“, или истото не е морално?

  Прашањето е поради претпазливост кон Google, односно веројатноста username-от или e-mail адресата на некој начин да оставаат траги (footprints), со што би се открило дека креатор на повеќе WP блогови (и линкови) кои водат кон одреден money site е едно исто лице.

  Би сакал да ги слушнам размислувањата на оние кои до сега се судриле со оваа проблематика.
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Јас користам една емаил адреса за еден Web2.0 профил. Внимавјате само со Линкањето да не ви биде 100% Exact Match Anchor Link
   
  На Conan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Благодарам за советот!
   

Сподели: