Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како ви се допаѓа новиот дизајн на YouLikeHits?

Дискусија во форумот 'Социјални Мрежи' започната од talevskiboss, 6 Октомври 2012.

 1. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  Денес видов дека е изменет дизајнот, мене ми се допаѓа.
  Вас? :rolleyes:
   
 2. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Па добар е... и мене ми се свиѓа. Само требало малце градиенти да употребат... со CSS3 не им ни требаат сликички за такви ствари.
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Катастрофа. Дизајнот е ала '98, па уште и целата страна е правена со табели... страшно.
  Не сакам ни да замислам како била порано.
   
  На kiko и talevskiboss им се допаѓа ова.
 4. BlackHat

  BlackHat Активен член

  Зачленет:
  22 Јуни 2012
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  52
  Што е важен дизајнот, важно е дали сајтот ја остварува целта за која е направен, без разлика дали е глуп или што ја знам.... и што ако има да речеме некој фенси дизајн, ако нема членови да кликаат?
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,006
  Допаѓања:
  838
  Светли бои, се гледа дека админот сакал да го направи по “минималистички“ но менито иритира што е шарено.. :)
   
  На kiko и talevskiboss им се допаѓа ова.
 6. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  Овој нов дизајн не ми се допаѓа, прошлиот беше подобар...
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Не викам дека табели се најлошо нешто ... што има врска ако се табели ? Истото го добиваш и со div и со class... CSS-то е тоа
   
  На talevskiboss му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Па и не е баш истото.
  Табелите не се наменети за тоа. Нормално, јас ако сакам можам цела страна и со подредени листи да ја направам. Ама зашто би го направил тоа?
  Целата поента на HTML и CSS е да се разграничи помеѓу структурата и изгледот(распоредот на елементите, layout).

  Во HTML 4 е забрането користењето на табели во креирање на layout. Што значи дека нема да е валиден кодот. Не дека многу се секираат за тоа, али најголем број на cross-browser грешки доаѓаат од вакви невалидни работи, односно користење на елементи кои воопшто не се наменети за тоа.
  Во HTML 5 не е забрането али е препорачано да НЕ се користат табели за таа намена.

  Има и мал милион други причини... големина на фајлот поради користење на многу непотребни тагови повторени 100 пати, флексибилност на страната за различни резолуции и уреди, можни проблеми при читање од различни screen readers за слепи луѓе и слично...

  Значи многу аматерски изведено, а можеле да си купат профи html темплејт за 5-10$ од негде и да го едитираат само...

  П.С. Не дека е многу важен дизајнот за намената и функционалноста на сајтов, али темава е конкретно за дизајнот на почетната страна на сајтов, а тој е страшно лош.
   
  На kon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. NoGood

  NoGood Нов член

  Зачленет:
  6 Мај 2014
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  1
  не го знам стариот изглед но овој сегашниот изглед е сосем ОК
   

Сподели: