Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како до заштита на сопствените страни ?

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Dimemk, 9 Мај 2012.

 1. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Доколку ми се појави да имам проблеми со malware на сајтовите (и на целиот хостинг)
  во секој php фајл да ми стават некаков код ?
  1. Како да исчистам ?
  2. Како да се заштитам за да нема вакви грди работи ?
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Доколку е целиот хостинг тогаш би го контактирал хостот да ми даде совет, затоа што нели прв пат се сретнувам со таков проблем а се надевам дека тие веќе решиле многупати проблеми од таков тип.

  Доколку сајтот користи некој од CMS како што е Wordpress прво што треба да се направи е:
  - Бекап на цела база од сајтот.
  - Бекап на цел сајт сите фајлови комплетен бекап.
  - Превземање на последна верзија на CMS како и сите преостанати додатоци кои биле користени.
  - Бришење на сите фолдери каде што е инсталиран сајтот.
  - Прикачување на новате фајлови од CMS.
  - Прикачување на базата и сликите.
  - Инсталација на додатоците и подесување.
  - Менување на сите лозинки за најава.

  Треба да се внимава да не има некој код позади сликите затоа треба да се проверат истите. Дококу е се во ред со сликите кои си ги користел во постовите тогаш можеш да ги прикачиш во фолдерот каде што и треба да бидат. Доколку имаш модофикации вршено на сајтот истите ги прикачуваш од стариот бекап но треба да бидеш сигурен дали се безбедни тие фајлови.

  За да не се деси истото треба да се осигура сајтот.
  За WordPress можеш да прочиташ тука: http://www.ibiz.mk/wordpress/225-kako-da-go-zashtitite-vashiot-wordpress-sajt.html
   
 3. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  Дане ти треба ова за да тргнеш реклама од хостингот?
   
 4. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Не, чисто да се објасне што и како доколку дојде до вакво :)
   
 5. besy

  besy Истакнат член

  Зачленет:
  7 Јануари 2012
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  121
  Мислев дека ти е за некоја реклама, бидејќи хостот кој јас го користам (НЕограниче и бесплатен) почна да става тексто на крајот од сајтот, но јас успеав да ги прикријам со слика(иста како позадината).
   
 6. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Дали имате некое решение за заштита на вашите сајтови (вордпрес конкретно) од напади. Како да се заштите да не може да дојде до таков напад, да не се злоупотребува ?
   
 7. ZionPax

  ZionPax Активен член

  Зачленет:
  16 Јуни 2012
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  30
  За каков напад станува збор?
   
 8. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652

  ограничувам пристап по IP во .htaccess
   
 9. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар

  Ако може да се каже хакерски напад, ми се има случено 2пати (не на мојата, туку на друга страна што е на истот хост (мојот хост, друг си праве страна) преку таа сите страни ми ги "хакне" со поставување слика у хедер и слично, или недај боже се да избрише.

  Дали знаеш како да го средам тоа ?
   
 10. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652

  еве види на линков
   
  На kon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  додај го ова во хтакцес

  Код:
  Order Deny,Allow
  Allow from all
  Deny from 44.11.111.220
  
   
 12. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар

  Што всушност е ова, мало појаснување, ако може )
   
 13. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  кое ова? Што е хтакцес можеш да прочиташ на нет. А кодот горе е за да забраниш некоја ип адреса да пристапи до твојот сајт.
   
 14. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  намести wp-login да неможе никој да го пристапи освен ти и чао
   
 15. ZionPax

  ZionPax Активен член

  Зачленет:
  16 Јуни 2012
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  30
  [​IMG]
  Идејата беше да се добие информација за типот на нападот со кој се соочуваш. Прво да се среди тоа, па после се друго поврзано со безбедноста на сајтот.
  Не очекувам од тебе да си експерт за безбедност, ама кога си почнал со ова, би требало барем основите да ги знаеш.
   
 16. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар

  Јас знам од каде се дојдени што имаше 1 напад, и како го средив, така да смирено малце. Поентата е како што сфана само горански, да не може никој да влезе друг.
  Како и да е благорадам за сите одговори.
   
 17. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  + За сигурност инсталири си го bulletproof security плагинот. Само пази нешто да не заебеш ;)
   
 18. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
 19. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Bulletproof Security плангинот мислам дека е htaccess базиран, а не е лошо да се користи и со Better WP Security кој заштитува на друг начин(ама кај овој да не користите ништо од htaccess), тоа ако заедно ги ставате да не си пречат. Не сум пробал заедно.
  Има опции за например да може да се логираш на урл кое само ти го знаеш тоест со токен е. Ако обично е http://nekojsajt.tld/wp-login.php тогаш би можело да биде http://nekojsajt.tld/nestonovokoesamojasgoznam , а ако не оди преку тоа не може да се логираш на обилното логин урл.
  Се надевам за нешто ќе послужи. :D
   
 20. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Имаше нешто, и да ја сменеш локацијата на администраторскио панел, и исто да го сменеш името ... тоа sajt.com/wp-admin У sajt.com/trajce-i-petkana :D

  Исто можеш имаше и да ја тргнеш опцијата за forgotten password Кога се логира на wp-admin.
  Не се сеќавам каде го беше прочитал... а за пасворд ресет имаш на мојо блог:

  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   

Сподели: