Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како до првиот проект на freelancer

Дискусија во форумот 'Freelancer' започната од Rocky, 8 Јули 2015.

 1. Rocky

  Rocky Член

  Зачленет:
  15 Јуни 2012
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  4
  Доколку има поискусни што се занимаваат со Freelancer. Ако може да напишат некои совети како да се добие првиот проект.
  СМЕР: ГРАФИКА
   
  На jassum20 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  И јас го имам истото прашање, како до првиот проект на freelancer или upwork, само да биди за blackbox testing или data entry. Или дали некој работи вакви работи, па да ми испрати refferal.
   
  На Rocky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. greatone

  greatone Нов член

  Зачленет:
  2 Октомври 2014
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  17
  Ќе работиш скоро за без пари. Ќе се фалиш дека имаш огромно искуство но сега си регистриран на фриленсер, не користи "Hello Sir", "Dear Sir" и слични срања. После 5-6 проекти ќе дигаш на цена. И најважно е да бидеш упорен.
   
  На BEST и jassum20 им се допаѓа ова.
 4. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  32
  Не може никој да ти каже како. Отвори ја страната и најпрвин започни со contests. Ќе ти биде полесно кога ќе победиш неколку контестс бидеејќи ќе имаш review. Коа ќе видат дека имаш добар review ќе те одбираат за проекти
   
 5. martin_gj

  martin_gj Нов член

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  7
  Со оглед на тоа што работодавачите примаат повеќе 50 апликации, рачунај колку време ке им треба да ги прочитаат сите. Најпрво пополни го целиот профил и постави слика на која си насмеан/а.

  Пр. како треба
  [​IMG]

  Пр. како не треба
  [​IMG]

  Второ, накратко во апликацијата претстави се, кои вештини ги поседуваш и идеално би било доколку имаш портфолио да му го испратиш да го погледне.
  На почеток постави некоја помала цена од останатите.
   
 6. Rocky

  Rocky Член

  Зачленет:
  15 Јуни 2012
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  4
  Победив на еден натпревар на Freelancer а пари нема на акаунтот , за колку време се префрлаат или прво треба да дадам фидбек?[​IMG]
   
 7. Crnorizec

  Crnorizec Нов член

  Зачленет:
  22 Јануари 2015
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  2
  ај малку помош во врска со upwork
  Before withdrawing funds, all non-U.S. persons must provide their W-8BEN tax information.
  Legal Name of Business
  Self-Employed individual or entity - as will be used on tax return
  Што е ова tax information и што да пополнам? само име презиме?
   
 8. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Има некој тука што работи на Freelance или Upwork или би сакал да проба да работи?
   
 9. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,033
  Допаѓања:
  865
  Може повеќе инфо да споделиш (или во ПП).
   
 10. Мане

  Мане Член

  Зачленет:
  6 Февруари 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  18
  Јас имам акаунт на упворк одамна имам и сеа од скорото пробувам да добијам некоја работа ама ништо незнам до шо е проблемот.
  И дали може некој ако сака да ми напише Cover Letter??
   
 11. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Како до првиот проект на Freelancer/Upwork
  Јас веќе запливав цела 1 година во овие води и работам како фриленсер на Upwork - смер SEO/ORM/Keyword Research/Competition Analyst. Во неколку црти ќе ви кажам што е најбитно при аплицирање за работа и какви информации или портфолио би ви биле потребни.
  На профилот мора да имате:
  - Super-Friendly содржина што ќе го предобие клиентот со самото читење (Спомнете го вашето работно искуство, професионализам и работи/алатки кои ги користите за работа).
  - Оптимизирање на sub-heading (текстот под името) на пример (SEO / ORM / Keyword Researcher)
  - Доколку имате било каков сертификат, супер би било да го прикажете
  - Решете некој од курсевите кои ви ги нуди Upwork
  - Вметнете портфолио од завршените работи
  - Пополнете Employment History и сите слични полиња
  Потрудете се вашиот Profile Score да достигне до 100% така што ќе добиете БЕЏ за Rising Talent.
  За слика не е толку битна ама пак да не биде некоја што сте ја направиле дирек од кафана со :ziveli:


  Апликацијата треба да содржи:
  - Претставување
  - Вашето работно искуство (напоменете некој компании каде што сте работеле - или пак напишете некој локални компании)
  - Вашето искуство во индустријата
  - Слични проекти на кој сте работеле
  - Опис шот поточно би изработиле и какви алатки (платени или бесплатни) би користеле.


  Во апликацијата не треба да вметнете:
  - Зошто би ве избрал вас за проектот
  - Проекти кои се премногу познати а дека вие сте ги изработиле (Пример спомнувате дека сте го изработиле логото на TP-Link или Verbatim :notwork:)
  - Никогаш не се преценувајте дека ја владеете работата и слично се додека не стекнате добар рејтинг од клиентите!

  Исто така доколку имате 10$ платете си премиум акаунт за 30 дена па така Upwork тимот ќе ви прати многу апликации за интервју за работа + ќе имате дупло повеќе конекции за праќање на апликации за работа.


  Почнете со low-rate цена па како добивате клиенти и feedbacks накачувајте ја цената. Јас почнав со 3.5$ од саат, па постепено на 7$ качив па сега за сега сум 12.5$ на саат и се надевам ако ми расте Rating Score & Feedbacks ќе расте и мојата саатнина.

  Се надевам дека малку од малку ви помогна ова!

  Поздрав & со среќа!
  :gangnam:
   
  На BEST, Мане, Conan и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: