Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како до повеќе фанови на фејсбук

Дискусија во форумот 'Facebook' започната од CofD, 9 Февруари 2012.

1. CofD

CofD Активен член

Зачленет:
    5 Декември 2011
    Мислења:
    202
    Допаѓања:
    28
    Ова е една „финта“ за како да поканите голема бројка на корисници за да се приклучат на вашата страна.
    Чекор 1:Одете "Create a page" се наоѓа најдоле на фејсбук. Ставете слика и одете "continue".
    Чекор 2:Сега одете "Invite Friends" и скролајте додека може т.е додека не се покажат сите пријатели. Во адресбарот внесете
    Код:
    javascript:elms=document.getElementById('friends').getElementsByTagName('li');for(var fid in elms){if(typeof elms[fid] === 'object'){fs.click(elms[fid]);}}
    Ако пријателите не се селектираат тогаш значи дека тоа javascript: не се копирало па допишете го пред кодот и ќе се селектираат. Пратете им покани. Дајте си админ на сите профили и од сите поканете ги пријателите. (се разбира доколку имате повеќе профили)
    Чекор 3: Веќе ги поканивте сите пријатели, сега одете "Import contacts" > "Other tools" > "Browse" и прикачете го ОВОЈ ФАЈЛ. Е сега зошто овие мејлови ги има јавно споделени можно е да не дојдат многу луѓе. Ако најдете некој .CSV фајл со мејлови можете слободно да го прикачите и да ги внесете(импортирате) тие корисници.

ПС: Имам .тхт фајл со 1.5 милиони Фејсбук корисници па ако сака некој да ги среди по 5000 во .csv фајл нека каже :boogie:
    ПС2: Ако вие имате вакви фајлови би било супер да ги споделите тука :bulletblack:

1 person likes this.
  2. POWER

POWER Активен член

Зачленет:
    31 Декември 2011
    Мислења:
    438
    Допаѓања:
    48
    Професија:
    Web developer
    Јас имам една друга „финта“, која е навистина корисна :)
    Чекор 1: Креирате некоја страница, што навистина ќе сакат да видат што е тоа, на пример: Погледнете ова она.
    Чекор 2: Откако ќе ја креирате, креирајте ТАБ, и во него ќе поставете скрипта, во која чекор 1 ќе биде, КЛИКНИ по ред: Плаво, Зелено, Црвено, а тој уствари ти мава лајк на твоја страница што ја посакувате. Потоа му доаѓа 2 чекор и така натаму.
    Чекор 3: Доколку вашата страница со погледнете ова она има многу лајкови, барем половина од нив ќе ги има и на твојата посакувана страница, а исто времето ќе бидат како субскрајбери, бидеки не е како она, ти објавуаш они уствари не го гледат тоа, овде ќе го гледат

КОД: да го најдам на која страница ми беше и ќе го ставам

3. Milton

Milton Истакнат член

Зачленет:
    17 Ноември 2011
    Мислења:
    360
    Допаѓања:
    133
    супер ви се советите момци.
    само, дали е ова за нови фб профили или може да се направи и со постоечки профил?

ѕирнав на моите профили.. и не можам да најдам Invite friends со прикачување фајлови опција.

btw.
    по игра на случајност.. денес добив еден од оние chain mails... "препратете го овој мејл за вечна среќа и долговечност... бла бла" и внатре во cc ставени мал милион македонски мејл адреси.
    би сакал да го искористам тоа, така да... советувајте :)

4. CofD

CofD Активен член

Зачленет:
    5 Декември 2011
    Мислења:
    202
    Допаѓања:
    28
    Ова беше за фан страни ама може и за профил оди на линков кликни на "other tools" после ке се појави под-листа и оди "Upload Contact File" :xd:
    Ако правиш страна нема врска од каков профил е, а ако ти е за пријатели на профил ти си знаеш дали сакаш на твојот профил да имаш секакви будали, спамери, досанди луѓе што ќе ти праќаат за секоја можна игра по 50 покани ;)
    А за МК мејлови незнам можеби можат да се искористат ама не за ФБ, што ќе ти се македонски фан страни (сиромашна и заостаната држава - од македонци немаш некој ќар, неможеш продукт да им шитнеш)

5. makedon4e

makedon4e Член

Зачленет:
    21 Ноември 2011
    Мислења:
    117
    Допаѓања:
    2
    Милтон би сакал преку порака да ми испратиш фајл со мејловите?

Посебно ми требаат бидејќи се македонски.

Фала однапред!

6. POWER

POWER Активен член

Зачленет:
    31 Декември 2011
    Мислења:
    438
    Допаѓања:
    48
    Професија:
    Web developer
    изгледа дека тешко иде со методов, го пробав повеќе пати али ништо не видов, 2-3 лајка :)

7. CofD

CofD Активен член

Зачленет:
    5 Декември 2011
    Мислења:
    202
    Допаѓања:
    28
    Епа мејловите се јавно објавени (тие 5000) и веројатно добивале многу покани па ги смениле, затоа реков ако може некој да групира по 5000 ќе му дадам листа со 1,5 милиони :redface:

8. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    2,022
    Допаѓања:
    851
    Јавни e-mail листи се најчесто претерано искористени и нема да добиете некој добар фидбек.

9. Hristijan :)

Hristijan :) Нов член

Зачленет:
    5 Април 2012
    Мислења:
    51
    Допаѓања:
    0
    Сега на сите web browseri има search на адресбарот

10. Vengeance

Vengeance Член

Зачленет:
    27 Февруари 2012
    Мислења:
    73
    Допаѓања:
    2
    Дали некој планира да ги постави маилите тука?

Линкот од MediaFire не работи... :/

11. talevskiboss

talevskiboss Активен член

Зачленет:
    31 Јули 2012
    Мислења:
    341
    Допаѓања:
    172
    Ако го најде и ако можи прати ми го во порака или клај го тука негде и известиме пошто сега нешто пробвам со тите финти и ми треба :D

12. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Да не знаеш некоја нова финта што работи? :)

13. besy

besy Истакнат член

Зачленет:
    7 Јануари 2012
    Мислења:
    312
    Допаѓања:
    121
    Разгледај го методов на линков, не го имам пробано, но го имам неколку пати продадено на фиверр.
    Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.

На Artweb и CofD им се допаѓа ова.
  14. darky

darky Активен член

Зачленет:
    26 Февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    74
    Ако имаш уште такви фајлови прати ми ги по пп ќе ги средам по 5000 без проблем...

15. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    Многу благодарам, Ова навистина работи! :)

16. kalco

kalco Член

Зачленет:
    28 Август 2013
    Мислења:
    64
    Допаѓања:
    19
    Професија:
    Experienced Web Developer
    Како до повеќе тергетирани фанови?
    Имам ноправено нова фејзбук страна на која ми треба интеракција со фанови од Земји од прва класа (Америка, Канада, Велика Бротанија...)

Благодрам

17. darky

darky Активен член

Зачленет:
    26 Февруари 2012
    Мислења:
    148
    Допаѓања:
    74
    @kalco ќе наоѓаш други фб страни слични на твоето niche и ќе коментираш со твојата страна. ИСто така ќе им правиш like на фановите кои коментирале на тие страни.

На kalco му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Методов е тро постар, ме интересира дали уште работи бидеќи имам неколку профили со завиден број пријатели и сакам да ги искориста. Истово важи и за следачи нели?

19. besy

besy Истакнат член

Зачленет:
    7 Јануари 2012
    Мислења:
    312
    Допаѓања:
    121
    Немој да го пробвиш методот. Ако го конвертираш профилот во страна, само ќе изгубиш на views. Многу малце луѓе сега ги гледаат објавите од фан страни, а од пријател/некој што го следиш се гледаат сите објави. Најдобро ти е да активираш follow опција на сие профили, и да собираш followers. Пробај да монетизираш со некоја мрежа.

На Колман му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    И јас размислив за ова, само многу ми смета кога
    ќе влезам на профилите има по 100+ пораки и 1000+ нотификации, тагирања на милион слики и триста глупости.

Сподели: