Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како до 300+ фунти за 2 месеца

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг дискусија' започната од Dimemk, 10 Октомври 2012.

 1. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Значи вака сеа уште во старт пишувам, да не се луте оној кој ке се препознае.
  *Без срам и перде, како од 0 до 300+ фунти за 2 месеца.
  Since you joined you made £177
  Since you joined you made £84
  Since you joined you made $80.00
  Знам дека не е многу но за мене е одлично со оглед на работата коа е правев (колку се ангажирав).

  Се започна со правење муабет со аце на фејбук општо како иде стандардот во Македонија, заработувачка онлајн и останати работи, па ми го предложи неговиот форум, кој во тоа време беше во изработка ако може да се каже. Дојдов се зачленив, имаше веќе активни членови, развиени неколку теми, како и некои докази за заработеното на интернет. Правев секаков напор да научам било што да дојдам до барем 1 долар, и да ми тргне на некој начин...Со помош на Аце ги средив моите веб страни, кои ден денес се добри, една од нив носи пасивна заработка, другата тек ќе влегува... но видов дека од тоа, не можам да постигнам целта, да соберам брзо, за краток период, добра пара. Тогаш прочитав за peerfly, еден член почна како дошол до не знам над 1000 долари ти реков ми рече. Викам како може он, можам и јас, почнав, најдов пријатели надвор од македонија, ми направија по некоа конверзија, и отркив начин со твитер, имам профил со многу фоловерс, нешто реално, повеќе ботови, но имаше премногу кликови, а на таква работа што не беше дозволено социјални мрежи, таман удри прва конверзија од таа финта, лапнав бан... Што сега ?!
  Почнав ново, отидов на друга компанија, макс баунт така некако се викаше, и ми ѕвони момата од таму - што како одговорив, ме примија ама џабе и то, никаква конверзија... Пак се враќам на страната, почнав да пишувам и по 10 статии на ден, се до дека не сменив тема, и почнав да се мачам со лого и слични работи, го замолив членот кој му иде графиката да ми направи најглупо лого шо може колку да имам да не стои така, пошо не ми идат такви програми... и одма македонче си е македонче, ми вика 20долари, јас не работам за молба и фала.... Добро никому ништо ( да не пишувам што и како но се заврте кругот едно 2-3 пати)... Успеав најдов туторијал не е битно што како средив, и после некое време се дига ранкот на 4. После не знам 12 часа ми стига мејл, сакаат да купуваат бек линкови. Еден од пакистан за едно 100 долара му продадов за 6 месеци, така започна некоа заработка...Потоа се почнав со fivesquids сите што ја мразете ваквка или онаква ми донесе нов телефон, патки, и не знам колку кафиња...за само 2 месеци. Прво со аддмефаст и ју лајк хитс почнав, но после некој период и неколку ноќи буден, се појави друг член, кој ми понуди бот со неколку фоловерс. Прво нејкев пошто немав и многу пари за тоа, но коа немаш друг излез мораш единственото што е до тебе..Иако не му верував у старт пошто прв пат се бавам со такво, тест ми даде, одлчино беше- го купив. Што се случува, давам пари купувам бот, цела недела ниту една порачка, си велам малер, сите пари до сеа ги инвестирав за ништо...Али после таа недела, ден за ден, почнаа да се јавуваат. Се појави и златна рипка што ја викам јас, за 50 фунти ми порача 10 000 followers. И тоа јас го убедив, со тоа што со првата порачка му дадов 2500 повеќе од колку порачаното ( тоа 10 000 е втора порачка) го убедив пошто постар така 40 50 години, не се разбира баш у ова, не ни знам како ме нашол.. успеав да го убедам дека ќе ги добие за саат ипол, 10 000 ако ми исплати 50 фунти. Се нафати плати што плати, и јас у фрка, те лево те десно, али ипак имам кој да питам. Му звонам на Аце и ми вика, оди одма на сео клекрс и најди. За 3 долара ги купив јас тие 10 000, му стигнаа за 4 саата некаде... Е сеа највеќе криво ми е што не ми остави ништо од фидбек, пошо сигурно не ни знаел да се логира повторно. После некој период, пак се појави членот со ботот, и купив пак, и истата приказна нема порачки...Али како и претходно после 3-4 дена сеа порано, се појавија и по 2 на ден, некогаш и повеќе. Со втор профил на иста страна, со ист текст, и таму и таму порачки, доаѓаа мејлови, дојди тука ќе купам 3 дојди онаму ќе купам 10, али само игнор на таквите, и ништо не ми сторија. До душа се карав со админката на вториот профил не сакаше да ми ги одобри, имало премногу такви работи. Јас за 2 минути најдов профили со по 3-4 минимум работи за твитер, секако не мојот прв :D и и го пишав тоа дека не е фер бла бла.. и за 30 минути активно почна и тој профил. После два дена и таму порачка прва... е така у кратки црти што и како дојдов до тука. Нешто скокнав, но ништо не додадов.
  Сите ликови кои се спомнати се реални за разлика од цртаните серии =)
   
  На elena, NickyyOH, StalkeR и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  Браво, одлично напишано... Ова со нарачкиве, последниов дел... Истото ми се случува и на мене... Само некако помалку пари правам. :D
  maxbounty ги спомна па да се надоврзам. Дечките не го бројат трафикот... А ако има конверзија уште помалку
  тоа го приметив со хостингот и кратење на линкот... купив домен за 1 долар и направив редирект кон понудата... промовирав видеа и неколку поста по форуми... првите неколку дена 12 клика. после тоа според статистиката на хостингот треба да имам 40 клика а на maxbounty си стоеа тие 12... Значи дека матат нешто.
   
 3. BlackHat

  BlackHat Активен член

  Зачленет:
  22 Јуни 2012
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  52
  Со среќа понатаму, да ти појде па да купиш повеќе ботови од членот. :D :cool:
   
  На default и Dimemk им се допаѓа ова.
 4. ZionPax

  ZionPax Активен член

  Зачленет:
  16 Јуни 2012
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  30
  Уште една успешна приказна која продолжува... Мило ми е кога ке видам дека некој успеал, keep up the good work. :D
   
 5. Seophisticated

  Seophisticated Истакнат член

  Зачленет:
  4 Ноември 2011
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  57
  Браво за постигнатото! Продолжи така, вложувај максимален труд! Креирај многу гигови, 20-30 исполни ги сите профили и ќе ти се зголеми бројот на нарачки! Парите нешто чувај нешто реинвестирај, купи Scrapebox! Шиткај бластови, high pr линкови, auto approve листи и сл.

  Членот што несакал да ти направи ниту едно обично лого, му порачувам слободно да се одлогира од форумов и да си ја брка работата на друго место. Од мене не е добредојден.

  P.S. пиши ми пп кој е за да знам да не соработувам по грешка со него :)
   
 6. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Нека го, мал е уште ќе ги разбере работите подоцна, само ќе биде касно.
  Инаку ќе видам што како ќе направам :)
   
 7. default

  default Истакнат член

  Зачленет:
  14 Јуни 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  130
  Браво Диме...Истото се случува со мене,неќеше да тргни со фивер ама...Поставив на 4-5 копии на фивер гигови..За 2 месеци 200$ само на копии на фивер...Па благодарение на тебе и на другите сега на фивер имам 5 позитивни фидбеци,па ќе видиме.Иначе правилен чекор што си го купил бото.И ја си мислев дека е скапо,дека немам толку да вложам но се одлучив да го купам...Пред 3-4 дена го купив бото,уште немам нарачки за тоа но сепак...Се исплаќа :)
   
  На BlackHat му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Со среќа на сите! :) Се надевам дека ќе направите уште повише пари и нема да застанете тука.
  Уште една успешна приказна. Ако се сака - се може!
  ПС Спремам нешто, може уште денес да го објавам ако имам време квалитетно да го напишам.
   
  На ZionPax му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BlackHat

  BlackHat Активен член

  Зачленет:
  22 Јуни 2012
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  52
  Ако има заинтересирани за ботот кој се споменува во темава, нека пишат на мене, па ќе се договориме. :)
   
 10. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Честито Диме :) Алал да ти е. Шо телефон си купи ? xD

  Можно е да е било понудата само за одредена држава а да ти доаѓал трафик од други држави... па затоа не ти се броеле тие кликови... пошто кога ке кликне некој на рекламата што не е наменета за неговата држава, го носи на сосем 10та страна :D

  Лого не е само слика која ке стои на левата, десната или во средината на една веб страна или некој продукт. Мора да се напомене дека логото ке го претставува тој бренд/сајт. Со лого ти креираш име, размисли малку, види го логото на најк, адидас, капа и ред други... тие брендови сигурно не се започнале со огромна заработувачка на почеток, можно е да е било и само со тезга па препродавано. Најк логото од старт е направено за 15$ а сега дизајнерот зема 2-3% од се што е продадено...
   
 11. Nakolce

  Nakolce Активен член

  Зачленет:
  1 Ноември 2011
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  84
  Професија:
  Електротехничар
  @kon
  Убаво се гледа кој клик од каде е.... Тоа барем го разбирам....

  Незнам кој е членот што несакал да направи најпросто лого, но гледам ти го браниш.... Му препорачувам на тој член да го прочита твојот потпис и да размисли малце...
  И да гледам нешто спомнуваш најк, и слични големи компании... Епа еве ти пример, адидас логото го менуваше неколку пати. Што значи дека логото може да се промени во секое време...
   
  На kon и ZionPax им се допаѓа ова.
 12. elena

  elena Нов член

  Зачленет:
  13 Март 2016
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  4
  Уште ли работиш така ? Гледам постов од 2012, па да прашам
   

Сподели: