Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како да искористам FB профил?

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од bazhee, 15 Јуни 2014.

1. bazhee

bazhee Активен член

Зачленет:
    11 Ноември 2013
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    32
    Имам фејсбук профил со околу 3200+ пријатели претежно од USA, INDIA, FRANCE... Секој ден има по 250+ friend requests што значи за една до две недели ќе добие лимит од 5000 пријатели.. Што после, како да го искористам профилов за да заработам нешто?? :D

2. МартинСК

МартинСК Член

Зачленет:
    17 Јануари 2014
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    21
    Зависи како си ги добил фановите и дали се niche таргетирани (пример ако профилот ти е лажен со слики од некоја женска ондак ти се adult niche пријателите), али еве неколку идеи:
    - прво можеш да ги пренасочиш на некоја страна (или повеќе страни ако не се таргетирани) у случај фејсбук да ти го банира акаунтот и после да ја користиш страната за промовирање или да ја продадеш
    - можеш да заработиш преку објавување афилиејт линкови од Амазон, Кликбенк и сл, можеш да поставуваш линкови до ЦПА офери, да направиш Гиг на Фивер и да продаваш објави и сл.
    Али се зависи од тоа колку се таргетирани фановите толку и ќе ти конвертираат. Со среќа :D

3. besy

besy Истакнат член

Зачленет:
    7 Јануари 2012
    Мислења:
    312
    Допаѓања:
    121
    Најдобро ќе биде да објавуваш CPA понуди, ти препорачувам crakrevenue. Немој да го конвертираш профилот во фан страна, така само ќе изгубиш на reach. И пази колку пријатели прифаќаш, бидејќи можат да ти го блокираат профилот. Активирај follow опција на профилот, така ќе можеш да имаш многу повеќе од 5.000 пријатели...

На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bazhee

bazhee Активен член

Зачленет:
    11 Ноември 2013
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    32
    Да профилот е со методот со јака женска направен xD
    Моментално: 3766 пријатели. Сите слики се со 400+ лајкови.
    Постојано ми пишуваат за Голи фотографии и имам такви фотографии од женскава пошто не е многу позната, а има снимено порнич и сеа дали би било океј од crakrevenue da zemam offers и да ги објавувам како демек да посетуваат Live Cams од неа гола? :D А уставри некоја друга дадичка да им се соблекува таму :D ?

5. POWER

POWER Активен член

Зачленет:
    31 Декември 2011
    Мислења:
    438
    Допаѓања:
    48
    Професија:
    Web developer
    Јас веќе искористам два - три профили вакви лажњаци, и тоа пријателите се прилично од балканот, и пак имам заработка колку-толку :)

6. Bubo

Bubo Активен член

Зачленет:
    16 Јули 2012
    Мислења:
    252
    Допаѓања:
    95
    Професија:
    Програмер и веб кодер
    Може методот убаво да го објасниш ? :)

7. POWER

POWER Активен член

Зачленет:
    31 Декември 2011
    Мислења:
    438
    Допаѓања:
    48
    Професија:
    Web developer
    Правиш лажни профили, се додаваш во групи Add, follow (српски, балкански, американски, германски било какви и тоа во голем број), додаваш некој слики на твојот профил, заклучуваш да не се гледа колку пријатели имаш, додаваш некој статусчиња, заклучуваш надолу годините (малце од малце да личи на вистински профил). Одиш по групите и објавуваш твои слики , за да собереш пријатели, гарант ќе имаш по 100+ секојден, а може и многу повеќе. Потоа коа ќе ти пишуваат на многу потруди се да им вратиш, ќе стекнат доверба. Ќе почнат коментари по слики итн. И после шо сакаш можеш да промовираш од adult content, има доста напалени и глупи американци, странци итн. Тоа ти е накратко. Само ќе се трудеш профило да го одржуваш како реален да е.

На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bubo

Bubo Активен член

Зачленет:
    16 Јули 2012
    Мислења:
    252
    Допаѓања:
    95
    Професија:
    Програмер и веб кодер
    Тоа е се океј. Ме интересираше подетално методот на монетизација. Имам јас профил со 5000 пријатели ама немам денар заработено од него...

9. POWER

POWER Активен член

Зачленет:
    31 Декември 2011
    Мислења:
    438
    Допаѓања:
    48
    Професија:
    Web developer
    На пример, јас земам од tumblr гифови, им праам вирал лок со фејсбук лајк, и ставам еден куп реклами околу истото. Ги објавувам линковите на мојот профил и американциве, а и нашиве ко ненормални се палат. Може и многу подобро да се искористи, само барам начин сега за сега.

10. МартинСК

МартинСК Член

Зачленет:
    17 Јануари 2014
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    21
    Какви реклами поставуваш? Од која страна?

11. vibrasphere

vibrasphere Нов член

Зачленет:
    3 Мај 2014
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Чим е со јака женска направен си плаче за да промовираш датинг/камс. Би ти ги препорачал CrakRevenue . Значи правиш фан страна, им правиш инвите на пријателите. Crak плаќаат по 2.5$ од секој US/Canada/Uk зачленет. Кога ке ја кренеш страната, после се ти е аутопилот :) Ако сакаш повеќе детали пиши пораче :)

12. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    Моја препорака ти е да спамираш, т.е да пишуваш со разни луѓе на фејсбук чат. После да ги натераш на видео разговор и да ги е*неш у мозок :D Барем така пробаа врз мене пред некоја недела. Ми пишува hi, how are you... уште нешто па потоа come on, i'm waiting you on video call (и ми ја праќа страната)

13. Bubo

Bubo Активен член

Зачленет:
    16 Јули 2012
    Мислења:
    252
    Допаѓања:
    95
    Професија:
    Програмер и веб кодер
    Не се исплаќа толку да се мачиш да пишуваш со еден за само тој да конвертира :) Подобро тоа време да го искористиш за профилот да ти изгледа реален да објавувај песни, статуси и што ли не друго, па кога ќе ставиш понуда повеќе пријатели да конвертираат.

14. FilipD

FilipD Активен член

Зачленет:
    4 Мај 2013
    Мислења:
    220
    Допаѓања:
    78
    Многу малце страници прифаќаат chat-traffic :) Ако си на crakrevenue поарно не пробувај.

15. bazhee

bazhee Активен член

Зачленет:
    11 Ноември 2013
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    32
    Го продадов профилот за 30$.. Не се мачете не вреди со профили веќе нема толку профитирање освен тупење време и наоѓање на свој успешен метод.. :D

16. Ilishev

Ilishev VIP

Зачленет:
    11 Јули 2013
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    238
    Професија:
    SEO Consultant
    Пријателе, неможе да кажеш дека не вреди или не бидува со Фејсбук профили. Или те бидува, или не те бидува, трето нема! Некој можеби го бива за лажење 1 на 1 или како што би рекле постарите ако те бидува за лажење на човек во очи ќе го гледаш и ќе го лажеш! :)
    Секој си има свој метод на заработка, некој можеби го бидува за сосем 3то а за ова не го бидува, и обратно.

На stefan_v и kiko им се допаѓа ова.
  17. bazhee

bazhee Активен член

Зачленет:
    11 Ноември 2013
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    32
    Иам уште еден профил ако сака некој да го купи цена: 30$ - 1350 денари.

На Infamous му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Infamous

Infamous Член

Зачленет:
    8 Јули 2013
    Мислења:
    85
    Допаѓања:
    31
    Јас ќе го купам одма. 5000 пријатели има така? Пиши ми Инбокс пејпал твој и мејл/ФБ

19. FiliP.D

FiliP.D Активен член

Зачленет:
    24 Септември 2012
    Мислења:
    179
    Допаѓања:
    79
    Еве еден проблем на кој наидов со фејсбук..
    Имам профил со 2000 пријетели, и ми побара прее имиџ верификација т.е да ми кажва од пријателите слики, а јас името нивно да им го годам..
    Јас не знам ниту еден од пријателите што ги имам (нормално фејк акаунт е. :p)
    Да не знај некој како да го заобиколам ова чудо?

20. Мане

Мане Член

Зачленет:
    6 Февруари 2014
    Мислења:
    101
    Допаѓања:
    18
    мене така ми се случи и погодував насреќа и ми го блокираа фб после неколку саати правам рефреш и пак ми дава и имав накај 15/20пријатели што ги познавам и повеќето беа од нив ги погодив и ми се среди се

Сподели: