Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како да ги одстраниш лајкуваните страни

Дискусија во форумот 'Facebook' започната од Аце, 18 Април 2012.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Профилот кој ми беше поврзан со YLH имаше веќе премногу лајкувани страни па морав да ги отстранам за да можам и на други страни да лајкувам. Кај iMacro има Record опција која ќе ги сними твоите акции и притоа ќе ги прави исто како ти.

  Што направив јас?
  Снимав како отстранувам фан страни од фејсбук профилот, кодот излезе нешто како ова:
  Код:
  TAG POS=1 TYPE=A ATTR=TXT:Other<SP>Pages<SP>You<SP>Like
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  TAG POS=1 TYPE=INPUT:BUTTON ATTR=NAME:close&&VALUE:Close
  И помеѓу кодот додатов по 1секунда чекање затоа што кога кликаш на копчето фејсбук малце доцни па така да ако нема 1секунда delay едноставно ќе ги помине сите страни за 1 секунда и нема ниедна да избрише. Еве го кодот со 1секунда delay:

  Код:
  TAG POS=1 TYPE=A ATTR=TXT:Other<SP>Pages<SP>You<SP>Like
  wait seconds=2
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  wait seconds=1
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  wait seconds=1
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  wait seconds=1
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  wait seconds=1
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  wait seconds=1
  TAG POS=1 TYPE=SPAN ATTR=TXT:Unlike
  wait seconds=1
  TAG POS=1 TYPE=INPUT:BUTTON ATTR=NAME:close&&VALUE:Close
  И беше се океј, само што repeat т.е Play (loop) од iMacro не ми го вртеше истиот код, па затоа додадов повеќе пати истиов код :)

  Еве како изгледа macro-то
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
  А еве како работи: http://www.youtube.com/watch?v=89_JydJqwaU

  Откако ќе кликне на Unlike копчето, го затвора прозорецот и повторно го отвора. и се така додека заврши макрото или веќе нема што да unlike-ва. :)

  *Ова макро работи само на профили кои немаат Timeline. (погледни видео погоре)
   

Сподели: