Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Како brightside.me ме пријави на facebook како крадам содржина.

Дискусија во форумот 'Facebook' започната од Аце, 20 Октомври 2017.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,033
  Допаѓања:
  865
  Пред некое време имав една статија целосно преработено од Brightside.me, статијата беше со целосно различен текст, но со ист наслов и исти слики. Си тераше статијата добро, имаше споделувања, лајкови и се останато како и секоја статија што е објавена кај мене на страна.
  12222
  Денес од Facebook го добив ова:
  1 2 3 4

  Brighside.me забележале дека иста статија со ист наслов и featured слика се објавува и дечките си ме пријавиле и facebook си ме предупреди. Дали некој до сега направил ваква аматерска грешка и бил предупреден од Facebook?

  Совет: Кога препишувате некоја статија од вака големи страни, менувате го насловот и сликата, не бидете како мене :).
  Совет 2: Обидете се да имате уникатна содржина, доколку не сте во можност, направете поголеми помени кои нема да бидат исти со статијата од каде што ви е идејата. ;)
   
  Последно изменето: 20 Октомври 2017
 2. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Очигледно големите играчи имаат и тим / лица кои се задолжени за трагање и пријавување на copyrighted содржини.

  Сум немал слично искуство.

  Како и што кажа самиот - поука за друг пат.
  Ако веб проектот Ви значи / Ви носи солиден приход, добро разработете ја секоја статија (било таа да Ви е оригинална или "собрана" од ваму-таму).

  Лесно се наоѓаат дрпнати статии. Доволно е да се појде на Гугл, и да се пребара низ web и images табовите.
   
 3. Zerosec

  Zerosec Член

  Зачленет:
  3 Февруари 2015
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  20
  Професија:
  CEO
  Често сум се среќавал со оваа проблематика со мојот YouTube канал, односно станува збор за "false copyright claims" со уреден текст може да издејствувате да биде тргнато предупредувањето и да си бидете чисти. Најчесто големите компании или издавачки продукции поседуваат ботови кои ја извршуваат оваа „работа“, што значи дека системот врши одредени операции. Но сигурно си е сигурно, кога станува збор за солиден проект и приход секогаш вреди да се смени наслов, слика а и делови од текстот.
   
 4. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,033
  Допаѓања:
  865
  Памет за друг пат, имаше мала збунка со авторите, општо сите содржини идеа со променет наслов и слика, но овој пат испадна да насловот биде ист како би имале сличен ефект со статусот од Brightside.me.
   

Сподели: