Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Избирање на таблет

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од dreamer, 1 Февруари 2013.

1. dreamer

dreamer Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    291
    Допаѓања:
    94
    Професија:
    3D Modeling
    Не е лично за мене, но доколку некој има било какво искуство во врска со тоа кој таблет има солидни преформанси а пониска цена би бил благодарен доколку тоа го сподели. Поздав.

2. Cataclysm

Cataclysm Нов член

Зачленет:
    3 Јануари 2012
    Мислења:
    16
    Допаѓања:
    1
  3. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Инфо?
    Која големина да е таблетот?
    Колкава резолуција да има таблетот?
    Колкава да му биде цената?

Има ефтини таблети, кинески, на хартија со одлични перформанси...но во пракса ке имаш многу проблеми, посебно со тачот.

4. dreamer

dreamer Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    291
    Допаѓања:
    94
    Професија:
    3D Modeling
    А бе цената до 6 илјади ама поважно му е да биде квалитетен... Ако може дадете некој совет во наредниве 2-3 саати дека ќе идам да купувам, а појма си немам со таблетиве...

5. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Хм, да бидам искрен неможам да ти помогнам ако ги купуваш од овде, мислев ке правиш нарачка од интернет, така фаќа поприлично поефтино. Кај нас незнам како одат понудите, одамна ги немам разгледано.

На dreamer му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Conan

Conan Член

Зачленет:
    30 Јануари 2013
    Мислења:
    81
    Допаѓања:
    37
    Незнам дали ќе ја прочиташ поракава на време, но сепак...

Независно дали ќе купуваш таблет за тебе или за некој пријател - јас би одел со поскапа варијанта на таблет.
    Лично планирам да го купам Google Nexus 10 (или можеби Samsung Galaxy Tab 2 10.1).
    Цената им е околу 300-400 евра (нај-набилданите верзии во серијата).
    До сега Нексус не сум го сретнал во МК, но кон крајот на 2012 најавуваа дека во Србија ќе може да се набави.
    Можеби некој од нашиве PC продавници и ќе се нафати да ги набави како приватна покачка.

Уште нешто...
    Од таблетите кои можев да ги разгледам во МК - 7 и 8 инчните ми изгледаат многу мали, со мал екран - нешто како поголема варијанта на smartphone.
    Затоа погоре ти препорачав 10-инчни верзии.

Размислувањето ми е...
    Ако не ти е многу итно - почекај, прибери повеќе пари, и земи топ производ (и тие имаат мали недостатоци, но сепак се надминливи).

На крај, ова е само мој предлог - последната е твоја. ;)
    Поздрав!

7. dreamer

dreamer Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    291
    Допаѓања:
    94
    Професија:
    3D Modeling
    Купивме више, има нексус во сет компјутерс(кога ќе влежес во гтц одма десно накај спортлајф кладилниците ќе видиш) цената им е 7-8 илјади добри таблети се. Иначе зема Quart на попуст дека беше 4 300 го зема од АМЦ во соравиа. 8 гига вградена, wifi, HDMI, 4 Anroid.

8. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Знаеш каков беше процесорот?
    Иначе колку за информација таа фирма (Quart) не постои, изгуглај за да видиш, тоа се само кинески таблети и секој им дава име какво сака.
    Ако нетие мака, за недела две да напишеше два три збора како се понаша таблетот во пракса. Најмногу ме интересира тачот. И јас размислувам дали да земам, а како што гледам и немало голема разлика дали ке се купува од овде или од интернет.

9. dreamer

dreamer Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    291
    Допаѓања:
    94
    Професија:
    3D Modeling
    Еве го таблетот. Е сеа тоа што го нема на нет, за 4 и 500 колку сакаш. Иначе побрзај, продавачот рече дека нема уште многу на залиха а иначе, колку пари толку музика...

На Колман му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Antonio

Antonio Активен член

Зачленет:
    3 Септември 2012
    Мислења:
    62
    Допаѓања:
    15
    не е баш за мерак овај на еден другар мој му се расипа батеријата во рок од две недели :confused:

11. dreamer

dreamer Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    291
    Допаѓања:
    94
    Професија:
    3D Modeling
    Де бре... Ај може така му се погодил само... :S

12. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Да не те обесхрабам, ама купување на вакви таблети секогаш е голем ризик. Најголем проблем имаат со тачот, и батериите обично се доста слаби. Сеа некои таблетите ги служат 2 години, некои 2 месеци а некои 2 недели...зависи како ке се погоди.
    Затоа и побарав да напишеш мислење после некоја недела :)
    На нет всушност го има истиов таблет, само под различно име. Баш на aliexpress кога гледав, имаше многу таблети со вакви спесификации, цената им беа околу 1000-1500 денари пониски, што кога ке се земат царинските трошоци испаѓа како да сте го купиле од овдека.

Сподели: