Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Искуство со Google Nexus 7

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Conan, 6 Август 2013.

 1. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Неколку реченици за моето искуство со Google Nexus 7...

  Го имам Нексус 7 повеќе од два месеци.
  Купен е во една од МК продавници за компјутерска опрема.

  На нашиот пазар има 3 модели: Нексус 7 со 16ГБ, со 32ГБ, и 32ГБ + 3Г можност.
  Цените уоквирено беа околу: 12,000 денари, 14,000 и 17,000 денари (соодветно).
  Цените се горе-долу исти во сите продавници, но добро е да ги прочешлате веб страниците на продавниците - и да ја пронајдете најефтината (ќе заштедите 500-1,000 ден.).

  Јас го избрав моделот со 32ГБ (интернет користам преку мобилниот телефон).

  Таблетот функционира беспрекорно.
  Не го оптеретувам со којзнае какви „захтевни“ апликации, но перформасите/изработката се солидни (направен е од страна на Asus).
  Најмногу го користам за да ја пополнам празнината помеѓу десктопот/лаптопот и паметниот телефон.
  Нексусот е мобилен, може да го користиш кај ќе посакаш, немора да влечкаш со тебе уред од 2+ кг (лаптоп), немора да се ѕвериш во екранот за да прочиташ нешто (smartphone), итн.

  Поврзано со маркетинг и сродни теми...
  Го користам за да фатам кратки прибелешки во врска со идни можни онлајн проекти, ги уредувам (мали измени; WordPress, Blogger) и следам (analytics) веб страниците, следење форуми (вклучувајќи го и ИБиз), updates на профили/pages на социјалните мрежи, читање PDFs...

  Погоренаведените работи може да се средат и преку smartphone, но прегледноста и брзината и далеку подобра преку седуминчниов таблет.

  Темава/постов не е за да се пофалам, туку за да го пренесам моето искуство со Нексус 7.
  Не навлегував во детали, туку само сакав да прикажам дека таблетот е доста корисна алатка и во области како маркетинг, дизајн, SEO, итн.

  За крај...
  Знајте да си го организирате времето. Постојат и моменти кога со нас не треба да влечкаме никаков електронски уред, па бил тоа и мобилниот телефон.
  Подалеку од мониторите - излезете, прошетајте во природа, потрчајте. ;)
   
  На kiko, Ilishev, FilipD и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Така е. :D
  Иначе пред некој ден излезе Нексус 7 v2 и е многу многу подобрена(хардверски) верзија на нексусот(повеќекратно подобра од сегашнава). Новата ќе дојде во средина на септември(во Америка ја имаат уште сега, ама имаат недостаток на залихи).
  Иначе причината зошто е популарен Нексусов е неговата ценовна точна и перформансите кои ги нуди. Не е најдобриот но за таа цена да. Доаѓа со сток андроид што значи дека веднаш ја добивате последната верзија на андроид(кога излегува). Пример првиот доаѓа со 4.1 а се апгрејдуваше до 4.3 веднаш.
  Иначе навистина одлично таблетче и секако вреди да се поседува. Корисно е секако за интернет маркетинг и заработка а и забава. :D
   
 3. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  @Conan како го користиш таблетот за СЕО? И јас исто имам Nexus 7 32GB. Исто и јас го користам за следење & правење анализи за моите веб страни...
  Ако имаш неко добри апликации во врска со тоа би ми дошле добредојдени :)
   

Сподели: