Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Iq test mk - измама!?

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од MindHunter, 1 Март 2015.

 1. MindHunter

  MindHunter Активен член

  Зачленет:
  14 Декември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  28
  Веб страна е ова: (mk.iq-test.cc)
  Се регистрираш ти дават реферал линк или банер (има и нивни) и наводно правиш пари:
  - "Резултатот од самиот IQ test и сертификат од сајтот се плаќаат – 59 MKD со ДДВ. Оваа услуга не е на база на претплата. "
  Нивни банер имав видено подолго време на Таратур јас лично го изиграв плаќаш со мобилен, исто имаше и поединци во фб групи спопделува линкови со нивни реферал.
  Направив мој банер и поставив на МК сајт, после 1-2 недели го проверив и имаше 3-4 кликови што платиле од кој секој еден земаш 9ден. па го оставив скоро година дена банерот, и проверив пред некој ден имаше приближно 4000ден. си реков да ги извадам демек ти префрлуват на skrill имат е-маил оставено за контакт.
  Страната им е сеуште активна...
  Ги контактирав неколку пати, но ни трага ни глас од нив!
   
 2. Artweb

  Artweb Член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  18
  По домејнот се гледа дека се работи за сериозен бизнис. :D
   
  На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  тоа се тие креативни измамници кои профититат со ЦПА, јас пред 4 години исто направив добра дупешка, поставив оглас за работа и на сите што аплицираа после неколку дена им пишав дека се влезени во потесен круг и треба да пополнат анкета и да платат со моbилен телефон. Резултатот беше солиден, 250$ за две недели ;)
   
 4. MindHunter

  MindHunter Активен член

  Зачленет:
  14 Декември 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  28
  Хаха интересно, само некако многу јако составено му е ти дават реферали си мислиш пари преш :)
  Јас наседнав изгледа на овие од ко видов дека има на неколку македонски сајтови па си реков во ред се, и така оставив банер и јас..
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  ја знаеш онаа старата, "Човекот учи додека е жив а најдобро се учи на грешки"


  тоа е најбитно со ЦПА да оставиш впечаток дека си веродостоен и вистински.
   
  На MindHunter му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: