Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Iq test mk - измама!?

Дискусија во форумот 'Различни методи на заработка' започната од MindHunter, 1 Март 2015.

1. MindHunter

MindHunter Активен член

Зачленет:
    14 Декември 2013
    Мислења:
    145
    Допаѓања:
    28
    Веб страна е ова: (mk.iq-test.cc)
    Се регистрираш ти дават реферал линк или банер (има и нивни) и наводно правиш пари:
    - "Резултатот од самиот IQ test и сертификат од сајтот се плаќаат – 59 MKD со ДДВ. Оваа услуга не е на база на претплата. "
    Нивни банер имав видено подолго време на Таратур јас лично го изиграв плаќаш со мобилен, исто имаше и поединци во фб групи спопделува линкови со нивни реферал.
    Направив мој банер и поставив на МК сајт, после 1-2 недели го проверив и имаше 3-4 кликови што платиле од кој секој еден земаш 9ден. па го оставив скоро година дена банерот, и проверив пред некој ден имаше приближно 4000ден. си реков да ги извадам демек ти префрлуват на skrill имат е-маил оставено за контакт.
    Страната им е сеуште активна...
    Ги контактирав неколку пати, но ни трага ни глас од нив!

2. Artweb

Artweb Член

Зачленет:
    12 Февруари 2013
    Мислења:
    127
    Допаѓања:
    18
    По домејнот се гледа дека се работи за сериозен бизнис. :D

На kiko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    тоа се тие креативни измамници кои профититат со ЦПА, јас пред 4 години исто направив добра дупешка, поставив оглас за работа и на сите што аплицираа после неколку дена им пишав дека се влезени во потесен круг и треба да пополнат анкета и да платат со моbилен телефон. Резултатот беше солиден, 250$ за две недели ;)

4. MindHunter

MindHunter Активен член

Зачленет:
    14 Декември 2013
    Мислења:
    145
    Допаѓања:
    28
    Хаха интересно, само некако многу јако составено му е ти дават реферали си мислиш пари преш :)
    Јас наседнав изгледа на овие од ко видов дека има на неколку македонски сајтови па си реков во ред се, и така оставив банер и јас..

5. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    ја знаеш онаа старата, "Човекот учи додека е жив а најдобро се учи на грешки"

тоа е најбитно со ЦПА да оставиш впечаток дека си веродостоен и вистински.

На MindHunter му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: