• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Iq test mk - измама!?

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Веб страна е ова: (mk.iq-test.cc)
Се регистрираш ти дават реферал линк или банер (има и нивни) и наводно правиш пари:
- "Резултатот од самиот IQ test и сертификат од сајтот се плаќаат – 59 MKD со ДДВ. Оваа услуга не е на база на претплата. "
Нивни банер имав видено подолго време на Таратур јас лично го изиграв плаќаш со мобилен, исто имаше и поединци во фб групи спопделува линкови со нивни реферал.
Направив мој банер и поставив на МК сајт, после 1-2 недели го проверив и имаше 3-4 кликови што платиле од кој секој еден земаш 9ден. па го оставив скоро година дена банерот, и проверив пред некој ден имаше приближно 4000ден. си реков да ги извадам демек ти префрлуват на skrill имат е-маил оставено за контакт.
Страната им е сеуште активна...
Ги контактирав неколку пати, но ни трага ни глас од нив!
 

Artweb

Член
Зачленет/а
12 февруари 2013
Мислења
127
Реакции
18
По домејнот се гледа дека се работи за сериозен бизнис. :D
 
  • Like
Реакции: kiko

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
тоа се тие креативни измамници кои профититат со ЦПА, јас пред 4 години исто направив добра дупешка, поставив оглас за работа и на сите што аплицираа после неколку дена им пишав дека се влезени во потесен круг и треба да пополнат анкета и да платат со моbилен телефон. Резултатот беше солиден, 250$ за две недели ;)
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Хаха интересно, само некако многу јако составено му е ти дават реферали си мислиш пари преш :)
Јас наседнав изгледа на овие од ко видов дека има на неколку македонски сајтови па си реков во ред се, и така оставив банер и јас..
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Хаха интересно, само некако многу јако составено му е ти дават реферали си мислиш пари преш :)
Јас наседнав изгледа на овие од ко видов дека има на неколку македонски сајтови па си реков во ред се, и така оставив банер и јас..
ја знаеш онаа старата, "Човекот учи додека е жив а најдобро се учи на грешки"


тоа е најбитно со ЦПА да оставиш впечаток дека си веродостоен и вистински.
 
На врв Дно