Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

ИП адреси...

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг дискусија' започната од FilipD, 27 Мај 2013.

1. FilipD

FilipD Активен член

Зачленет:
    4 Мај 2013
    Мислења:
    220
    Допаѓања:
    78
    Здраво,
    Немам појма каде треба да припаѓа темава па мислам дека тука е најарно...

Имам еден проблем. Имам 1 адсенсе акаунт и штотоку ми одорија уште еден адсенсе на име на мајка ми.
    Сега сакам да ги користам 2та, дома имам 3 компјутери меѓу тоа сите се на 1 рутер. И кога ќе отидам да проверам ип за сите е иста...
    Можам ли некако да направа да биде различна барем за 2 ? И би ми правеле ли од адсенсе проблеми за тоа ?
    Знам дека темава е глупава но стварно ми треба помош...

2. Antonio_

Antonio_ Нов член

Зачленет:
    21 Февруари 2013
    Мислења:
    29
    Допаѓања:
    6
    Можеш преку VPN да добиеш друга IP или едноставно да имаш втора интернет конекција за друга IP. За адсенс незнам дали може 2 сметки, мене ме банираа одамна таму поради глупава причина (македонска веб страница) и никогаш не ми исплатија 100+ евра што ги имав на адсенс.

3. FilipD

FilipD Активен член

Зачленет:
    4 Мај 2013
    Мислења:
    220
    Допаѓања:
    78
    Не ми е стварта преку VPN. Некако да се среди преку рутерот тоа мислам дека може само незнам како... Иначе ми ја одобрија втората сметка и се е океј со двете нема никакви проблеми. Само втората се уште не ја користам.

4. Antonio_

Antonio_ Нов член

Зачленет:
    21 Февруари 2013
    Мислења:
    29
    Допаѓања:
    6
    Тешко кој провајдер ќе ти даде втора IPv4, ниту Ripe не доделува повеќе IPv4 блокови без добра причина.

5. dreamer

dreamer Активен член

Зачленет:
    3 Мај 2012
    Мислења:
    291
    Допаѓања:
    94
    Професија:
    3D Modeling
    Мислам дека можеш ако сакаш да се јавиш кај операторот да ти го сменат ИП то ама пак ќе ти биде исто на сите 3 компјутери...

6. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Ке јадеш бан порано или подоцна, ти советувам едниот account воопшто да не го проверуваш од дома. Најдобро ти е да идеш во нет кафе и да провериш. Или да проверуваш од телефон со 3г. ама никако не ги отворај двата aacounti од иста IP и иста MAC адреса, значи никако од еден копмјутер.

7. FilipD

FilipD Активен член

Зачленет:
    4 Мај 2013
    Мислења:
    220
    Допаѓања:
    78
    Мислам дека ти имаше спомнато во некоја тема твој акаунт и акаунт на женати... Како ги користиш ти ?

8. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652

се логирам преку впн на друга локација на друг компјутер

9. Kafka

Kafka Активен член

Зачленет:
    20 Ноември 2011
    Мислења:
    122
    Допаѓања:
    44
    Земи си АДСЛ или оптика на мт.ент . имаат динамичка ип адреса на секое конектирање. ќе си смениш пребарувач па можеш и мак адреси и ќе си функциираш без проблем.. а интернетот е топ...

10. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652

нема везе нова ИП адреса, зошто Google ти ги чита Мак адреси, хост наме, така да неможеш да ги сјебеш, можда постои некаков начин преку виртуелна машина, ама не сум тестирал и сум скептик пошто пак ИП-то ке ти биде дедицирано на твоја гео локација.

11. Joco123

Joco123 Нов член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    1
    Na public internet te gledaat po 3 raboti: IP Address, MAC Address i HOST Name. Ako edno od ovie te fatat pod isto mozes BAN da jades.
    Inace ako imas 3 kompjuteri na 1 ruter nema teorija da dobies 2 PUBLIC IP adresi na toj ruter.
    Dobar sovet imas pogore so VPN konekcija. ama treba da najdes nekoj server ili kompjuter sto ke ti bide 24/7 uklucen za da mozes da se zakacuvas. so VPN pravis totalno prerutiranje na internetot preku drugiot kompjuter. Jas ova go pravam za bet365.com zasto momentalno ako imate internet preku BLIZOO ne mozes da go otvoris sajtot zasto vo bugarija e blokiran so zakon. a cel internet na BLIZOO go vlecat od tamu. Edini nacin mi e so VPN na privaten server sto se zakacuvam sto ima internet na telekom, i strikno pravam rutiranje na bet365.com sajtot preku toj VPN link. Taka funkcioniram besprekorno veke 3-4 meseci.

Pozdrav.

На dorco му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    и со впн ке го изедеш, само РДП те спасува...

На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Костур

Костур Активен член

Зачленет:
    11 Септември 2012
    Мислења:
    248
    Допаѓања:
    77
    Добро а како адсенс очекува некој што е пријавен на иста поштенска адреса да има различна ип адреса... Најверојатно по кукиш нешто распознава. Зошто би банирале акаунт кој е на различно име пишан а иста поштенска адреса? 1 акаунт у фамилија ли треба? :)

14. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    lol, која е поентата да имате дома 5 адсенсе акаунти? 5 X трошоци за транспорт, 5 Х трошоци за банка.

15. Костур

Костур Активен член

Зачленет:
    11 Септември 2012
    Мислења:
    248
    Допаѓања:
    77
    Еве пример имаш брат/сестра кој исто работи или било кој друг во фамилија... Зошто на ист акаунт да работат?

16. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    Па незнам бе брате иди прашај го Larry Page, ја не би ризикувал да ми го суспендираат.

Но тука можеш лесно да се заштитиш, стави адреса - 32 + б земи усб стик и дај и го на сестрати нека рока Адсенсе.

17. swayex

swayex Нов член

Зачленет:
    23 Октомври 2013
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали има некој други работи шо можат да ме најдат?Јас на youtube коментирав и почнаја да ме spamirat коментарите, а претходно ги сменав овие 3 работи. :)

18. FilipD

FilipD Активен член

Зачленет:
    4 Мај 2013
    Мислења:
    220
    Допаѓања:
    78
    Јас се имав многу одамна уклучено од двата акаунти од иста ип и немало никаков проблем до сега. :)

19. Joco123

Joco123 Нов член

Зачленет:
    22 Октомври 2013
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    1
    Mozno e. me stavi mo misla sega :))) treba da se pregledaat paketite sto stigaat.

20. FilipD

FilipD Активен член

Зачленет:
    4 Мај 2013
    Мислења:
    220
    Допаѓања:
    78
    РДП ? :eek: what's that ?

Сподели: