Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Имам една идеја како да се монетизира јутуб

Дискусија во форумот 'Youtube' започната од bagata, 20 Јануари 2012.

 1. bagata

  bagata Нов член

  Зачленет:
  16 Јануари 2012
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  5
  Читајки по форумите ми дојде една идеја како да се монетизира јутуб. Станува збор за конвертирање датинг/адулт понуди.

  Значи ова можам да го спроведам сам,но многу време одзема,мислам дека подбро би било двајца,затоа решив да пишам тука и да побарам ако има некој заинтересиран да ми биде партнер.

  Потребно е само да може да аплоадира видеа на јутјуб.

  За повеќе инфо пишете ми приватна порака,контакт скајп.

  ---------- Објавено во: 07:44 PM ---------- Претходниот пост е постиран во: 12:36 AM ----------

  BUMP !!!..........
   
 2. Hyper Freak

  Hyper Freak Нов член

  Зачленет:
  18 Јануари 2012
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  1
  Пиши ми ПП со повеќе детали.
  Колку видеа невно, освен аплоуд дали е потребно нешто друго да се прави, ( и што ) и за колкава сума се работи.
  Идејава на прв поглед ме заинтересира, но неможам да дадам конечен одговор без да ги знам деталите.
   
 3. bagata

  bagata Нов член

  Зачленет:
  16 Јануари 2012
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  5

  Провери си инбокс

  ---------- Објавено21-01-2012 во: 03:17 PM ---------- Претходниот пост е постиран 20-01-2012 во: 10:38 PM ----------

  Темата може да се затвори
   
 4. antonio005

  antonio005 Нов член

  Зачленет:
  13 Март 2012
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  прати ми и мене пп со истиве информации
   
 5. Zeratul

  Zeratul Член

  Зачленет:
  15 Март 2012
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  16
  Професија:
  Интернет Маркетинг и СЕО
  Подобро да купите 20-30 ју тјуб акаунти по форумине странски и да почнете со тие акаунти. Голема е веројатноста дека ју тјуб ќе почне да ве банира ако имате афилиејт линк во дескрипција.
   
 6. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  @bagata доколку можеш да споделиш повеќе инфо дали е успешен или неуспешен методот...
   
 7. bagata

  bagata Нов член

  Зачленет:
  16 Јануари 2012
  Мислења:
  85
  Допаѓања:
  5
  Неуспешен,недоволен труд....
   
 8. RicoSoto

  RicoSoto Интернет Маркетер

  Зачленет:
  18 Април 2012
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  7
  Професија:
  SEO Consultant
  Пред некој ден решив еден тест да направам. Имам блогче на blogger со фудбалска содржина али ново е и речиси да нема посетеност. Што направив?
  1. Снимав цел натпревар(утакмица од втората шпанска лига -дерби меч:whew:)
  2. Веднаш после натпреварот го обработив видеото ги исечив головите додадов некои ефеткти и го склопив во PowerDirector
  3. Го уплоадирав на YouTube, го оптимизирав и во опистот на крај ставив линк до мојот блог.
  4. За два дена...банг околку 1500 посети на видеото и 300% зголемен сообраќај на блогот.

  Ова е само пример како може да го искористеме youTube, не мора да биде спорт може и health niche, technology niche итн.
  Пробајте.
   
 9. Sheldon

  Sheldon Нов член

  Зачленет:
  2 Април 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  ^ Интересно треба да се проба :)
   
 10. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  браво за иницијативата RicoSoto.
  си бара работа сето тоа.. ама ета.. за некое време ќе осетиш бенефит.

  не знам како и дали монетизираш од сајтот, само ако не си чепнал до сега, да знаеш дека можеш да направиш и комбинација со CPA понуди.
  ѕирнав на мојата CPA Network и гледам дека имаат ваква понуда:
  Free Copy of FIFA 12 (One Field)
  CPA Rate-от им е $1.20/lead
  па можеш тоа да го искористиш за твоите фудбалски посетители..

  и тука имаш две варијанти.
  да ставиш редиректиран линк од CPA понудата испод твоето YouTube видео, па да ги однесе директно на понудата.
  и втората варијанта ти е да ги донесеш на сајтот кај тебе, ама би ти препорачал да не ги однесеш на home page-от, туку на посебна страна кај што правиш pre-sell на понудата и на крај си го ставаш affiliate линкот кој ќе ги однесе на понудата.

  прашање е на trial & error и на split-testing.. ама ако си спремен да работиш за да заработиш.. ондак размисли и за ваков начин на монетизирање. ова што го пишав погоре е само tip of the iceberg.. и не е се така розево.. едноставно, си бара работа :)
   
 11. ivan

  ivan Нов член

  Зачленет:
  2 Март 2013
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Во врска со монетизацијата...Јас многу лесно го монетизирав мојот акаунт. Направив нов акаунт, на регистрацијата како земја ја ставив австралија, и немаше никаков проблем. Сега ми е монетизиран.
   
 12. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  361
  Допаѓања:
  118
  имам направено youtube uploader bot со кој може за брзо време да се закачат голем број на видеа. Кој има идеја и желба за JV нека повели.
   

Сподели: