Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Имам e-mail листа со 20.000+ активни мејлови, таргетирани на нич + us. неам поим што да и права.

Дискусија во форумот 'E-Mail маркетинг' започната од Алек, 28 Јуни 2015.

 1. Алек

  Алек Нов член

  Зачленет:
  28 Јуни 2015
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Имам E-Mail листа со 20.000+ активни мејлови, таргетирани на нич + US. Неам поим што да и права.

  Првичните идеи ми беа да пуштам CPA Микронич сајт, мејловите се собрани од онлајн шоп (што уште не собрав ама ајде..) па планирав да земам домен пример CompanyNameGiveaway.com да го подсредам ко што треба и да пуштам реклама.

  Али според некој математики 5000 да конвертираат ќе направам некој 5000$

  Друга опција е да се промовира CB продук и профитот е многу поголем..

  Е сеа ми предложија да си направам МикроНичЛог со амазон афилиејт и адсенс, кејвордите за ничот се добро платени и со цел тој трафик и малку SEO од микронич може многу лесно да преиде во авторитетна страна и ќе цепа убава пара со години.

  Кој се вашите мислења за ова?
   
 2. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Како мислиш "Имам E-Mail листа со 20.000+ активни мејлови" ??? ти си ги собрал тие мејлови? чива е таа листа?

  ако пратиш било каков мејл на оваа листа, ја ти гарантирам дека одма ќе јадеш бан, доволно се само 10 души да направат UnSubscribe во првите неколку минути и си флагиран како SPAM.

  мој совет ти е уште денес да најдеш пиротехнички продукти афилиејт, да ја бластираш листата со емајл за 4th Of July и да им продаваш огномети или да ја чуваш до божиќ и да испратиш понуди за подароци преку амазон или др.
   
 3. Алек

  Алек Нов член

  Зачленет:
  28 Јуни 2015
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Листата е од онлајн продавница, не е битно како дојдов до неа пошто начиниот воопшто не е легален. Не е скрејпана со каква било алатка туку е извадена од датабаза директно.

  А кога сме кај 4ти Јули.. Фала за идеата за многу малку пари може добар профит со добар твист. :3
   
 4. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  многу добро знам од кај ти е листата :)

  можеш да напрвиш слична страна на неговата со сличен домејн и исти продукти, може да помине...
   
  На Алек му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Алек

  Алек Нов член

  Зачленет:
  28 Јуни 2015
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Хехе, добро е што на некој му клика мозокот за све што може да се ископа од таму а не само одредени ствари :D
   
 6. Af2Af

  Af2Af Нов член

  Зачленет:
  25 Април 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  2
  Професија:
  Affiliate Network
  Бамп на постара тема.

  Ме интересира само дали си уште во бизнисот со "доаѓање до вакви листи"? :)
   
 7. jassum20

  jassum20 Нов член

  Зачленет:
  17 Март 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  7
  1.Кој маил сервис го користите (MailChimp, aweber) и дали испраќате пример по 1000 маилови во група и така да гледате како одат конверзиите, или испраќате до сите наеднаш?
  2. Дали во маилот оставате само линк и тој линк да носи до affiliate страната (clickbank, amazon)- дали вака може да има конверзии, или правите ваши сајтови и таму оставате линкови ( за различен производ правите различен сајт)?
  Дали превземате некој темплејт како треба да изгледаат newsletter маиловите кои ги испраќате, каков текст да содржат?
   

Сподели: