Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Има ли некој искуство со продавање на сајт/бизнис?

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од tool, 25 Јануари 2018.

 1. tool

  tool Член

  Зачленет:
  10 Ноември 2011
  Мислења:
  70
  Допаѓања:
  14
  Имам афилиејт сајт за кој ми нудат 5-цифрена сума во долари. Знам дека има escrow сервиси и е сигурен процес, но како сте ги добиле парите? На македонска сметка? Дали се плаќа данок за тоа? Сте користеле Payoneer и нивните банк акаунтс?

  Заинтересиран сум за процесот поврзан околу плаќање и подигање на парите во Македонија.
   
 2. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Разгледај ја Flippa.
  Таму можеш да ја продадеш веб страната, на оној кој сега ти нуди пари, или пак на друг купувач.
  Нудат интерна и екстерна escrow услуга.

  Пари можеш да примиш на банкарска сметка.
  Имаш fees од Flippa за листање на страната + за успешна продажба.

  Данокот - тоа си е твоја одлука.

  Секако, има и други онлајн места кои нудат продажба на веб страни, а и escrow сервиси.
   
  На tool му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,020
  Допаѓања:
  848
  Најдобро е со escrow сервиси со некоја ситна провизија + парите кои ќе ги добиеш преку wire transfer тука ќе треба да се оданочат. Пејонир е добра опција ако некако се договорите.

  На таква сума луѓето се среќаваат очи во очи, пари на рака страна за рака. :)
   
  На tool и Conan им се допаѓа ова.
 4. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  37
  Како што ти пиша и @Аце, ако купувачот ти е од МК или од соседството, парите може да ти ги даде и лично.

  Во овој случај, увери се дека сите пари се оригинални, т.е. не се фалсификувани!
   
  На tool му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: