• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Health, Fitness, Wellness

sash

Член
Зачленет/а
29 јануари 2012
Мислења
84
Реакции
28
Се мислам да направам вебсајт + блог со ваква тема, за содржина има многу, и лесно се пишува.Дали е паметно (во ова време) да одам со вакво niche, со оглед на фактот дека има конкуренција
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
незнам колку исплатливо ке ти е, скоро сите такви блогови (за здрава исхрана, фитнес) истовремено и рекламираат нивни производи (или производи на трети лица а земаат % од продаденото)

можеби би можел да почнеш како самостален (непрофитабилно) додека не стекнеш убава публика а подоцна да почнеш да продаваш производи и правиш рецензии
 

Slavko

Член
Зачленет/а
9 март 2012
Мислења
23
Реакции
33
И ние истото го размислувавме пред да почнеме. Ама срека јасни ни станаа некои работи.
Еве два правци во кои можеш да размислуваш:

Прбо и основно одма bookmark на минимум 5 страни од тој niche. Нели треба да се прати конкуренција. Мада не е само заради тоа. Пробај и види сто е тоа сто овие страни добро го работат ( информации, виртуелни производи, физички производи, дизајн можеби... магични апчиња...карикирам сега, муабетот е било што што нив им успева.). Пробај копирај го тоа. Ке упали можеби.


еве сега полукративен пристап. Оној кој ние се обидуваме да го протуркаме.
стартот е ист- најдобри 5 страни одма под лупа.
Потоа пробај и дијагностицирај што е тоа што им фали. Нешто за кое има потреба, а не се сервира....повторно- што и да е тоа. Можеби подетален пристап кон темите, пооформен пристап кон читателите... Можеби правење препознатлив глас во своето обракање кон нив.
Кога ќе го најдеш тоа веднаш додади го во твојот блог, страна. Или биди уште похрабар, па направи sub-niche и центрирај го блогот околу неа.

Уште еден совет кој делува едноставен, а може многу да вроди со плод во секој аспект на понатамошното развивање: Оди на Гугл трендс и експериментирај со различни поими- ке добиеш јасна слика како се движи интересот околу одредена област.

Еве ветувам последен совет- оти се заборавив :)
земи лист хартија и впиши ја темата за која сакаш да пишуваш. Почни да разградуваш на суб теми, и се што можеш подлабоко и подлабоко. Ако не можеш да дојдеш до ај да речеме некоја бројка од 30 идеи во рок од ( еве пак карикирам) 10 минути, тогаш постави го и прашањето дали таа тема е нешто каде можеш ти да направиш придонес. Подобро на старт да расчистиш со ова.
 
  • Like
Реакции: BEST

escape2007

Активен член
Зачленет/а
11 ноември 2013
Мислења
119
Реакции
28
Супер ти е идејата, само треба да биде нешто со уникатен дизајн, за да привлекува, бидеејќи има многу веб страни со иста содржина..
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Се мислам да направам вебсајт + блог со ваква тема, за содржина има многу, и лесно се пишува.Дали е паметно (во ова време) да одам со вакво niche, со оглед на фактот дека има конкуренција

Нишето е доста копетативно, но со дабар киворд рисрч сигурен сум дека ке најдеш лесни за ранкиранје киворди.
 

AlexTaurus

Нов член
Зачленет/а
5 август 2018
Мислења
7
Реакции
1
Денеска преовладува ставот дека оваа тема е изгустирана. Ама мислам дека со квалитетн пристап овде може сеуште добро да се работи. Што мислите?
 
На врв Дно