Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Health, Fitness, Wellness

Дискусија во форумот 'Содржина' започната од sash, 3 Февруари 2012.

 1. sash

  sash Член

  Зачленет:
  29 Јануари 2012
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  28
  Се мислам да направам вебсајт + блог со ваква тема, за содржина има многу, и лесно се пишува.Дали е паметно (во ова време) да одам со вакво niche, со оглед на фактот дека има конкуренција
   
 2. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  незнам колку исплатливо ке ти е, скоро сите такви блогови (за здрава исхрана, фитнес) истовремено и рекламираат нивни производи (или производи на трети лица а земаат % од продаденото)

  можеби би можел да почнеш како самостален (непрофитабилно) додека не стекнеш убава публика а подоцна да почнеш да продаваш производи и правиш рецензии
   
 3. Slavko

  Slavko Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  33
  И ние истото го размислувавме пред да почнеме. Ама срека јасни ни станаа некои работи.
  Еве два правци во кои можеш да размислуваш:

  Прбо и основно одма bookmark на минимум 5 страни од тој niche. Нели треба да се прати конкуренција. Мада не е само заради тоа. Пробај и види сто е тоа сто овие страни добро го работат ( информации, виртуелни производи, физички производи, дизајн можеби... магични апчиња...карикирам сега, муабетот е било што што нив им успева.). Пробај копирај го тоа. Ке упали можеби.


  еве сега полукративен пристап. Оној кој ние се обидуваме да го протуркаме.
  стартот е ист- најдобри 5 страни одма под лупа.
  Потоа пробај и дијагностицирај што е тоа што им фали. Нешто за кое има потреба, а не се сервира....повторно- што и да е тоа. Можеби подетален пристап кон темите, пооформен пристап кон читателите... Можеби правење препознатлив глас во своето обракање кон нив.
  Кога ќе го најдеш тоа веднаш додади го во твојот блог, страна. Или биди уште похрабар, па направи sub-niche и центрирај го блогот околу неа.

  Уште еден совет кој делува едноставен, а може многу да вроди со плод во секој аспект на понатамошното развивање: Оди на Гугл трендс и експериментирај со различни поими- ке добиеш јасна слика како се движи интересот околу одредена област.

  Еве ветувам последен совет- оти се заборавив :)
  земи лист хартија и впиши ја темата за која сакаш да пишуваш. Почни да разградуваш на суб теми, и се што можеш подлабоко и подлабоко. Ако не можеш да дојдеш до ај да речеме некоја бројка од 30 идеи во рок од ( еве пак карикирам) 10 минути, тогаш постави го и прашањето дали таа тема е нешто каде можеш ти да направиш придонес. Подобро на старт да расчистиш со ова.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bazhee

  bazhee Активен член

  Зачленет:
  11 Ноември 2013
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  32
  Супер ти е идејата, само треба да биде нешто со уникатен дизајн, за да привлекува, бидеејќи има многу веб страни со иста содржина..
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Нишето е доста копетативно, но со дабар киворд рисрч сигурен сум дека ке најдеш лесни за ранкиранје киворди.
   
 6. AlexTaurus

  AlexTaurus Нов член

  Зачленет:
  5 Август 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  1
  Денеска преовладува ставот дека оваа тема е изгустирана. Ама мислам дека со квалитетн пристап овде може сеуште добро да се работи. Што мислите?
   

Сподели: