Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Grabitall [dot] net

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Dimemk, 8 Јули 2012.

 1. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Значи и уште една идеја ми дојде направив сајт (кој е уште у изработка секако) со кој ќе копирам содржина од една страна кај што има 1........................................n статии во врска со моето ниченце и тоа ќе го искористам за click bank и цпа, секој коментар би бил добродојден.

  grabitall . net

  :google:
   
 2. Milton

  Milton Истакнат член

  Зачленет:
  17 Ноември 2011
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  133
  Dimemk, зависи што ти е идејата конкретно, односно како планираш да го промовираш твојот сајт.
  ова што си го направил со сајтов, не е баш ниченце.. туку баш си е цел маркет, гледајќи според категориите кои ги имаш поставено.
  мада.. ако идеш по конвенционален начин да го работиш сајтот со on-site/off-site SEO, ова нема да ти пројде пошто артикливе (кои барем сега за сега ти се поставени на сајтот) се идентични артикли со уште минимум 8-9 места на други домејни. = duplicate content. Google не сака дупликат содржина и тешко дека ќе добиеш рангирање.
  ама..
  од друга страна.. ако имаш начекано некаде купони од AdWords или AdCenter, ондак ова и нема до толку да те загрижува, зошто можеш да си направиш огласи, кои ќе носат до одреден артикл од сајтот, на кој ќе има pre-sell артикл за некој Clickbank производ и на крајот од артиклот - кликнете тука за да го посетите сајтот и таму смести го hop линкот.
  останатите артикли и се она што ќе го ставиш на сајтот иако е дупликат содржина, го користиш како filler содржина, колку да ти изгледа легитимно сајтот.

  ова можам од лично искуство да кажам дека функционира :)
   
  На Dimemk му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: