Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Google adsense - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'PPC' започната од Аце, 21 Јануари 2017.

1. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,939
    Допаѓања:
    798
    Поради тоа што во Македонија неодамна има се повеќе Адсенс страни отколку новороденчиња сметам дека темава би била од корист за сите па така да ќе ја отворам и можете слободно да поставувате прашања и секако да помогнеме да го добиете одговорот.

Накратко што е Адсенс може да прочитате на следнава тема: Adsense и/во Македонија, и за тоа кои услови треба да ги исполнува една страна за да биде прифатена од Адсенс.

За се што ве интересира во врска со Адсенс може да пишете во оваа тема а наскоро и ќе направиме збир од често поставувани прашања.

На teodor му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,939
    Допаѓања:
    798
    Пост резервиран за ЧПП.
    --- Надополнето, 17 Мај 2017, Дата на објавување: 21 Јануари 2017 ---
    Неодамна може повторно да се постават 300x250 реклами над самиот текст за мобилната верзија на веб страната. Оваа промена е пред некое време донесена.
    Код:
    You do not have permission to see this link.

3. dorco

dorco Активен член

Зачленет:
    26 Јануари 2013
    Мислења:
    352
    Допаѓања:
    116
    podobar prevod: above the fold ne znaci "nad samiot text" tuku prviot vidliv del od sajtot koga ke se loadira.

На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Heidi

Heidi Нов член

Зачленет:
    30 Јули 2017
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Lifetime earnings имам околу 42 €, но во Balance и Payment на адсенс ми стои 26.98 € заглавено подолго време. Читав негде дека таа сума се обновува обично после 15-ти или еднаш месечно, но си мислев да прашам некој што работи подолго со ова и има искуство. Треба да почекам некое време? Видов дека ова е прилично чест проблем и кај други што работат, но нигде по нетов не наидов на решение.

Инаку уште немам внесено Payment Method, ако тоа влијае нешто...

5. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,939
    Допаѓања:
    798
    Ќе се ажурира тоа, 42е ти се сите пари направени од кога ти е креиран акаунтот. 70е ти е минимумот кој треба да ти го исплатат. Фокусирај се да стигнеш до повеќе €€.

На Heidi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Heidi

Heidi Нов член

Зачленет:
    30 Јули 2017
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Да, знам дека е 70, но ме загрижи ова што долго стои на 26, а не забележав на колку време се ажурира.

За Пејментот девизна од која банка препорачувате? Читав дека на комерцијална било најисплатливо наводно заради најмалата провизија. И уште едно лаичко прашање... Имам SWIFT и IBAN од комерцијална но тие другите полиња не ми се јасни, што точно треба да се внесе?

1

7. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,939
    Допаѓања:
    798
    До сега повеќето се на НЛБ но не значи дека и другите не се добри. За Стопанска мислам дека има некои провизии месечни но точно колку е не знам.
    Beneficiary ова и не треба да го пополнуваш.
    Name on bank acccount тука треба да стои твоето име и презиме.
    Bank Name име на банката (NLB Banka, Komercijalna Banka, itn.)
    SWIFT ова е важно како и IBAN.
    IBAN ти е бројот на твојата трансакциска сметка + од напред додавка со код од земјата. (Пример: MK07 + твојот број од трансакција).

Последните две не се пополнети и сметам дека нема да требаат. За SWIFT и IBAN контактирај ја банката.

8. Heidi

Heidi Нов член

Зачленет:
    30 Јули 2017
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Adsense ми напраи disabled на рекламите по втор пат. Првиот пат се жалев и за помалку од 2 часа ми ги вратија, но овојпат повеќе од месец дена веднаш одговараа негативно на сите appeals од моја страна. Последната жалба ми стоеше under review скоро две недели и воопшто не добив одговор, а сега немам ни шанса за жалба, воопшто не постои ништо на акаунтот, а сѐ уште е активен. Кога го проверив Ad units немаше ништо и додадов нови, но кога ги копирам кодовите во вордпрес рекламите не се видливи на сајтот.

Ко причини за укинување наведоа:
    Бидејќи акаунтот ми е активен, има ли некој друг начин да ми ги вратат рекламите или да се простам од него? :(

9. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,939
    Допаѓања:
    798
    Порано за вакви работи се „кркаше“ бан, но гугл ги променија правилата со тоа што сега ќе ги исклучуваат рекламите на статии или на цел домен.
    Жалбите најчесто во прв случај проаѓаат но за ден два добиваш повторно исклучување (најчеста пракса на гугл).
    Мој совет е да креираш нов домен и да си ставиш нови кодови на реклами на новиот домен. Твојот акаунт е во ред но според сликава што гледам не верувам дека ќе имаш прилика поторно да имаш реклами на постоечкиов.

Исто така треба да внимаваш да не ги ставаш рекламите во делови каде што посетителите може да бидат збунети и наместо на текстот или формите да кликнат на рекламите.

Доколку те интересира нешто повеќе слободно пиши.

10. dorco

dorco Активен член

Зачленет:
    26 Јануари 2013
    Мислења:
    352
    Допаѓања:
    116
    ubavo ti pisuva, citaj, na primer mora da imas 150px prazno mesto izmegu flash igra i reklama....

На Аце му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Heidi

Heidi Нов член

Зачленет:
    30 Јули 2017
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Рекламите во плагинот беа рандом наместени, првиот пат кога ги внесував воопшто не ми беше јасно како функционира и на тепка само ги ставив кодовите. После и покрај измените не сакаа да ги вратат рекламите.

Прашањето повеќе ми беше дали постои начин да им се пише на некој мејл или нешто и подобро да го објаснам проблемот за да ги вратат? Бидејќи веќе немам опција за appeal.

12. dorco

dorco Активен член

Зачленет:
    26 Јануари 2013
    Мислења:
    352
    Допаѓања:
    116
    Akauntot ti e baniran?

13. Heidi

Heidi Нов член

Зачленет:
    30 Јули 2017
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Не, активен е акаунтот, само рекламите се disabled.

14. dorco

dorco Активен член

Зачленет:
    26 Јануари 2013
    Мислења:
    352
    Допаѓања:
    116
    popravi gi greskite i pobaraj review da ti napraat

Сподели: