Google adsense - генерална дискусија

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
4PJ0LTG.jpg
Поради тоа што во Македонија неодамна има се повеќе Адсенс страни отколку новороденчиња сметам дека темава би била од корист за сите па така да ќе ја отворам и можете слободно да поставувате прашања и секако да помогнеме да го добиете одговорот.

Накратко што е Адсенс може да прочитате на следнава тема: Adsense и/во Македонија, и за тоа кои услови треба да ги исполнува една страна за да биде прифатена од Адсенс.

За се што ве интересира во врска со Адсенс може да пишете во оваа тема а наскоро и ќе направиме збир од често поставувани прашања.
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Пост резервиран за ЧПП.
[DOUBLEPOST=1495053882,1485025378][/DOUBLEPOST]Неодамна може повторно да се постават 300x250 реклами над самиот текст за мобилната верзија на веб страната. Оваа промена е пред некое време донесена.
Код:
https://techcrunch.com/2017/05/02/google-will-now-allow-300x250-ads-above-the-fold-on-mobile-webpages-says-they-can-be-user-friendly/
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
podobar prevod: above the fold ne znaci "nad samiot text" tuku prviot vidliv del od sajtot koga ke se loadira.
 

Heidi

Нов член
Зачленет/а
30 јули 2017
Мислења
10
Реакции
0
Lifetime earnings имам околу 42 €, но во Balance и Payment на адсенс ми стои 26.98 € заглавено подолго време. Читав негде дека таа сума се обновува обично после 15-ти или еднаш месечно, но си мислев да прашам некој што работи подолго со ова и има искуство. Треба да почекам некое време? Видов дека ова е прилично чест проблем и кај други што работат, но нигде по нетов не наидов на решение.

Инаку уште немам внесено Payment Method, ако тоа влијае нешто...
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Lifetime earnings имам околу 42 €, но во Balance и Payment на адсенс ми стои 26.98 € заглавено подолго време. Читав негде дека таа сума се обновува обично после 15-ти или еднаш месечно, но си мислев да прашам некој што работи подолго со ова и има искуство. Треба да почекам некое време? Видов дека ова е прилично чест проблем и кај други што работат, но нигде по нетов не наидов на решение.

Инаку уште немам внесено Payment Method, ако тоа влијае нешто...

Ќе се ажурира тоа, 42е ти се сите пари направени од кога ти е креиран акаунтот. 70е ти е минимумот кој треба да ти го исплатат. Фокусирај се да стигнеш до повеќе €€.
 

Heidi

Нов член
Зачленет/а
30 јули 2017
Мислења
10
Реакции
0
Ќе се ажурира тоа, 42е ти се сите пари направени од кога ти е креиран акаунтот. 70е ти е минимумот кој треба да ти го исплатат. Фокусирај се да стигнеш до повеќе €€.

Да, знам дека е 70, но ме загрижи ова што долго стои на 26, а не забележав на колку време се ажурира.

За Пејментот девизна од која банка препорачувате? Читав дека на комерцијална било најисплатливо наводно заради најмалата провизија. И уште едно лаичко прашање... Имам SWIFT и IBAN од комерцијална но тие другите полиња не ми се јасни, што точно треба да се внесе?

1.png
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
До сега повеќето се на НЛБ но не значи дека и другите не се добри. За Стопанска мислам дека има некои провизии месечни но точно колку е не знам.
Beneficiary ова и не треба да го пополнуваш.
Name on bank acccount тука треба да стои твоето име и презиме.
Bank Name име на банката (NLB Banka, Komercijalna Banka, itn.)
SWIFT ова е важно како и IBAN.
IBAN ти е бројот на твојата трансакциска сметка + од напред додавка со код од земјата. (Пример: MK07 + твојот број од трансакција).

Последните две не се пополнети и сметам дека нема да требаат. За SWIFT и IBAN контактирај ја банката.
 

Heidi

Нов член
Зачленет/а
30 јули 2017
Мислења
10
Реакции
0
Adsense ми напраи disabled на рекламите по втор пат. Првиот пат се жалев и за помалку од 2 часа ми ги вратија, но овојпат повеќе од месец дена веднаш одговараа негативно на сите appeals од моја страна. Последната жалба ми стоеше under review скоро две недели и воопшто не добив одговор, а сега немам ни шанса за жалба, воопшто не постои ништо на акаунтот, а сѐ уште е активен. Кога го проверив Ad units немаше ништо и додадов нови, но кога ги копирам кодовите во вордпрес рекламите не се видливи на сајтот.

Ко причини за укинување наведоа:
34tGAeH.jpg

Бидејќи акаунтот ми е активен, има ли некој друг начин да ми ги вратат рекламите или да се простам од него? :(
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Adsense ми напраи disabled на рекламите по втор пат. Првиот пат се жалев и за помалку од 2 часа ми ги вратија, но овојпат повеќе од месец дена веднаш одговараа негативно на сите appeals од моја страна. Последната жалба ми стоеше under review скоро две недели и воопшто не добив одговор, а сега немам ни шанса за жалба, воопшто не постои ништо на акаунтот, а сѐ уште е активен. Кога го проверив Ad units немаше ништо и додадов нови, но кога ги копирам кодовите во вордпрес рекламите не се видливи на сајтот.

Ко причини за укинување наведоа:
34tGAeH.jpg

Бидејќи акаунтот ми е активен, има ли некој друг начин да ми ги вратат рекламите или да се простам од него? :(

Порано за вакви работи се „кркаше“ бан, но гугл ги променија правилата со тоа што сега ќе ги исклучуваат рекламите на статии или на цел домен.
Жалбите најчесто во прв случај проаѓаат но за ден два добиваш повторно исклучување (најчеста пракса на гугл).
Мој совет е да креираш нов домен и да си ставиш нови кодови на реклами на новиот домен. Твојот акаунт е во ред но според сликава што гледам не верувам дека ќе имаш прилика поторно да имаш реклами на постоечкиов.

Исто така треба да внимаваш да не ги ставаш рекламите во делови каде што посетителите може да бидат збунети и наместо на текстот или формите да кликнат на рекламите.

Доколку те интересира нешто повеќе слободно пиши.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
ubavo ti pisuva, citaj, na primer mora da imas 150px prazno mesto izmegu flash igra i reklama....
 

Heidi

Нов член
Зачленет/а
30 јули 2017
Мислења
10
Реакции
0
ubavo ti pisuva, citaj, na primer mora da imas 150px prazno mesto izmegu flash igra i reklama....

Рекламите во плагинот беа рандом наместени, првиот пат кога ги внесував воопшто не ми беше јасно како функционира и на тепка само ги ставив кодовите. После и покрај измените не сакаа да ги вратат рекламите.

Прашањето повеќе ми беше дали постои начин да им се пише на некој мејл или нешто и подобро да го објаснам проблемот за да ги вратат? Бидејќи веќе немам опција за appeal.
 

dorco

Активен член
Зачленет/а
26 јануари 2013
Мислења
361
Реакции
118
popravi gi greskite i pobaraj review da ti napraat
 

Heidi

Нов член
Зачленет/а
30 јули 2017
Мислења
10
Реакции
0
Одобрува ли adsense реклами на free domain... Ко оние .tk, .ga и слично?

И едно прашање неповрзано со темава, ама да ја искористам приликата кога веќе сум тука. Фејсбук и инстаграм не ми даваат да оставам линк од таков domain, претходно сѐ си беше во ред но по некое време ми вика could not retrieve data from url. Некое решение на тоа?
 

Conan

Член
Зачленет/а
30 јануари 2013
Мислења
81
Реакции
37
Одобрува ли adsense реклами на free domain... Ко оние .tk, .ga и слично?

И едно прашање неповрзано со темава, ама да ја искористам приликата кога веќе сум тука. Фејсбук и инстаграм не ми даваат да оставам линк од таков domain, претходно сѐ си беше во ред но по некое време ми вика could not retrieve data from url. Некое решение на тоа?
Пријателски совет...

Собери 400-500 денари и регистрирај .com домен.
Никој нема да те сфати сериозно, ако ти не си ја сфаќаш работата сериозно.

Во некои периоди од годината можеш да начекаш регистрација и за 1-2 долари (на пр. кај GoDaddy, итн...).

Ајде сега, примени го советов, па кога ќе ја земеш првата заработка наврати пак - да се почастиме.
 

Maalo Nogi

Нов член
Зачленет/а
1 ноември 2019
Мислења
3
Реакции
0
Здраво дали има некој новости во врска со политиките за аплицирање на Google Adsense ?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Здраво дали има некој новости во врска со политиките за аплицирање на Google Adsense ?
Освен тоа што треба повеќе квалитет во статиите и малце посети не гледам да има некои измени во политиките.
 

Zerosec

Член
Зачленет/а
3 февруари 2015
Мислења
66
Реакции
20
Алтернатива за адсенс, Македонски сајт 100 -200 посети дневно минимум (моментално не е ништо оптимизирано)?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Алтернатива за адсенс, Македонски сајт 100 -200 посети дневно минимум (моментално не е ништо оптимизирано)?
За македонски вебстрани препорачувам https://nativemedia.rs/ кои имаат добри реклами за македонски страни, само види со исплата пошто исплаќаат на пејпал, а пејонир се обидуваат да го воведат.
 
На врв Дно