• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Fiverr заработка - генерална дискусија

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Има некој со успешен фивер профил а да почнал пред 3-4 месеци? Под успешен подразбирам левел 2 и барем 200-300 усд месечно.
Ме интересира дали вреди да се инвестира време и пари, или е сепак презаситено?
 

nikola8

Член
Зачленет/а
3 март 2014
Мислења
35
Реакции
18
Има некој со успешен фивер профил а да почнал пред 3-4 месеци? Под успешен подразбирам левел 2 и барем 200-300 усд месечно.
Ме интересира дали вреди да се инвестира време и пари, или е сепак презаситено?
Јас не верувам дека е презаситено, ако понудиш нешто подобро од другите секогаш има простор :)
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Летото заврши се враќаме на работа...

Веднаш по активирање од Vocation Mode, најдов клиент за проект кој ќе биде околу 300-400$ а може и повеќе зависно.
Е сега со клиентот успеав да се исконтактирам и надвор од фиверр преку неговиот сајт со Игри на Среќа.
Од овие пари фиверр ми зема процент што не е мал, и самиов клиент ми предложе да ми плати поинаку за да не губам тој дел... јас користам Payoneer картица.

Барам некој можен начин на кој би можел да ми исплати надвор од Фиверр и да си го добие сработеното, без да може да ме зафркне да не плати, оти прв пат соработвиме не ми е сигурен...?
(некое ваше искуство)
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
нека ти плати директно на payoneer преку load.payoneer.com
Кога се работи за поголем проект со непознат клиент, подобро е да го поделиш на неколку делови проектот. Побарја му нешто од напред, заврши дел достави, нека те исплати за тој дел и нека уплати од напред уште за вториот дел и тн.
Се надевам дека за ова бараше одгoвор:)
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
нека ти плати директно на payoneer преку load.payoneer.com
Кога се работи за поголем проект со непознат клиент, подобро е да го поделиш на неколку делови проектот. Побарја му нешто од напред, заврши дел достави, нека те исплати за тој дел и нека уплати од напред уште за вториот дел и тн.
Се надевам дека за ова бараше одгoвор:)
Да тоа ми беше муабетот али проектов е во 1 пакет не на делови тоа е лошото,
Ако му го пратам јас прв тој може да не плати...
Ако тој плати прв, можит јас да не му го пратам... али сепак ко клиент бара јас прв да му го пратам па да плати.

А дали мора да има Payoneer или може било од каде....
load.payoneer.com
Ова не го знаев а на кој начин функционира преку ова да му го пратам продуктот или приватно малку ми е нејасно?
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Е тоа е опасна ситуација ама јас не би се нафаќал да работам за толку пари без некоја уплата однапред. Колку сака пари нека се, ризично е со непознати...
Сега за плаќањето не те разбирам. Кај ќе се договорите нормално таму ќе ти плати. На load.payoneer.com он може да ти плати директно од неговата кредитна/дебитна картичка, иако не секогаш трансакциите се успешни па треба да проверите дали ќе му ја прифати картицата (ќе го известат за брзо) payoneer. Другото знаеш...paypal или skrill.[DOUBLEPOST=1441466327,1441397072][/DOUBLEPOST]Сега налетав на еден level 2 seller и два од гиговите му се по $50 долари во старт. Како е тоа можно?
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Сега налетав на еден level 2 seller и два од гиговите му се по $50 долари во старт. Како е тоа можно?
На одредени категории го има, само мислам дека бета е уште...
од старт можиш да поставуваш: 5, 25, 50, или 100$
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Овој е веб дизајн. Можно е...Така одма зимам партнер пошто профилот ми е добар:)
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Дали доколку мојот акаунт бил избришан поради поплака од некој клиент (без разлика на која мрежа, fiverr, fivesquids) доколку го сменам ИП то и се регистрирам нормално, со друг емаил, но парите што ќе ги заработам да ги пратам на истиот пејапл, постои ли можност да ме приметат? Има некој искуство? Фала.
 

johnny625

Член
Зачленет/а
2 август 2013
Мислења
33
Реакции
16
Направи го тоа, иако имам терано и од иста IP адреса без повеќе да се логирам во стариот акаунт нормално. Парите може да ги пратиш на истиот пејпал ама стави друга емаил адреса на него, зошто старата веќе ја имаат во системот и поголеми се шансите за несакани последици.
 

dreamer

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
291
Реакции
93
Направи го тоа, иако имам терано и од иста IP адреса без повеќе да се логирам во стариот акаунт нормално. Парите може да ги пратиш на истиот пејпал ама стави друга емаил адреса на него, зошто старата веќе ја имаат во системот и поголеми се шансите за несакани последици.
Да, веќе така направив и го додадов пејпал акунтот во системот и сега за сега ок е. :)
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Овој е веб дизајн. Можно е...Така одма зимам партнер пошто профилот ми е добар:)

Неможев да најдам дали некаде пиши во која категорија на кој гигови можиш да ставаш поголема понуда од 5$...
Јас сретав во 3Д Анимација
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Не знам дали е само кај мене, ама во последниве два три дена фајвер е пореметен. Во to-do листата се менуваат имињата на тие што порачале (едно име има во листата кога ќе кликнеш на детали друго име излегува). Исто така некои од порачките не се прикажани на ту ду листата ама ги има кога бараш детали за Sales. За малку ќе испуштев еден рок затоа што го немаше на листата а случајно кликнав на sales.
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Не знам дали е само кај мене, ама во последниве два три дена фајвер е пореметен. Во to-do листата се менуваат имињата на тие што порачале (едно име има во листата кога ќе кликнеш на детали друго име излегува).
Истото и јас го приметив од Десктоп, а од мобилен веќе од пред 2-3 месеци така ми се праеше ја користам последанта верзија за андроид.

Ме интересира Фиверр ми има до сега банирано избришано 2 гигови, демек не смеале такви услуги.
Дали на повеќе банирани нарачки нешто се случува со профилот, и тн?
 

Костур

Активен член
Зачленет/а
11 септември 2012
Мислења
248
Реакции
76
Мене фивер ми го исклучи главниот гиг од нивниот срч. Во поддршка ми викаат дека не сум бил само јас имало и со појаки рејтинзи исклучено. Не знам што прават ама менуваат нешто ама не им е на арно работава. :eek:
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Стално имаат багови...ама тоа е. Иначе пред два дена го тргнав гигот што ми беше за Amazon Reviews. Прочитав дека ги банирале профилите што имале такви услуги под притисок на Amazon. Не знам колку е вистина ама зошто да ризикувам?:)
 

Bontino

Член
Зачленет/а
9 јануари 2013
Мислења
46
Реакции
1
Дали можи парите да се повлеча дирек на сметка в банка?
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Воведоа таква опција од пред два месеци ама не сум пробал. Терам со payoneer.
 

AleksandarJ

Активен член
Зачленет/а
18 април 2014
Мислења
263
Реакции
97
Ако е така не одговара баш, затоа што ќе има конверзија долари/евро.
 
На врв Дно