Fiverr заработка - генерална дискусија

darky

Активен член
Зачленет/а
26 февруари 2012
Мислења
148
Реакции
74
@phpJedi не се замарај со тоа за 40$. Со здравје да ги трошиш...
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Здраво. Пред некој ден си префрлив пари од fiverr на paypal. Дали е потребно да ги пријавам, да платам данок или нема потреба. Се работи за 40$

обавезно да платиш данок, немој да си заборивил, дека чичо ти грујо ке те е*е
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Не. Последен пат ви го пишувам овоа :D Имавме некој час на оваа тема.. даноци и сличен булшит. Ако најчесто пати, фирмата која ви ги праќа парите го плаќа даноко. У овај случај, пејпал ти праќа пари на тебе у оваа земја на твојта сметка. Даноко е платен веќе. Се натаму шо плаќаш, само и г'рлеш газо на тие од УЈП.
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Се регнав на Fiverr за 20-ти на дена имам остварено 40$
немам PayPal,
дали постои друг начин да подигнам пари?
и да продолжам да рабoтaм :)
 

Jovica

Нов член
Зачленет/а
14 септември 2012
Мислења
17
Реакции
2
Се регнав на Fiverr за 20-ти на дена имам остварено 40$
немам PayPal,
дали постои друг начин да подигнам пари?
и да продолжам да рабoтaм :)

Можеш преку payoneer доколку извадиш Fiverr Revenue Card.
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Можеш преку payoneer доколку извадиш Fiverr Revenue Card.
Имам Payoneer, само немав одено ан тој чекор во Fiverr
фала.

Немам многу искуство па ме итнересира какви Гигови претежно палат, добар сум во фотошоп...?

Исто не ми е јасно во SALES > Buyer Requests
ми прикажуват само од GRAPHICS & DESIGN > Photography & Photoshopping од таа категорија ми беше првата понуда, а имам оставено понуди и во други категории не ми прикажува таму... како всушност функционира ова?
 

Chuck Norris

Активен член
Зачленет/а
28 декември 2011
Мислења
250
Реакции
33
Веб-страница
google.com
Здраво. Пред некој ден си префрлив пари од fiverr на paypal. Дали е потребно да ги пријавам, да платам данок или нема потреба. Се работи за 40$

Каков данок, немој да си помислил. Пари заработени во странство не се подложни на даночење.
 

Jovica

Нов член
Зачленет/а
14 септември 2012
Мислења
17
Реакции
2
Имам Payoneer, само немав одено ан тој чекор во Fiverr
фала.

Немам многу искуство па ме итнересира какви Гигови претежно палат, добар сум во фотошоп...?

Исто не ми е јасно во SALES > Buyer Requests
ми прикажуват само од GRAPHICS & DESIGN > Photography & Photoshopping од таа категорија ми беше првата понуда, а имам оставено понуди и во други категории не ми прикажува таму... како всушност функционира ова?

Ни мене не ми е јасно тоа SALES > Buyer Requests. Иначе во последно време многу слабо ми идат гиговите на fiverr, а јас повеќе се занимавам со oнлајн маркетинг, не ме бива за фотошоп.
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
20 и некој ден кај што сум регистриран, функционалноста не можам да ја сватам..
а и како да најдам други нови нарачки па за да му понудам на други од други категори..

имам 5 гигови понуди, само 1 ми е активен и на него ги имам сите нарачки до сега,
само него го промовирав со примери на Youtube и линк до нарачка, и на ФБ платив 1 гиг на фивер за да ми го промовират а имам и позитивни коментари па некако стана успешен гиг до сега ќе видиме понатака..
 

МартинСК

Член
Зачленет/а
17 јануари 2014
Мислења
65
Реакции
18
20 и некој ден кај што сум регистриран, функционалноста не можам да ја сватам..
а и како да најдам други нови нарачки па за да му понудам на други од други категори..

имам 5 гигови понуди, само 1 ми е активен и на него ги имам сите нарачки до сега,
само него го промовирав со примери на Youtube и линк до нарачка, и на ФБ платив 1 гиг на фивер за да ми го промовират а имам и позитивни коментари па некако стана успешен гиг до сега ќе видиме понатака..
1. Разгледај ги популарните гигови и види шо од тоа можеш и ти да правиш, или да даваш повеќе од нив за иста цена.
2. Ставај видео на секоја понуда
3. Стави добар дескрипшн и тагови
4. Промовирај го гигот кај ќе стигнеш
5. Можеш за првите 5 купувачи на пример да понудиш нешто гратис во дескрипшн колку да добиеш рејтинг.
 

NenadS

Член
Зачленет/а
9 април 2013
Мислења
31
Реакции
13
Aко некој не е активен секој ден на Fiverr (не ги следи новостите), може ваквки информации да му бидат од корист.

Fiverr имаат промо акција во наредните 72 часа - Потроши $25 ти враќаат назад $5
 

sash

Член
Зачленет/а
29 јануари 2012
Мислења
84
Реакции
28
Супер вест. Е сега уште да напраат да можи и на продавачите да им исплаќаат во Bitcoin
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Супер вест. Е сега уште да напраат да можи и на продавачите да им исплаќаат во Bitcoin

Тоа тешко. :)
Работава гледам што е, на лесен начин да се доберат до биткоинс(да инвестираат во нив). Нема причина за да ги даваат на некој друг(не засега).
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
Да споделиме и размениме мислење..

Во која категорија работите?
Со што се постигнува поголем успех...?
Како наоѓате понуди, дали испраќате?[DOUBLEPOST=1392551495,1392233228][/DOUBLEPOST]На еден активен гиг со неколку порачки, еден човек ми стегна 2 негативни и сега мојот рејтинг од 100 е 83%

Дали ако го избришам гигот или ако го ставам на "Suspend" (што прави ова функција)?
Ќе се крени рејтингот на 100% или во случајов што е паметна идеја да се направи?
 

krashot14

Активен член
Зачленет/а
15 јануари 2014
Мислења
31
Реакции
22
Да споделиме и размениме мислење..

Во која категорија работите?
Со што се постигнува поголем успех...?
Како наоѓате понуди, дали испраќате?[DOUBLEPOST=1392551495,1392233228][/DOUBLEPOST]На еден активен гиг со неколку порачки, еден човек ми стегна 2 негативни и сега мојот рејтинг од 100 е 83%

Дали ако го избришам гигот или ако го ставам на "Suspend" (што прави ова функција)?
Ќе се крени рејтингот на 100% или во случајов што е паметна идеја да се направи?


Ништо неможиш да напрајш, да го избришиш гиго нема да ти помогни, само ако мислиш дека неправедно си ги добил тие 2 негативни пиши му емаил во супорт..
 

kiko

Активен член
Зачленет/а
3 мај 2012
Мислења
278
Реакции
105
или договори се со клиентот да му ги вратиш парите и да ти го избрише фидбекот, или пожалисе на супорт дека е неправедно што ти ставил негативен фидбек али само ако се си направил како што треба, да не најдат таму некоја гачка...
 

MindHunter

Активен член
Зачленет/а
14 декември 2013
Мислења
145
Реакции
28
А како да се договорам фактички како можам да му ги вратам? а и уште не ми се стигнати од тој гиг

Услугата беше фотошоп не се бендиса во случајот мислам дека и ако то што го бараше го напрев, не објасливо ќе е во супорт за да излезит тој крив...

Ако го избришам гигот и го отворам на ново, нешто ќе сменит освен то шо ќе ги немам клиентите?

А што всушност е копчево "Suspend" ако му направам на гигот?
 
На врв Дно