• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

Fiverr заработка - генерална дискусија

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Што е Fiverr?
Fiverr е револуционерен нов веб сајт кој постои веќе 1 година и има едноставен концепт:
Корисниците споделуваат се што може тие да направат за 5$
Од пеење на песни до дизајнирање на логоа и интро видеа, апсолутно се може да се најде само е потребна креативност. Доколку разгледате подетално ќе забележите дека има стварно креативни луѓе кои навистина заработиле.

Се регистрирате на сајтот, откако ќе го активирате вашето корисничко име на ред е да го средите профилот со давање на кратко био за вас и пожелно е да има фотографија (немора да е од вас).

Креирање на Gig (оглас) е едноставно, се што треба е да бидете креативни и да им понудите на купувачите нешто за 5$.
Уредувањето на Gig-от е многу важно! Треба да изберете добар наслов кој мислите дека поситетлите ќе ве одберат токму вам. Во насловот може да имате само еден збор со големи букви, тој збор нека биде најдобриот кој ќе го опишува вашиот Gig.
Пример за добар наслов: I will give 200 guaranteed REAL facebook likes for 5$
Пример за лош наслов: I will give 200 fb likes for 5$
Па така да посетителот кој сака да го купи твојот Gig ќе знае дека тие лајкови кои ќе ги добие на неговиот сајт или фан страна ќе “бидат’“ од вистински фејсбук корисници а не од некои ботови или профили кои немаат пријатели.

Ја избирате категоријата во која вашиот оглас треба да стои.

Описот исто така е од голема важност, пишете колку можете повеќе за вашиот Gig ама тоа да не биде колку само да биде пишано, обидете се на убав јазик и да го привлечете посетителот да го одбере токму вашиот Gig со тоа што ќе го убедите во овој опис. Имате максимум 450 карактери.

Делот Instructions to Buyer треба да стојат вашите инструкции за купувачот што ќе го купу вашиот Gig. Тоа што е потребно за да ја завршите таа работа треба да го пишете тука.
Пример: Hello Fiverr user, Thanks for ordering my gig! Please provide me information with your fan page or web site where you my 200 Real facebook likes. Thanks {Името Ваше}
Откако посетителот ќе го купи вашиот Gig ќе му се појави текстот кој го пишавте во инструкции и ќе ви врати одговор на истиот. Текстот нека биде на културен начин како во примерот затоа што на крајот купувачот има можност да остави фидбек на вашиот Gig и доколку не биде задоволен може да го оцени како лош, а со тоа вие губите, затоа комуникацијата нека ви биде на високо ниво.

Во делот тагови треба да ставите зборови кои највеќе го опишуваат вашиот Gig и зборови кои мислите дека посетителот ќе бара некој сличен збор.
Да речеме дека јас сум посетител на Fiverr и сакам да купам лајкови, да не се губам низ страната ќе пишам во срчот Facebook likes и ќе ми се појави листа на Gigs. Така да вие во Tags ќе ги пишете зборовите од вашиот Gig одделени со ,
Пример: facebook, likes, fans, page, fanpage, website, blog, traffic, social, marketing, like
Што повеќе тагови тоа подобро, затоа искористете го максимумот на дозволени тагови.

Потоа делот каде што треба да вметнете за колку дена ќе ја завршите работата и ќе му ја доставите до купувачот. Бидете внимателни доколку времето помине а вие не му ја доставите тоа што има купено тој може да ја прекине нарачката со тоа што нему му се враќаат парите а на вашиот фидбек стои дека сте задоцниле со испораката на Gig-от. А тоа е многу лошо и секако вие губите.

Додавањето на слика треба да биде поврзано со вашиот Gig. Одберете 3 слики кои ќе го опишат вашиот Gig. И секогаш прикачувајте 3 слики.

На крај зачувајте го вашиот Gig и доколку е се во ред Fiverr ќе го прикажи на вашиот профил одма. Има случаеви каде што јавува дека таков Gig веќе постои па така да промени малце во делот Tags или избришете ги па потоа откако ќе биде објавен Gig-от пишете ги таговите со едитирање на истиот.

Fiverr дозволува и прикачување на видеo па така да доколку имате видео изработено можете да го прикачите на вашиот Gig. Верувајте ова е ќе ви донесе дупло повеќе профит! Еве пример за Gig каде што има видео линк 100% успешен и 1336 купувања досега. А верувајте доколку вашиот Gig е доста добар и има активност може да биде одбран од Fiverr и да биде ставен на прва страна како Featured а со тоа вие сте и Top Rated Seller и ќе имате доста многу привилегии...

Откако веќе го подготвивте вашиот Gig одвоите малце време да го споделите на социјалните мрежи како и букмарк сајтовите, верувајте тие носат доста многу посетители.
Повеќе посетители = Повеќе купувачи.

Максимум може да имате 20 Gigs! 5$ е за обичен Gig од кои 4$ одат за вас а 1$ за Fiverr.
Откако ќе го доставите Gig-от се чека 14 дена и потоа парите можете да ги повлечете на вашата PayPal сметка.

Тоа е тоа, комплетно објаснето. Доколку имате некакви прашања слободно пишете во темава.
 

O_x

Нов член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
18
Реакции
0
Само да те надополнам дека може да се користи ова со clickbank.com.
http://www.youtube.com/watch?v=f1B_RHw57C8
Овде може како да се прави пари на clickbank.com со користење на услуги од fiverr.com
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Само да те надополнам дека може да се користи ова со clickbank.com.
Making Money With Fiverr.com and Clickbank - YouTube
Овде може како да се прави пари на clickbank.com со користење на услуги од fiverr.com

На fiverr има доста добри огласи со кој за 5 долари можеш да го промовираш твојот clickbank продукт. Повеќето го користат за такви намени. Јас имам оглас за твитер followers и баш еден ми го имаше купено тој оглас за да тие акаунти ги спамира со линк до некој негов продукт, паметно :)
 

BraneMKD

Нов член
Зачленет/а
10 ноември 2011
Мислења
4
Реакции
0
Јас работам со Fiverr и имам заработено околу 1500$ за неколку месеци.
http://fiverr.com/branemkd
Видете што имам постирано гигови па ако му треба на некој помош за нешто ке му објаснам.
Да пројдат колоквиумите па ке објаснам се подетално :)
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Јас мислејки дека можам заглавив со Fiverr. Имам рок до сабота навечер да регистрирам 25 е-mail адреси со различно IP. Помислив со парите што ги имам на Microworkers да направам кампања од 30 работи и да завршам брзо. Но Microworkers ми бараат да ставам 10 долари од alert pay,paypal,skrill за да можам да ја активирам кампањата.
Сега се што правам е креирам е-маил адреса се регистрирам. запишувам ip и меил. Дисконектирам, пак конектирам и истото.... Нема смисла да ја испуштам првата работа која ми ја дадоа...
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Користи и
Код:
http://10minutemail.com/
како и веб прокси страни...
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Јас имам само еднаш заработено од тука, и тоа не 5 туку 4$ ... дали не им требаше толку тоа што го понудив дали не беше во ред тоа што го нудам ... а нудев се у фотошоп за 5$ :D еден побара му чистев фризерски салони и фокусирав слики на кои има личности :)
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Јас имам само еднаш заработено од тука, и тоа не 5 туку 4$ ... дали не им требаше толку тоа што го понудив дали не беше во ред тоа што го нудам ... а нудев се у фотошоп за 5$ :D еден побара му чистев фризерски салони и фокусирав слики на кои има личности :)

Се гледа дека не си го прочитал комплетно првиот пост, се надевам во иднина ќе читаш пред да постираш одговор.
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Јас вчера ја завршив првата работа на Fiverr. Сега чекам да поминат 14 дена за да ја извршам мојата исплата. Бидејки многу луѓе имаат докажано дека fiverr исплаќа слободно можам да кажам дека ми тргна заработката на интернет.
completed.JPG
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
ајде честито, па да си ги земеш парите, да видиш после тоа како поинаку се размислува и повеќе те мотивира :number1:

и да го частиш аце една голема кригла пиво
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
ајде честито, па да си ги земеш парите, да видиш после тоа како поинаку се размислува и повеќе те мотивира :number1:
и да го частиш аце една голема кригла пиво
Аце си ја заслужи криглата оддамна. Само се чека моментот.. Прво да ги подигнам парите. Сега ке поднесам за вадење на картичка па ке чекам исплата.
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
Секогаш исполнувајте го максимумот дозволени гигови на профилот.

Доколку можеш да понудиш само една услуга на fiverr, тогаш направи 20 гигови за истата. Бројот на нарачки значително ќе се зголеми.

Вие цело време ќе работите, а парите цело време ќе си се расчистуваат и ќе си вадите по 50-100$

Fiverr мотивација:

TcCNr.png
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Fiverr со нови промени Mission Control промени во Buyer и Seller делот како и кај пораките! Повеќе може да прочитате тука. Искрено сега е многу попрегледно и попрактично за работа! Ми се допаѓа што Fiverr изненадува со овие промени! Прекрасно изгледа овој Wide дизајн.
 

Nakolce

Активен член
Зачленет/а
1 ноември 2011
Мислења
510
Реакции
84
Кај ги најде цифриве???
Ова ми даде огромна мотивација.. останав цела вечер креирајки еден ист гиг.

Споено мислење

Бидејки неможам да го едитирам погорниот опст.. Ке прашам во нов :D

Дали после секој продаден гиг де чека 14 дена па да се подигнат парите или само после првиот?
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Бидејки неможам да го едитирам погорниот опст.. Ке прашам во нов :D

Дали после секој продаден гиг де чека 14 дена па да се подигнат парите или само после првиот?

По завршувањето на секој продаден gig треба да се чека 14 дена.
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
Еден огромен совет !!!

Кога нудите квалитетна услуга на fiverr, доколку дојдете до купувач кој ќе биде заинтересиран за повеќе од една нарачка. Во следниот фајл што ќе му го пратите наведете контакт детали за да можете да дискутирате надвор од fiverr системот. Директни контакт информации во пораките не се дозволени.

Со тоа што ќе продолжите да соработувате со купувачот надвор од fiverr, останувате со +1$ од секоја нарачка поради тоа што немате камата од fiverr и после секој пратен продукт на купувачот ќе го замолите да ви плати директно на paypal, и парите да ги прати како подарок (gift), така ќе бидете поштедени од тоа 14 дневно чекање за да ги извадите на paypal па уште 5-6 дена чекање додека да ви легнат на сметка.

;)

Се најдобро!
 

kris

Нов член
Зачленет/а
19 ноември 2011
Мислења
25
Реакции
6
На кој начин ги добивам парите преку Fiverr. Членот пред мене спомна Pay Pal, а нема во Македонија. Некое подетално објаснување за тоа?
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
На кој начин ги добивам парите преку Fiverr. Членот пред мене спомна Pay Pal, а нема во Македонија. Некое подетално објаснување за тоа?

па иако нема paypal во мкд, сепак не ти ништо забранува да креираш акаунт (само нема да ти биде верифициран)
а парите може да си купуваш со нив, пр од ebay,...
 

томче

дизајнерче
Зачленет/а
8 септември 2011
Мислења
391
Реакции
16
Веб-страница
www.ibiz.mk
Еден огромен совет !!!

Кога нудите квалитетна услуга на fiverr, доколку дојдете до купувач кој ќе биде заинтересиран за повеќе од една нарачка. Во следниот фајл што ќе му го пратите наведете контакт детали за да можете да дискутирате надвор од fiverr системот. Директни контакт информации во пораките не се дозволени.

Со тоа што ќе продолжите да соработувате со купувачот надвор од fiverr, останувате со +1$ од секоја нарачка поради тоа што немате камата од fiverr и после секој пратен продукт на купувачот ќе го замолите да ви плати директно на paypal, и парите да ги прати како подарок (gift), така ќе бидете поштедени од тоа 14 дневно чекање за да ги извадите на paypal па уште 5-6 дена чекање додека да ви легнат на сметка.

;)

Се најдобро!


јас пробав така и добив strike 1 (прво предупредување)
мејлот му го пратив во пораката за испорачување, и немаше она @ .. беше од формат mejl[at]domejn[dot]com

али од сега ке знам и ке пазам, и патем прееска ги подигнав првите пари од фивер и одма потрошив на ибеј :juggling:
ке видам и проучам убаво па може и поактивно да почнам и да објавувам/заработувам од фивер

колку за инфо немојте одма 2-3 гига и да ги подигнете парите оти и пејпал ке ви земе мала провизија
моја препорака на некои 50+ долари да си ги подизате
 

Seophisticated

Истакнат член
Зачленет/а
4 ноември 2011
Мислења
196
Реакции
55
јас пробав така и добив strike 1 (прво предупредување)
мејлот му го пратив во пораката за испорачување, и немаше она @ .. беше од формат mejl[at]domejn[dot]com

али од сега ке знам и ке пазам, и патем прееска ги подигнав првите пари од фивер и одма потрошив на ибеј :juggling:
ке видам и проучам убаво па може и поактивно да почнам и да објавувам/заработувам од фивер

колку за инфо немојте одма 2-3 гига и да ги подигнете парите оти и пејпал ке ви земе мала провизија
моја препорака на некои 50+ долари да си ги подизате
контакт информациите ги додаваш внатре во атачмент, текст документ или слично :)

Можеш и да му сугерираш во пораката околу атачментот.
 
На врв Дно