• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

[FB App] Провери колку си COOL

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
Можеби не е веб сајт, ама е блиску до тоа :)

ја направивме FB апликацијава за промоција на Nescafe Frappe и се вика:
Провери колку си COOL!

имаше некои багови кои ги решававме деновиве и од денес може да се користи, па ќе ве замолам да ја ѕирнете, употребите, споделите со пријатели, пошто ни треба активност.. па може да си ќарите и Nescafe Frappe шејкер :)

адресата од апликацијата е:
Код:
https://www.facebook.com/NESCAFEClassic/app_397661286948782
 

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Интересна апликација, имам една ептен мала забелешка:
- Делот кај правилата позадината е премногу транспарентна иако е бела. Еве слика како се меша со буквите во главниот дел.

Апликацијата е едноставна така да и корисници со lowIQ може да изберат една Cool порака и да ја споделат со пријателите. Флешот е одлично изработен.

И уште ова, може да се пишуваат знаци во порака „@!$#%^&**((_ и пораката да биде само:
"Јас сум толку COOL %%%%" така да незнам дали би било добро доколку ако нема букви во пораката ич да не може да ја сподели. Од друга страна па што ќе пишуваш уште 2-3 реда код кога тој што направил таква порака нема да добие ништо :p затоа што никој нема да потврди дека е Cool.

Треба повеќе маркетинг пошто листата на тие кои ја пробале апликацијава е мала.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
фала за рецензијата и советите Аце.. поштујам.
имаш право за overlapping-от на буквите кај правилата (се глеа дека детално си ја разгледал апликацијата) :)
ќе пробаме да го исправиме ова.

иначе, имавме дискусии во врска со тоа дали да дозволуваме специјални карактери или пишување на латиница, ама заклучокот беше токму тоа.. некој ако напише глупост, не е COOL и нема кој да го/ја гласа :)
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Одлична и интересна апликација Милтон, добра работа. Би сакал да те прашам како да се упатам јас кон ова, од каде се почнува и слично, какви познавања треба. Чисто онака од љубопитност би сакал да се обидам со некоја едноставна апликација.
 

Milton

Истакнат член
Зачленет/а
17 ноември 2011
Мислења
360
Реакции
131
Фала Martinovski :)
На проектов работеа повеќе луѓе додуша и софтвер кој се користеше, беше:
Photoshop, Flash и Zamf Browser (за правење конекции меѓу апликацијата и Facebook)

Алтернативи некои посебни нема... едино можеш да видиш GIMP (алтернатива на Photoshop) и Swish (осиромашена алтернатива на Flash, ама богата со готови ефекти).

Идејата е најбитна од се, алатките се мање-више битни.
Поглеј го www.thefwa.com за инспирација
и www.flashkit.com/tutorials ако сакаш да научиш Flash.
 

Martinovski

Администратор
Зачленет/а
21 декември 2011
Мислења
154
Реакции
32
Јасно Милтон, ти благодарам што ме посочи... Ќе ги разгледам овие работи, но кога ќе имам послободно време, моментално сум максималко посветен и фокусиран на CPA па се обидувам да направам нешто.

Фала уште еднаш.
 
На врв Дно