Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

E-mail листи и Affiliate Линкови

Дискусија во форумот 'E-Mail маркетинг' започната од stefan_v, 16 Декември 2012.

1. stefan_v

stefan_v Ninja

Зачленет:
    26 Ноември 2011
    Мислења:
    828
    Допаѓања:
    313
    Професија:
    Programmer / Internet Marketer
    Дали некој досега има искуство со пуштање на affiliate линкови на мејлови, да речеме CPA, clickbank или како и да е, и дали е добро?
    Јас барав на нет нешто али не е тоа тоа.
    Совети кои прочитав се дека прво се даваат бесплатни работи, неколку пати, да не се спамираат, да добијат доверба во мене, после да пуштам нешто што треба да го платаат или некоја CPA понуда(во понудата да има дозволено email маркетинг).
    Исто така еден ме контактираше на скајп. Ми објасни дека уствари најмногу се плаќало на кредитни понуди, нешто за земање loans, така нешто. Е сеа, јас како веб девелопер на тие advertisers, им праев сајтови, а притоа имам пристап до датабазата нивна и мејлови на веќе конвертираните понудии и се, и на тие што се субскрајбнале.
    Имам за кредити и weight loss и незнам ни јас.
    Е сега прашањето е како да направам пари од тие мејлови валидни што ги имам јас.
    Имам пристапи(пошто ги одржувам) можеби некои од најпознатите сајтови на affiliates.
    Дали вреди нешто што тоа го имам?
    Некои совети, пошто чичка нов сум во ова?

Поздрав,
    Стефан

2. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Па со newsletter-и ... на 2-3 дена ке им пушташ мејл на тие со некој добро издизајниран нјуслетер за секој продукт... ке пуштеш еден, после друг, па после пак првиот со некое ново име... и така... имав 3-4 американски мејлови и вака ми правеа конверзии... ама сега нејќат нешто :D

3. stefan_v

stefan_v Ninja

Зачленет:
    26 Ноември 2011
    Мислења:
    828
    Допаѓања:
    313
    Професија:
    Programmer / Internet Marketer
    Јас имам илјадници кои веќе исконвертирале. Е сеа незнам како да го направам тоа се. :)

4. sash

sash Член

Зачленет:
    29 Јануари 2012
    Мислења:
    84
    Допаѓања:
    28
    тие луѓе штом имале пополнато за loan сигурно се во тесно за пари, јас имам сретнато по цпа мрежите понуди како: How to Get out of Debts и слично, најди си некоја.

5. ZionPax

ZionPax Активен член

Зачленет:
    16 Јуни 2012
    Мислења:
    54
    Допаѓања:
    30
    Се почнува со праќање на редовни email пораки, штом веќе конвертирале најверојатно знаеш на колку време се навикнати да добиваат email, кој стил на пишување и сл детали.
    Следен чекор би бил да вметнеш неколку линкови, и да експериментираш, што се купува а што не.
    Штом еднаш конвертирале, ке конвертираат и понатаму, само треба да продолжиш со истото темпо, или евентутално да се подобриш со тек на време.

6. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Едноставно е ... погуглај How to make a Newsletter и ке го дизајнираш според понудата... само, јас како што правев, на местото кај што се пишува мејлот, ставам големо копче, GET YOUR NETFLIX HERE или GET YOUR PRODUCT HERE ...

7. ZionPax

ZionPax Активен член

Зачленет:
    16 Јуни 2012
    Мислења:
    54
    Допаѓања:
    30
    Не, нема да постигнеш многу со тоа. Можеби ке конвертираш неколку пати, но ке ја уништиш листата, ке стиснат unsubscribe и повеќе нема да те читаат.
    Многу поважно е да се изгради врска со публиката, треба да ги натераш да го очекуваат твојот email, да изградиш стил, да станеш близок со нив.
    Кога ке добијат доверба во тебе, патот е многу полесен.
    Несакаш да им праќаш спам, никој не го сака тоа, и големи се шансите многу мал дел да купат од тебе.
    Прво зближи се со нив, а потоа промовирај ;)

На Bojan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Spireski93

Spireski93 Нов член

Зачленет:
    16 Ноември 2013
    Мислења:
    19
    Допаѓања:
    3
    Има луѓе што имаат листа од мејлови (пр. во САД, зошто тамо луѓето секој ден проверуваат меил) и ако имаш листа што е голема пр. неколку илјади може да ја користиш и за друи работи како на пр. website traffic :)

9. Goranski

Goranski Истакнат член

Зачленет:
    2 Април 2013
    Мислења:
    961
    Допаѓања:
    652
    има разни луѓе..

Сподели: