• После 10 години постоење, дојде моментот кога треба да се збогуваме! ИБиз ќе згасне на 1ви ноември 2021.

E-mail листи и Affiliate Линкови

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Дали некој досега има искуство со пуштање на affiliate линкови на мејлови, да речеме CPA, clickbank или како и да е, и дали е добро?
Јас барав на нет нешто али не е тоа тоа.
Совети кои прочитав се дека прво се даваат бесплатни работи, неколку пати, да не се спамираат, да добијат доверба во мене, после да пуштам нешто што треба да го платаат или некоја CPA понуда(во понудата да има дозволено email маркетинг).
Исто така еден ме контактираше на скајп. Ми објасни дека уствари најмногу се плаќало на кредитни понуди, нешто за земање loans, така нешто. Е сеа, јас како веб девелопер на тие advertisers, им праев сајтови, а притоа имам пристап до датабазата нивна и мејлови на веќе конвертираните понудии и се, и на тие што се субскрајбнале.
Имам за кредити и weight loss и незнам ни јас.
Е сега прашањето е како да направам пари од тие мејлови валидни што ги имам јас.
Имам пристапи(пошто ги одржувам) можеби некои од најпознатите сајтови на affiliates.
Дали вреди нешто што тоа го имам?
Некои совети, пошто чичка нов сум во ова?

Поздрав,
Стефан
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Па со newsletter-и ... на 2-3 дена ке им пушташ мејл на тие со некој добро издизајниран нјуслетер за секој продукт... ке пуштеш еден, после друг, па после пак првиот со некое ново име... и така... имав 3-4 американски мејлови и вака ми правеа конверзии... ама сега нејќат нешто :D
 

stefan_v

Ninja
Зачленет/а
26 ноември 2011
Мислења
828
Реакции
307
Веб-страница
macedonius.com
Па со newsletter-и ... на 2-3 дена ке им пушташ мејл на тие со некој добро издизајниран нјуслетер за секој продукт... ке пуштеш еден, после друг, па после пак првиот со некое ново име... и така... имав 3-4 американски мејлови и вака ми правеа конверзии... ама сега нејќат нешто :D
Јас имам илјадници кои веќе исконвертирале. Е сеа незнам како да го направам тоа се. :)
 

sash

Член
Зачленет/а
29 јануари 2012
Мислења
84
Реакции
28
тие луѓе штом имале пополнато за loan сигурно се во тесно за пари, јас имам сретнато по цпа мрежите понуди како: How to Get out of Debts и слично, најди си некоја.
 

ZionPax

Активен член
Зачленет/а
16 јуни 2012
Мислења
54
Реакции
30
Се почнува со праќање на редовни email пораки, штом веќе конвертирале најверојатно знаеш на колку време се навикнати да добиваат email, кој стил на пишување и сл детали.
Следен чекор би бил да вметнеш неколку линкови, и да експериментираш, што се купува а што не.
Штом еднаш конвертирале, ке конвертираат и понатаму, само треба да продолжиш со истото темпо, или евентутално да се подобриш со тек на време.
 

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Едноставно е ... погуглај How to make a Newsletter и ке го дизајнираш според понудата... само, јас како што правев, на местото кај што се пишува мејлот, ставам големо копче, GET YOUR NETFLIX HERE или GET YOUR PRODUCT HERE ...
 

ZionPax

Активен член
Зачленет/а
16 јуни 2012
Мислења
54
Реакции
30
Едноставно е ... погуглај How to make a Newsletter и ке го дизајнираш според понудата... само, јас како што правев, на местото кај што се пишува мејлот, ставам големо копче, GET YOUR NETFLIX HERE или GET YOUR PRODUCT HERE ...

Не, нема да постигнеш многу со тоа. Можеби ке конвертираш неколку пати, но ке ја уништиш листата, ке стиснат unsubscribe и повеќе нема да те читаат.
Многу поважно е да се изгради врска со публиката, треба да ги натераш да го очекуваат твојот email, да изградиш стил, да станеш близок со нив.
Кога ке добијат доверба во тебе, патот е многу полесен.
Несакаш да им праќаш спам, никој не го сака тоа, и големи се шансите многу мал дел да купат од тебе.
Прво зближи се со нив, а потоа промовирај ;)
 

Spireski93

Нов член
Зачленет/а
16 ноември 2013
Мислења
19
Реакции
3
Веб-страница
www.lion-tattoos.com
Има луѓе што имаат листа од мејлови (пр. во САД, зошто тамо луѓето секој ден проверуваат меил) и ако имаш листа што е голема пр. неколку илјади може да ја користиш и за друи работи како на пр. website traffic :)
 

Goranski

Истакнат член
Зачленет/а
2 април 2013
Мислења
961
Реакции
635
Има луѓе што имаат листа од мејлови (пр. во САД, зошто тамо луѓето секој ден проверуваат меил) и ако имаш листа што е голема пр. неколку илјади може да ја користиш и за друи работи како на пр. website traffic :)

има разни луѓе..
 
На врв Дно