DropBox

Dimemk

Активен член
Зачленет/а
9 април 2012
Мислења
254
Реакции
39
Веб-страница
infospot.com.mk
Здраво на сите, можеби темата не е за тука, но не најдов по идеално место.
Сигурно сите знаете или барем сте слушнале за истото. Преска случајно паднав на маабет со колега за ова, па ме интересира дали некој од вас знае или пак да развиеме некаква дискусија околу приватноста на самите податоци кои ги прикачуваме на истото, сите знаеме приватно е ова имаш она имаш, но сепак неколку имаат пристап до се тоа, колку е сигурно, и колкави се шансите да не се злоупотреби ете пример слика?

Аце

Ordinary guy.
Зачленет/а
9 септември 2011
Мислења
2,036
Реакции
856
Веб-страница
ibiz.mk
Сите прикачени фајлови имаат уникатен линк кој само ти го имаш, така да неможе друг да ја види сликата ако ти не му пратиш линк до сликата, фолдерот...
Прошлата година некаде на лето додадоа и 2step верификацијата. Исто така можеш и има повеќе начини за да ги енкриптираш фајловите.
Потоа тука ги имаш: boxcryptor, viivo, cryptsync...

Патем ја преместив темата.
Што те интересира друго?! :)

buli

Член
Зачленет/а
31 јануари 2013
Мислења
71
Реакции
13
Јас користам Google Drive, бидејќи само на Гугл му верувам. Но со затворањето Reader и некои други сервиси кои ги користев, некако почнаа да ја губаат големината.

kon

Истакнат член
Зачленет/а
12 ноември 2011
Мислења
1,195
Реакции
304
Веб-страница
darkoefremov.com
Јас дропбокс користам само ко треба да префрлам неколку фајла од едниот на другиот компјутер... без да користам usb :D

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Здраво, доколку сака да се егистрира на dropbox би го замолил да се регистрира преку мојот линк. Од секој реферал добивам 500mb слободен простор.
Пишете ми приватна порака ако сте заинтересирани.

Костур

Активен член
Зачленет/а
11 септември 2012
Мислења
248
Реакции
76
Здраво, доколку сака да се егистрира на dropbox би го замолил да се регистрира преку мојот линк. Од секој реферал добивам 500mb слободен простор.
Пишете ми приватна порака ако сте заинтересирани.
Што не си го надградиш сам. Ти треба повеќе е-маили и инсталирај ги на повеќе виртуелни машини.

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Што не си го надградиш сам. Ти треба повеќе е-маили и инсталирај ги на повеќе виртуелни машини.
како да инсталирам на виртуелни машини? А ке ми требаат и 32 различни IP адреси.

Костур

Активен член
Зачленет/а
11 септември 2012
Мислења
248
Реакции
76
како да инсталирам на виртуелни машини? А ке ми требаат и 32 различни IP адреси.
Не ти требаат различни ип адреси. Само виртуелна машина со бекап. Секогаш кога ќе го активираш програмот одма го враќаш виндовсот од бекапот пред да си инсталирал било што. VirtualBox ќе ти заврши работа.

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Не ти требаат различни ип адреси. Само виртуелна машина со бекап. Секогаш кога ќе го активираш програмот одма го враќаш виндовсот од бекапот пред да си инсталирал било што. VirtualBox ќе ти заврши работа.

Фала. Пробав, напраив два акаунит ама кај двата во пораката ми пишуваше дека е истиот компјутер. Отпосле видов дека тоа било името на компјутерот, не знам дали ке ми праат проблем за тоа.[DOUBLEPOST=1436203846,1436144167][/DOUBLEPOST]4 за 4 акаунти ми дадоа по 500mb, напраив уште два ама за тие ми пишува дека не се легитимни и не ми даде простор. Ке треба изгледа повеќе виртуелни машини да користам.

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
Јас комплетно го заменив Dropbox со Mega. Комплетно истиот принцип, само што добиваш 50 гига слободен простор.

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Јас комплетно го заменив Dropbox со Mega. Комплетно истиот принцип, само што добиваш 50 гига слободен простор.
А што оперативен систем користеше? Јас со XP работам, еве сега напраив друг виртуелен компјутер и со него уште еден акаунт напраив. Си мењал ли MAC адреса?

Колман

Активен член
Зачленет/а
5 мај 2012
Мислења
182
Реакции
99
А што оперативен систем користеше? Јас со XP работам, еве сега напраив друг виртуелен компјутер и со него уште еден акаунт напраив. Си мењал ли MAC адреса?
Нема потреба од сето тоа. Правиш акаунт на mega.co.nz ја сумнуваш sync апликација за windows и добиваш бесплатни 50 гига.

StefanKTS

Нов член
Зачленет/а
18 февруари 2013
Мислења
26
Реакции
9
Ги направив акаунтите на Dropbox, сега имам 18,25GB. Видов како функционира mega, нема да ми одговара, мене ми треба да има директ линк, само што ке кликнеш да почне да се симнува.

На врв Дно