Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

DropBox

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Dimemk, 18 Март 2013.

1. Dimemk

Dimemk Активен член

Зачленет:
    9 Април 2012
    Мислења:
    254
    Допаѓања:
    39
    Професија:
    Бизнис-Информатичар
    Здраво на сите, можеби темата не е за тука, но не најдов по идеално место.
    Сигурно сите знаете или барем сте слушнале за истото. Преска случајно паднав на маабет со колега за ова, па ме интересира дали некој од вас знае или пак да развиеме некаква дискусија околу приватноста на самите податоци кои ги прикачуваме на истото, сите знаеме приватно е ова имаш она имаш, но сепак неколку имаат пристап до се тоа, колку е сигурно, и колкави се шансите да не се злоупотреби ете пример слика?

2. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    2,035
    Допаѓања:
    866
    Сите прикачени фајлови имаат уникатен линк кој само ти го имаш, така да неможе друг да ја види сликата ако ти не му пратиш линк до сликата, фолдерот...
    Прошлата година некаде на лето додадоа и 2step верификацијата. Исто така можеш и има повеќе начини за да ги енкриптираш фајловите.
    Потоа тука ги имаш: boxcryptor, viivo, cryptsync...

Патем ја преместив темата.
    Што те интересира друго?! :)

На Dimemk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buli

buli Член

Зачленет:
    31 Јануари 2013
    Мислења:
    71
    Допаѓања:
    13
    Јас користам Google Drive, бидејќи само на Гугл му верувам. Но со затворањето Reader и некои други сервиси кои ги користев, некако почнаа да ја губаат големината.

4. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Јас дропбокс користам само ко треба да префрлам неколку фајла од едниот на другиот компјутер... без да користам usb :D

5. StefanKTS

StefanKTS Нов член

Зачленет:
    18 Февруари 2013
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    9
    Здраво, доколку сака да се егистрира на dropbox би го замолил да се регистрира преку мојот линк. Од секој реферал добивам 500mb слободен простор.
    Пишете ми приватна порака ако сте заинтересирани.

6. Костур

Костур Активен член

Зачленет:
    11 Септември 2012
    Мислења:
    248
    Допаѓања:
    77
    Што не си го надградиш сам. Ти треба повеќе е-маили и инсталирај ги на повеќе виртуелни машини.

7. StefanKTS

StefanKTS Нов член

Зачленет:
    18 Февруари 2013
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    9
    како да инсталирам на виртуелни машини? А ке ми требаат и 32 различни IP адреси.

8. Костур

Костур Активен член

Зачленет:
    11 Септември 2012
    Мислења:
    248
    Допаѓања:
    77
    Не ти требаат различни ип адреси. Само виртуелна машина со бекап. Секогаш кога ќе го активираш програмот одма го враќаш виндовсот од бекапот пред да си инсталирал било што. VirtualBox ќе ти заврши работа.

9. StefanKTS

StefanKTS Нов член

Зачленет:
    18 Февруари 2013
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    9
    Фала. Пробав, напраив два акаунит ама кај двата во пораката ми пишуваше дека е истиот компјутер. Отпосле видов дека тоа било името на компјутерот, не знам дали ке ми праат проблем за тоа.
    --- Надополнето, 6 Јули 2015, Дата на објавување: 6 Јули 2015 ---
    4 за 4 акаунти ми дадоа по 500mb, напраив уште два ама за тие ми пишува дека не се легитимни и не ми даде простор. Ке треба изгледа повеќе виртуелни машини да користам.

10. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Јас комплетно го заменив Dropbox со Mega. Комплетно истиот принцип, само што добиваш 50 гига слободен простор.

11. StefanKTS

StefanKTS Нов член

Зачленет:
    18 Февруари 2013
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    9
    А што оперативен систем користеше? Јас со XP работам, еве сега напраив друг виртуелен компјутер и со него уште еден акаунт напраив. Си мењал ли MAC адреса?

12. Колман

Колман Активен член

Зачленет:
    5 Мај 2012
    Мислења:
    182
    Допаѓања:
    100
    Нема потреба од сето тоа. Правиш акаунт на mega.co.nz ја сумнуваш sync апликација за windows и добиваш бесплатни 50 гига.

13. StefanKTS

StefanKTS Нов член

Зачленет:
    18 Февруари 2013
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    9
    Ги направив акаунтите на Dropbox, сега имам 18,25GB. Видов како функционира mega, нема да ми одговара, мене ми треба да има директ линк, само што ке кликнеш да почне да се симнува.

На Костур му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: