Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

DropBox

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Dimemk, 18 Март 2013.

 1. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Здраво на сите, можеби темата не е за тука, но не најдов по идеално место.
  Сигурно сите знаете или барем сте слушнале за истото. Преска случајно паднав на маабет со колега за ова, па ме интересира дали некој од вас знае или пак да развиеме некаква дискусија околу приватноста на самите податоци кои ги прикачуваме на истото, сите знаеме приватно е ова имаш она имаш, но сепак неколку имаат пристап до се тоа, колку е сигурно, и колкави се шансите да не се злоупотреби ете пример слика?
   
 2. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Сите прикачени фајлови имаат уникатен линк кој само ти го имаш, така да неможе друг да ја види сликата ако ти не му пратиш линк до сликата, фолдерот...
  Прошлата година некаде на лето додадоа и 2step верификацијата. Исто така можеш и има повеќе начини за да ги енкриптираш фајловите.
  Потоа тука ги имаш: boxcryptor, viivo, cryptsync...

  Патем ја преместив темата.
  Што те интересира друго?! :)
   
  На Dimemk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. buli

  buli Член

  Зачленет:
  31 Јануари 2013
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  13
  Јас користам Google Drive, бидејќи само на Гугл му верувам. Но со затворањето Reader и некои други сервиси кои ги користев, некако почнаа да ја губаат големината.
   
 4. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Јас дропбокс користам само ко треба да префрлам неколку фајла од едниот на другиот компјутер... без да користам usb :D
   
 5. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Здраво, доколку сака да се егистрира на dropbox би го замолил да се регистрира преку мојот линк. Од секој реферал добивам 500mb слободен простор.
  Пишете ми приватна порака ако сте заинтересирани.
   
 6. Костур

  Костур Активен член

  Зачленет:
  11 Септември 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  77
  Што не си го надградиш сам. Ти треба повеќе е-маили и инсталирај ги на повеќе виртуелни машини.
   
 7. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  како да инсталирам на виртуелни машини? А ке ми требаат и 32 различни IP адреси.
   
 8. Костур

  Костур Активен член

  Зачленет:
  11 Септември 2012
  Мислења:
  248
  Допаѓања:
  77
  Не ти требаат различни ип адреси. Само виртуелна машина со бекап. Секогаш кога ќе го активираш програмот одма го враќаш виндовсот од бекапот пред да си инсталирал било што. VirtualBox ќе ти заврши работа.
   
 9. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Фала. Пробав, напраив два акаунит ама кај двата во пораката ми пишуваше дека е истиот компјутер. Отпосле видов дека тоа било името на компјутерот, не знам дали ке ми праат проблем за тоа.
  --- Надополнето, 6 Јули 2015, Дата на објавување: 6 Јули 2015 ---
  4 за 4 акаунти ми дадоа по 500mb, напраив уште два ама за тие ми пишува дека не се легитимни и не ми даде простор. Ке треба изгледа повеќе виртуелни машини да користам.
   
 10. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Јас комплетно го заменив Dropbox со Mega. Комплетно истиот принцип, само што добиваш 50 гига слободен простор.
   
 11. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  А што оперативен систем користеше? Јас со XP работам, еве сега напраив друг виртуелен компјутер и со него уште еден акаунт напраив. Си мењал ли MAC адреса?
   
 12. Колман

  Колман Активен член

  Зачленет:
  5 Мај 2012
  Мислења:
  182
  Допаѓања:
  100
  Нема потреба од сето тоа. Правиш акаунт на mega.co.nz ја сумнуваш sync апликација за windows и добиваш бесплатни 50 гига.
   
 13. StefanKTS

  StefanKTS Нов член

  Зачленет:
  18 Февруари 2013
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  9
  Ги направив акаунтите на Dropbox, сега имам 18,25GB. Видов како функционира mega, нема да ми одговара, мене ми треба да има директ линк, само што ке кликнеш да почне да се симнува.
   
  На Костур му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: