Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Доминирај ги Google Top 5 позиции

Дискусија во форумот 'SEO' започната од Goranski, 3 Мај 2013.

 1. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Еве интересено истражување од Chitika:
  [​IMG]


  еве го и целиот Case Study:
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
  На Spireski93 и Ilishev им се допаѓа ова.
 2. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  356
  Допаѓања:
  117
  не би рекол дека 100% од трафикот се дели на сите 10 резултати од проста причина што кога некој пребарува никој не клика само на еден резултат, туку на повеке.
   
 3. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Да ама ако некој кликне на првиот резултат и за 5 секунди се врати назад и кликне на вториот резултат. Тоа не се рачуна за посета...
   
 4. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  356
  Допаѓања:
  117
  ова прв пат слушам... зашто да не се рачуна за посета? кај го имаш ова прочитано? линк..
   
 5. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Си слушнал за Bounce Rate и Google Yo Yo Effect ?
   
 6. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Ќе дадам репорт од аналитикс на крајот од неделата :)
   
  На Goranski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  356
  Допаѓања:
  117
  истото ми се случува мене за неколку 2-3 кијворди, ама не за сите...

  и каква врска има ова со
   
 8. LaFea

  LaFea Член

  Зачленет:
  3 Ноември 2013
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  37

  Bounce Rate:
  Not everyone in SEO agrees bounce rate matters, but it may be a way of Google to use their users as quality testers (pages where people quickly bounce is probably not very good).
  линк ( види во делот User Interaction)
   
  На Ilishev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Може да го смениш начинот на кој се смета bounce rate-от. На многу лесен начин со 1 линија + во GA кодот. Ако сакаш можеш 0 bounce rate да имаш постојано.

  Поради таа причина, нема логика гугл да го користи како ранкинг фактор. Истото важи и за page views.
   
 10. dorco

  dorco Активен член

  Зачленет:
  26 Јануари 2013
  Мислења:
  356
  Допаѓања:
  117
  незнам зашто забегавте со баунс рејт и јо јо ефекти, никој не праеше муабет за тоа...
   
 11. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  така си е, чим сте на прво место на Google ич да не се секирате!!!
   
 12. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Гугл Аналитикс - слика
  Адсенсе заработувачката е зголемена за над 150% - слика
  Инаку денес порачив уште 1 кампања со страна што сеуште не ја познава гугл т.е со ранк Н/А.
   
  На Goranski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  37
  Честитки! Да се множат приходите.
  Очигледно дека стартерот на темава си ја знае работата. :)

  Инаку, која солидна rank checking алатка препорачувате?
  Погоре во темава имаше screenshot од една таква алатка (дел од софтвер или дел од веб интерфејс).
   
 14. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  SerpFox.com има бесплатна верзија до 10 киворди.
   
 15. Conan

  Conan Член

  Зачленет:
  30 Јануари 2013
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  37
  Благодарам за препораката!
   
 16. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  На Goranski и LaFea им се допаѓа ова.
 17. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Од каде пингвин на 9-ти?
   
 18. Goranski

  Goranski Истакнат член

  Зачленет:
  2 Април 2013
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  652
  Имаше мал апдејт.
  Код:
  Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
   
  На Bojan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Сигурно било нешто помало, пошо ни Mozcast, ни Serps.com, ни Serpmetrics не покажуваат големи варијации во ранкинзи... мали се шансите Пингвинот да бил.
   
 20. Ilishev

  Ilishev VIP

  Зачленет:
  11 Јули 2013
  Мислења:
  392
  Допаѓања:
  238
  Професија:
  SEO Consultant
  Случајно прочитав на вариор форум за абдејтот. Има доста луѓе потфатено.
  --- Надополнето, 17 Февруари 2014, Дата на објавување: 16 Јануари 2014 ---
  Од никаде до #1 | Кампањата на Горански + Социјални Сигнали :)
  http://gyazo.com/f7fdb6aa39a8863bfc68ab86b53481e7
   
  На Аце, stefan_v, kon и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели: