Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Дали сте зависник од кафе?

Дискусија во форумот 'Кафе Муабет' започната од Аце, 5 Јуни 2012.

 1. Аце

  Аце Ordinary guy.

  Зачленет:
  9 Септември 2011
  Мислења:
  2,035
  Допаѓања:
  866
  Дали на форумов имаме зависници од кафе? Колку кафе конзумирате преку ден?
  Јас неможам да си замислам почеток на ден без кафе. Покрај тоа пиењето кафе е зависно, доколку не пијам почнува да се чуствувам како да немам енергија...
   
 2. томче

  томче дизајнерче

  Зачленет:
  8 Септември 2011
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  22
  Професија:
  ништо
  Не сум сретнал информатичар (народски познат компјутерџија) кој не е зависен од кафе
  еве пример мене кафето не ми делува на сон (има луѓе кои неможат да спијат ако пијат касно навечер кафе)

  Минимална дневна доза кафе ми е 3-4 големи филџани нескафе(наутро, на работа 1-2, и навечер пред спиење)
  и едно 3-4-5 филџани турско/експресо со друштво
   
 3. Chuck Norris

  Chuck Norris Активен член

  Зачленет:
  28 Декември 2011
  Мислења:
  250
  Допаѓања:
  33
  Да. Без 3 дневно не сум. Едно ми е секогаш пред спиење, така да тоа дека неможе да се заспие од кафе не делува и кај мене. :D
   
 4. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Неп ... не пијам кафе ... знам многу дизајнери кои "дремат" по цел ден и цела ноќ на компјутер ама без кафе неможат око да држат отворено ... јас можам да ти држам без спиење до 2-3 дена, до толку се имам тестирано :D Што уопште ти дава кафето па го пиете ? :D
   
 5. stefan_v

  stefan_v Ninja

  Зачленет:
  26 Ноември 2011
  Мислења:
  828
  Допаѓања:
  313
  Професија:
  Programmer / Internet Marketer
  Јас можам без кафе да преживеам, ама обвезно пијам. Обожавател сум.
  Ќе доручкувам(појадувам), и потоа од сабајле кафе на компјутер(го обожавам ритуалов лелеј). Секогаш кога можам вака правам.
  Го пијам благо, не многу јако и топло. Мразам ладно кафе(Губи вкус). Сакам да го пијам лезетски и “натенане“. Мразам кога “го шмркам“ набрзина.
  Пијам секакво, ама оние макијата, капучиња, несови, експреса, некако не ми се вистински кафиња(и несакам да ги пијам), освен турско кое за мене е најдобро. Овие италијанскиве коа сум во друштво(ми личат на какао, а не на кафе) - боена, слатка, топла водичка.
  Ден без кафе не е ден, како да немам цел. Ако немам цел, бескорисен сум. Ако сум бескорисен, депресивен сум. Кога сум депресивен, не ми е убаво. Значи кафе=исполнет ден(не секогаш, ама го гледам денот од позитивната страна, придонесува во одреден процент). :)
   
 6. Dimemk

  Dimemk Активен член

  Зачленет:
  9 Април 2012
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  39
  Професија:
  Бизнис-Информатичар
  Кафе ? Кафе пиев по 4-5 на ден било какво, ми се појавија некои проблеми и ми забранија кафиња и кока коли...од тогаш 1-2 кафиња во 1-2 дена :D
   
 7. talevskiboss

  talevskiboss Активен член

  Зачленет:
  31 Јули 2012
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  172
  Ретко пијам, ретко сум пиел. Не мислам ова да го сменам. Засега се држам понастрана од се шо мислам дека, и ми штети и е без ефект.
   
 8. kiko

  kiko Активен член

  Зачленет:
  3 Мај 2012
  Мислења:
  278
  Допаѓања:
  106
  Пијам ретко, некад еднаш дневно некад ич а некад две у ден...Повеќе го сакам нескафето особено сеа како ми е убаво коа ми е ладно па ќе ме стопли,иначе можам и без кафе...:)
   
 9. IvanGeorgiev

  IvanGeorgiev Нов член

  Зачленет:
  12 Февруари 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  6
  Многу ретко пијам кафе, еднаш - двапати у месецот. Преферирам чај повеќе. :)
   
 10. ivco

  ivco Нов член

  Зачленет:
  8 Февруари 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  3
  Кафето е као за општа култура многу добро. Кафе пијам нередовно , редовно и хонорарно.
  Нередовно - кога сум сам.
  Редовно - кога има кој да ми прави(читај баба ми)
  Хонорарно - кога има кој да части.
   
  На kon, stefan_v и kiko им се допаѓа ова.
 11. Seophisticated

  Seophisticated Истакнат член

  Зачленет:
  4 Ноември 2011
  Мислења:
  196
  Допаѓања:
  57
  Олабавете со конзумација на кафе! Ќе направите проблеми со крвотокот, ќе предизвикате аритмии, тахикардии и слични срања.

  Денот почнува добро со лимонада и вежби за истегнување. Евентуално една шолја is no harm. Али читам тука некои пијат по 3-4 дневно. Луѓе, не сте свесни колку може да наштети, земете во предвид дека треба да живеете уште 50 години... каде со тоа темпо ? :)
   
 12. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  + Кафето протерува, т.е. го забрзува метаболизмот. И повеќе какате :D за некои е добро, за некои не тоа :D
   

Сподели: