Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Дали имате ваши веб страни?

Дискусија во форумот 'Веб страни' започната од legora, 29 Февруари 2012.

1. legora

legora Нов член

Зачленет:
    29 Февруари 2012
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво,

Баш ме интересира дали имате ваши веб страни, ако имате би било добро да ги презентирате на темата, можи да рамениме линкови или некаков друг вид реклама. Мојата е за флеш игри
    Код:
    Мора да бидете регистриран за да го погледнете линкот.
    ја држам околу 8 месеци, но дури сега почнувам со салам реклама.

Ајде сега вие сте на ред :)

2. томче

томче дизајнерче

Зачленет:
    8 Септември 2011
    Мислења:
    391
    Допаѓања:
    22
    Професија:
    ништо
    ги прочита ли правилата или само чекаше да помине времето !!!
    ако си ги ке видеше дека е обавезно кодирање на линкови.

3. BigBull

BigBull Активен член

Зачленет:
    1 Март 2012
    Мислења:
    193
    Допаѓања:
    68
    Професија:
    Газда
    Mojata e портал за информатичка технологија, постои само 4 месеци.
    Код:

4. Tawe

Tawe Нов член

Зачленет:
    25 Јануари 2012
    Мислења:
    14
    Допаѓања:
    0
    Јас и уште еден сопственик ја одржуваме страната :)

Код:

5. Martinovski

Martinovski Активен член

Зачленет:
    21 Декември 2011
    Мислења:
    153
    Допаѓања:
    32
    Мојот портал е сеуште во изработка, се работи за официјален портал на македонските фанови на Барселона, претходно беше отворен, но поради недостатокот на доволно слободно време решив да го затворам, но овој пат, помодерен дизајн, посовремен и пообемен тим и пред сè почесто ажурирање.

6. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,982
    Допаѓања:
    824
    Поради тоа што немаме правило каде што би забраниле на некој начин промовирање на сајтови оваа тема ќе остане се додека не се досредат во наредно освежување правилата.
    Видов погоре доста добри сајтови кои се навистина корисни, и поврзани со ИТ, па така да возвратете на оваа можност и дадете мал придонес на ИБиз со тоа што би ете напишале кратка рецензија за што ние дискутираме тука и се друго.
    Во иднина ќе имаме и мал дел за пријатели кои не подржуваат па така да обезбедете го вашето место во тој дел.
    Контактирајте ме по ПП доколку нешто ве интересира или сакате да прашате нешто.

7. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Код:
    Блог за дизајн и графика. Има и форум, ама послабо е посетуван :)

На Девојката му/ѝ се допаѓа ова.
  8. besy

besy Истакнат член

Зачленет:
    7 Јануари 2012
    Мислења:
    312
    Допаѓања:
    121
    Код:
    Сајт за биологија, форумот е во изработка односно порано имаше ама се расипа...

9. Sisko

Sisko Член

Зачленет:
    10 Февруари 2012
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    2
    Код:
    GameHosting.mk 
    За неколку дена планираме да се воздигнеме на повисоко ниво со нов дизајн и со нови цени двојно пониски од постоечките. :)

10. POWER

POWER Активен член

Зачленет:
    31 Декември 2011
    Мислења:
    438
    Допаѓања:
    48
    Професија:
    Web developer
    Код:
    facebook-smiles.tk
    Сајтот ми е безвеза и за тест, не ни планирам да купувам домен
    Код:
    gamemodes.tk
    *Овој е во изработка
    Сајт на мене и еден мој пријател, ќе има модови за игри, аддонси за сервери, скинови и слично, и да во план сме да купиме домен, па и да пробаме да направиме некој денар :)

11. Toj

Toj Нов член

Зачленет:
    13 Март 2012
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    BLogical Information - мојот нов блог

Нов сум во блогерајството и делумно во WordPress. Отворив теми на повеќето блогови но ретко кој ми даде некоја критика, па да си ја пробам и тука среќата. Ми требаат многу совети и негативни критики за да можам да се подобрам.
    Ги имам прочитано скоро сите теми на форумов, имам инсталирано SEO плугини и ги модифицирав.
    Блогот се вика BLogical Information и е состав од Blog, Logical и Information. Кога бирав домен и име сакав да се склопат сите па го одбрав
    Код:
    Бесплатен хостинг користам со бесплатна тема (иако направив неколку измени на темата).

За што ќе пишувам, како, зошто имате повеќе информации на блогот во FAQ и About страниците.

12. Bojan

Bojan Член

Зачленет:
    9 Март 2012
    Мислења:
    79
    Допаѓања:
    43
    Интересна тема, ми се свиѓа. Малце ме збунува RSS сликичето горе десно, т.е. не е ни посебно сликиче, во склоп на темата е, али текстот до него "stay updated via rss" можеш да го досредиш. Пошто линкот тешко се наоѓа, ставен е само на зборот "rss", и не е ни потцртан ниту пак има друга боја и тешко се забележува дека има линк до feed-от баш на тој збор. Или напрај го тој зборот "rss" во друга боја, пример црвена (ќе одговара со околината) или потцртај го и слично, чисто за да се разпознава дека е всушност линк.
    Ова можеш да го средиш во styles.css фајлот на темата.

Друга ствар шо приметив е дека немаш meta keywords таг. Иако има многу мала seo вредност, посебно кај гугл, ништо не те кошта да направиш, со кеywords кои ги сметаш за релевантни за блогот и за секој пост посебно. Сигурно имаш опција во "HeadSpace SEO" за тоа (пошо глеам тој плагин го користиш, иако ја би ти го препорачал "WordPress SEO by Yoast").

meta description tag кај категорите исто можеш да ставиш. Заедно со мета keywords.

Исто приметив дека ти се дуплира името на сајтот, на главната страна, и на страниците about, contact i faq.И кај некои постови истото.
    Незнам дали е проблем со плагинот или дизајнот на темата, али добро би било да си провериш и да средиш.

Можеш да ставиш и некој плугин за related content под секој пост, за да го задржиш колку што можеш повеќе посетителот на страната.
    Приметив и дека имаше некој пост само со слика или видео, гледај да имаш барем некој текст покрај сликата. Гугл обрнува внимание на односот помеќу код и текст на страната, така да битно е да имаш повеќе тест. Затоа можда подобро ке ти биде да собереш 4-5 слични работи т.е. rage comics и да ги објавиш во еден пост, со некој си опис или незнам, вовед, или нешо слично...
    И нормално, квалитни постови и трпение.

Освен ова шо спомнав, ако не ти се доста забелешки за еден ден ( и не си почнал да ме пцуеш :razz: ) SEOMOZ имаат одличен материјал односно водич за SEO, или од yoast, во секој случај сигурно ке најдеш работи на кои не си обрнал многу внимание.

13. jane

jane Нов член

Зачленет:
    15 Мај 2012
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    4
    Доста добри македонски сајтови се наведени погоре.

Би сакал да ви ги покажам моите сајтови на кои работам со мојот тим.

HTML:
    www.visionmates.com
    Векторите, видео снимките/анимациите и музиката се Made In Macedonia а се изработуваат и анимирани веб презентации но тоа во друга тема може да се разговара

HTML:
    www.sanitarywaremarket.com
    Светски портал за санитарија

На kon и Аце им се допаѓа ова.
  14. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,982
    Допаѓања:
    824
    Одлични се и двата сајтови навистина креативни работи најдов во првиот, се гледа дека се професионално изработени.

15. kon

kon Истакнат член

Зачленет:
    12 Ноември 2011
    Мислења:
    1,195
    Допаѓања:
    320
    Професија:
    Графички Дизајнер
    Сликите што ти се на pic.mk прикачени, одма прикачи ги на друг хостинг за слики или кај тебе на хостот кај што ти е страницата... Pic.MK е „мртов“ веќе неке време

16. Accipiter

Accipiter Нов член

Зачленет:
    31 Мај 2012
    Мислења:
    23
    Допаѓања:
    11
    Портал за мали и средни претпријатијеа. Претежно совети од сите области на економија - финансии, маркетинг, како и совети за планирање на некој бизнис.

Код:

1 person likes this.
  17. Аце

Аце Ordinary guy.

Зачленет:
    9 Септември 2011
    Мислења:
    1,982
    Допаѓања:
    824
    Одлично уреден и скоцкан сајт, често го отварам читнувам по некои статии кои што ми се интересни.

18. Eva

Eva Нов член

Зачленет:
    12 Јуни 2012
    Мислења:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ова е сајт на едни пријатели: http://www.najevtino.mk/
    Инаку е доста интересен а и не сум сретнала вакви слични сајтови :)

19. Eva

Eva Нов член

Зачленет:
    12 Јуни 2012
    Мислења:
    3
    Допаѓања:
    0
    Овој сајт и мене ми се допаѓа. Јас работам е-трговија, и искрено не сум стернала многу за оваа тема на вашиот сајт. Доколку сте заинтересирани можеме да разменуваме информации.Инаку поздрав за содржината на сајтот.

20. antisec23

antisec23 Баниран

Зачленет:
    3 Јуни 2012
    Мислења:
    66
    Допаѓања:
    9
    Професија:
    Programing
    webcounter.com

Сподели: