Прелистувањето на ИБиз како нерегистриран корисник е ограничено на неколку форуми.
Избегнете го ова ограничување со бесплатна регистрација..

Дали ако се хостира страна од localhost ќе работи нормално како секоја страна?

Дискусија во форумот 'ИБиз WebStart дискусија' започната од Copka1987, 1 Јуни 2013.

 1. Copka1987

  Copka1987 Нов член

  Зачленет:
  31 Мај 2013
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  7
  Бидејќи почнав со изработка на страни сакав да добијам и ваши мислења дали ако страната која ќе биде хостирана преку localhost ќе работи како нормална?
  Иначе localhost е инсталиран преку xampp.
   
 2. Bojan

  Bojan Член

  Зачленет:
  9 Март 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  43
  Да, во 99% од случаите. Тоа е стандарден начин на работа.
  Само користи релативни патеки за сите ресурси(слики, js и слично) за да немаш проблеми при миграција на страната.
  Добро е да имаш и тест лајв сервер за тестирање на сите функционалности одкако е готова страната.

  Какви страни правиш?
   
 3. Copka1987

  Copka1987 Нов член

  Зачленет:
  31 Мај 2013
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  7
  Денес ќе почнам со правење на страната затоа прашав дали може да се напраи да не зафркнам нешто, а незнам страната што тема би имала :)
   
 4. sumi

  sumi Нов член

  Зачленет:
  7 Јули 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Во голема мера треба да е исто. Сепак постојат разлики со XAMPP генерално ги имаш сите функции и премисии на располагање како администратор на твојот PC, на shared хостинг има некој ограничувања, можеби некој php функции кој се небезбедни да се исклучени и слично.

  Генерално треба да си во ред но и да не работи на live сервер ке треба да направиш некој прилагодувања само.
   
 5. kon

  kon Истакнат член

  Зачленет:
  12 Ноември 2011
  Мислења:
  1,195
  Допаѓања:
  320
  Професија:
  Графички Дизајнер
  Ако правеш на твојо ПЦ со ксамп, ке треба компјутеро да ти е 24/7 уклучен за да ти биде страната достапна у секој момент.
   

Сподели: